Başarılı Bir İş Fikri Nasıl Ortaya Çıkar?

Başarılı Bir İş Fikri Nasıl Ortaya Çıkar?
Başarılı Bir İş Fikri Nasıl Ortaya Çıkar?

Başarılı Bir İş Fikri Nasıl Ortaya Çıkar?

Birçok kişi kendi işini kurmak ister ancak ilk adımın ne olacağını veya nasıl başlamaları gerektiği konusunda tereddüt yaşayabilirler. Bir diğer konu ise iş kurmak için doğru bir zamanın olup olmadığı sorunsalıdır. Ancak iş kurmak veya bir fikri hayata sokmak için yanlış zaman diye bir şey yoktur.

Ekonominin iyi olduğu dönemlerde genellikle kurulan işlerin daha çok talep göreceği ve başarılı olacağı düşünülür. Çünkü insanların harcayacak isteği ve yeterli parası vardır. Bu kısmen doğru olsa da ekonomik kriz zamanları da kendi içinde fırsatlar barındırır. Eğer dersinize iyi çalışırsanız ekonomik zorlukları da bir fırsata çevirip işinizi parlatmak için kullanabilirsiniz.

1. Bir hobinizi veya sevdiğiniz bir şeyi işe dönüştürün

Elinize bir kağıt kalem alıp neleri sevdiğinizi, hangi konularda gerçekten başarılı olduğunuzu, olumlu yönlerinizi ve tam tersi sevmediğiniz ve olumsuz bulduğunuz yönlerinizi yazın. Bunun yanında iş hayatında neleri sevip sevmediğinizi yazın. Böylece kendinizi daha yakından tanımış ve hangi konularda ilgi alanlarınız ve becerilerinizin yoğunlaşmış olduğunu görebilirsiniz. Aktif olarak uğraştığınız bir hobinizi de işe dönüştürmenin yollarını bulabilirsiniz. Nasıl daha iyi bir ürün yaratabilirim veya hizmet anlayışını nasıl değiştirebilirim gibi sorularla yaklaşarak hobinizi bir iş fikrine dönüştürebilirsiniz.

2. Trendleri takip edin

Trendler tek başına bir girişim için tehlikeli gibi görünse de trendlere ayak uydurmak bize yeni fırsatlar da yaratabilir. Trend aslında gelip geçici akım demektir. Bu anlamıyla sağlam bir iş fikrine uygun gibi görünmese de durum tam olarak böyle değil. Eğer trendleri zamanında yakalayıp pazarda farklılaşma yaratacak fikirlerle donatırsanız bu akımdan doğru şekilde faydalanabilirsiniz.

3. Pazar araştırması yapın

İş fikrinizi pek çok araç kullanarak test edebilirsiniz. Facebook reklam özelliğini kullanarak hedeflediğiniz demografik gruba ürününüzü tanıtabilir ve geri dönüşlere göre hareket edebilirsiniz. Alacağınız geri bildirim ve beğeniler size fikrinizin hedef pazara uygun olup olmadığı hakkında bilgi verecektir. Aynı zamanda ürününüz hakkında bazı sorular sorarak hedef pazar ve rakiplerinizi belirleyebilirsiniz:

Kaç tane rakibim var? Onlarla mücadele edebilir miyim?

  • Kaç tane rakibim var? Onlarla mücadele edebilir miyim?
  • İşimin oturması ne kadar zaman alır?
  • Potansiyel müşterilerim ürünüm için ne kadar öder?

4. Ürünü farklılaştırın

İş fikrinizin rakiplerinizden ayrışması ve başarılı olabilmesi için ürününüzü muadillerinden farklılaştırmalısınız. USP (Unique Selling Proposition) olarak da bilinen bu pazarlama kavramına göre ürününüzü maliyet, kalite veya alanında tek olma özelliklerinden biri ile ön plana çıkarabilirsiniz.

Pazarlama ve reklam stratejileri ile de ürününüzü rakiplerinizden farklı kılabilirsiniz. Örnek verecek olursak Domino’s Pizza’ nın evlere serviste 30 dakika içerisinde pizzaları teslim etmeyi taahhüt etmesi aksi durumda ise pizzadan ücret almaması pazarda onu diğer pizza şirketlerinden ayıran ve müşteri sadakati sağlayan bir stratejidir.

 

 

 

Kaynak:ideasoft

About Blog Admin

Bunlara Bakmak İster misiniz?

E- Ticarette Altın Alımı Arttı

E- Ticarette Altın Alımı Arttı 

E- Ticarette Altın Alımı Arttı Yasakların esnetilmesi ve normalleşme sürecinin başlaması sonrasında düğün hazırlıkları arttı, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir