Akılda Kalıcı Bir Başlık Yazmak İçin 6 İpucu

Akılda Kalıcı Bir Başlık Yazmak İçin 6 İpucu
Akılda Kalıcı Bir Başlık Yazmak İçin 6 İpucu

Akılda Kalıcı Bir Başlık Yazmak İçin 6 İpucu

Bir içeriğin en can alıcı noktası başlıktır ve bu nedenle iyi bir şekilde hazırlanılması ve üzerine düşünülmesi gerekir. Akılıda kalıcı ve dikkat çekici bir başlık yazmak da bu nedenle ayrı bir iştir.

Yazıların, videoların veya ürünlerin başlıkları asılında o içerikle olan ilk izlenimi yaratır. Okuyucu bu başlığa göre içeriğe tıklamaya karar verir. İlgisini çeken bir içerik olursa bunun için zaman ayırmayı tercih eder. Aynı zamanda akılda kalıcı bir başlıksa da çevresindeki insanlara bu içerikten bahsedebilir.

Akılda kalıcı ve ilginç başlıklar yazabilmek için bazı yöntemlerden yararlanabilirsiniz. Bu yöntemleri yaratıcılıkla birleştirdiğinizde okuyucularınıza gerçekten ulaşma şansı bulabilirsiniz.

Okuyucularınızın ne istediğini tahmin etmeye çalışın

Her firmanın ve her sektörün kendine has dinamikleri, dili ve hedef kitlesi vardır. Aslında burada en önemli kriter bu sektördeki hedef kitleyi anlamaktır. Hedef kitleyi anlamaya başladığınızda bu dinamikleri ve kullanılacak dili şekillendirebilirsiniz.

Bunu yapmak için biraz nabız yoklaması yapmanız gerekiyor. Bunları yapabilmek için de bazı testler uygulama yoluna gitmeniz gerekiyor. Hedef kitlenizdeki kişilerin internet üzerinde ne tür aramalar yaptığını inceleyerek işe başlayabilirsiniz. Google Analytics aracı üzerinden sitenize hangi anahtar kelimeler üzerine daha fazla gelindiğini inceleyebilir, sektörünüzle ilgili anahtar kelimeleri arayabilirsiniz.

Hedef kitlenizin aradıklarıyla ilgili bazı izlenimler edindikten sonra yazım dilinizi biraz daha özelleştirmeniz gerekecek. Burada izlenecek olan yaklaşımlar sektörden sektöre ve firmadan firmaya göre değişebilir.

Bazı hedef kitleler daha samimi bir dil ararken, bazıları ise daha resmi ve/ya kurumsal bir dili tercih ediyor olabilir. Hedef kitlenizin özelliklerine ve ilgi alanlarına göre kullanacağınız dili seçebilirsiniz.

Kullanabileceğiniz ipuçları

İçeriklerinizde kullanacağınız başlıkları oluştururken bazı unsurlara dikkat etmeniz ve üzerinde düşünmeniz gerekiyor. Tabii ki bu başlıkları yaratmak için biraz pratik ve testler yapmanız gerekecektir. Kısa sürede bu yeteneği kazanamayabilirsiniz; ancak farklı yazılarda farklı başlık yöntemlerini deneye deneye daha iyi başlıklar atmaya başlayabilirsiniz.

İçerik oluştururken yapılan hatalardan biri de başlığı yazıyı yazmadan atmak oluyor. Fikirler oluştururken, bazı başlıklar yaratabilirsiniz; fakat yazının içinde bahsettiğiniz konular sonrasında içerik farklı bir şekilde gelişebilir. Bunun yanı sıra yazdığını içerikte daha çarpıcı bir cümle kullanabilirsiniz ve ilk bulduğunuz başlıktan daha etkili bir hal alabilir. Bu nedenle öncelikle yazınızı tamamlamalı ve sonrasında yazının en vurucu noktasını ele alarak başlıklarınızı oluşturmalısınız.

İçeriğinizi ilginç kılan ne? Başlıklarınızda içeriğinizin neden ilginç ya da önemli olduğuna da değinmelisiniz.

İçeriğinizi nerede yayınladığınız da önemli. Farklı platformlarda farklı başlıklar kullanmanız gerekecektir. PR çalışmalarınıda önerilen karakter uzunluğu 100’dür. Twitter’da ise 140 karakter kullanmanız gerekiyor. Google reklamlarında ise 30 karakterlik bir limit bulunuyor. Google arama sonuçlarında ise başlık için 60 karakterlik bir limit bulunuyor. 60 karakterden sonrası arama sonuçlarında görünmüyor.

Bu sebeple de başlıklarınızın uzunluğunu ve işlevselliğini paylaşacağınız platforma göre oluşturmanızın da büyük önemi bulunuyor.

Önemli noktaları baştan verin. Başlığınızın ilk kelimelerinde önemli anahtar kelimeleri ve vurgu noktalarını kullanmaya da dikkat edin. Okuyucular ilk olarak buradan okumaya başlayacakları için, bu anahtar kelimelerle onları yakalayabilirsiniz.

İçeriğinizin konusu ile ilgili Google aramaları yapın. Bu size iki açıdan fayda sağlayacaktır. Bu konu hakkında hangi başlıkların kullanıldığını görmenizi sağlar ve içerikle ilgili rekabeti ölçebilirsiniz. Diğer taraftan ise bu aramalar sonrasında bazı fikirler edinerek başlıklarınızda bir takım değişiklikler yapabilirsiniz.

Başlığınız içeriğinizle uyumlu olsun. Aldatmacalı başlıklar kullanmak size zarar verecektir. Sektörde “tık avcılığı” olarak da bilinen bu durumda, okuyucuları siteye çekmek için aldatmacalı başlıklar kullanılır. Ancak içerikle başlık örtüşmediği için okuyucu siteyi hemen terk edebilir. Bunu yapmak hem arama motorları için zararlıdır hem de sizin marka olarak güvenilirliğinizi sarsar.

 

Kaynak:ideasoft

About Blog Admin

Bunlara Bakmak İster misiniz?

E- Ticarette Altın Alımı Arttı

E- Ticarette Altın Alımı Arttı 

E- Ticarette Altın Alımı Arttı Yasakların esnetilmesi ve normalleşme sürecinin başlaması sonrasında düğün hazırlıkları arttı, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir