B2B’de Online Satışları Artırmak İçin Hangi Ürün Detayları Üzerinde Durulmalı?

B2B'de Online Satışları Artırmak İçin Hangi Ürün Detayları Üzerinde Durulmalı?
B2B’de Online Satışları Artırmak İçin Hangi Ürün Detayları Üzerinde Durulmalı?

B2B’de Online Satışları Artırmak İçin Hangi Ürün Detayları Üzerinde Durulmalı?

B2B’nin yapısı B2C’den farklı olsa da aslında iki tarafta da birçok benzerlik bulunuyor. Bu benzerliklerden biri de ürün sayfaları ve ürün detayları üzerindeki bilgiler.

Son kullanıcı ya da toptan alıcı da olsa, bir internet sitesinin ürün sayfalarında benzer detayları görmek istiyor ve bu detayların site üzerinde yer alması tüketicilerin satın alma kararlarını doğrudan etkileyebiliyor.

B2B’deki en büyük fark, B2B firmaları doğrudan şirketlerle iletişimde oluyorlar ve ürünlerini büyük hacimlerle satıyorlar. Bu nedenle de ürünleri, bir internet sitesi üzerinde gösterirken tüm detaylarıyla en iyi şekilde karşı tarafa göstermek gerekiyor.

Bu rehberimizde de odak noktamız, B2B firmalarının e-ticaret sitelerinde ürün bilgileri konusunda hangi detaylara dikkat etmeleri gerektiği üzerinde duracağız.

Fotoğraflar

E-ticaret sitesindeki en önemli unsurlardan biri de şüphesiz ürün fotoğraflarıdır. Bu öğe sayesinde tüketiciler, ürünlerin nasıl göründüğü hakkında bilgi sahibi olabilirler. Bu nedenle de site üzerinde kullanılan görseller büyük önem taşıyor.

Ürünlerin birden fazla fotoğrafına yer vermek ve bu fotoğrafların yüksek çözünürlüklü olması, ürününüzü daha iyi bir şekilde tanıtmanıza olanak sağlayacaktır.

B2B firmaları genelde bu konuya çok önem vermeyebiliyor; ancak ürünlerinizi karşı tarafa iyi bir şekilde göstermezseniz, potansiyel müşterilerinize ulaşmak da zorlanabilirsiniz.

Ürün sayfanızda fotoğraflar küçük bir şekilde görünse dahi, üstüne tıklandığında bu fotoğrafın büyük halleri görünebilmeli. Aynı zamanda birçok farklı açıdan ürünlerin fotoğraflarını göstermek, ürününüzün kalitesini de daha iyi bir şekilde ortaya koyacaktır.

Açıklamalar

Fotoğraflardan sonraki en önemli öğe ise ürün açıklamalarıdır. Fotoğraflar bir ürünün nasıl göründüğünü ortaya koyuyorsa, ürün açıklamaları da bu ürün hakkında gözle görülmeyen ve teknik bilgi gerektiren detayları karşı tarafa sunmaktadır.

Bir ürünün hangi maddeden yapıldığı, teknik olarak ne gibi özelliklere sahip olduğu, hangi alanlarda kullanıldığı, tüketicinin hangi işini kolaylaştırdığını ve hangi sorununu çözdüğünü ürün açıklamalarında karşı tarafa verebilirsiniz.

Ürün açıklamalarınızda detaylı bilgilere yer vermek, müşterilerinizin ürünle ilgili soru işaretlerini gidermenize yardımcı olacaktır. Orijinal ve yaratıcı metinlerle işin sadece teknik noktalarına değinmekle kalmaz, aynı zamanda bu ürünün hangi amaçlarla kullanıldığını da karşı tarafa anlatabilirsiniz.

Özellikler

Ürün açıklamalarının yanı sıra ürün sayfalarınızda ürünle ilgili özelliklere de yer verebilirsiniz. Teknik bilgilerden çok bu özellikler, müşterilerinizin daha çok dikkatini çekebilir.

İnternet sitenizdeki ürünlerin ne gibi özelliklere sahip olduğunu detaylı bir şekilde hazırlayabilirsiniz, bunları fotoğraflar ya da videolarla da süsleyebilirsiniz. Video üzerinde bu özellikleri nasıl gösterebileceğinizi yazının ilerleyen bölümlerinde anlatacağız.

Toptan ürün satın alarak, bunları son kullanıcıya satmak isteyen firmalar B2B firmalarından ürün alırken, satın aldıkları ürünlerin özelliklerini merak ederler. Çünkü bu özelliklere göre reklam ve pazarlama çalışmaları yapacaklarıdır. Sizin de B2B firması olarak bu özellikleri öne çıkartarak, potansiyel müşterilerinize bu bilgileri vermelisiniz.

Destekleyici belgeler (PDF vb.)

Ürünlerinizle ilgili PDF ya da benzeri belgeleriniz varsa, ürün sayfalarınızda bunları da paylaşmalısınız. Tek bir sayfa üzerinde verebileceğinizden çok daha fazla teknik detay bulunuyorsa, bu bilgileri PDF belgeleri üzerinden verebilirsiniz.

Bu belgeleri kendi sunucunuza yükledikten sonra, ürün sayfalarında ilgili ürünler için PDF indirme linkleri verebilirsiniz. Müşterileriniz dilerlerse bu PDF dosyalarını indirerek, ürünler hakkında daha detaylı bilgilere ulaşabilirler.

Video

Zorunlu olmasa da video içeriklerin e-ticaret firmalarına bir katma değer kattığı görülüyor. Videolar, metinlerden ve fotoğraflardan çok daha fazla şey anlatabilmekteler.

Ürünleriniz tanıtım videolarının yanı sıra ürünlerin özelliklerini sergileyeceğiniz video içerikler de oluşturabilirsiniz. Bu videolar sayesinde biri ürünün nasıl kullanıldığı konusunda daha detaylı bir sunum yapabilirsiniz. Açıklama metinleri ve fotoğraflar, müşterilerinizin kafasında bazı fikirlerin canlanmasını sağlar; ancak bir video ile sunum yaptığınızda ürünü canlı hale getirmiş olursunuz. Bu nedenle de bu tür içerikler geri dönüşümlerinizi artırma konusunda size daha çok yardımcı olacaktır.

 

 

Kaynak:ideasoft

About Blog Admin

Bunlara Bakmak İster misiniz?

E- Ticarette Altın Alımı Arttı

E- Ticarette Altın Alımı Arttı 

E- Ticarette Altın Alımı Arttı Yasakların esnetilmesi ve normalleşme sürecinin başlaması sonrasında düğün hazırlıkları arttı, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir