Başarılı Bir Yeni Ürün Lansmanını Nasıl Yapabilirsiniz? – 2. Bölüm

Başarılı Bir Yeni Ürün Lansmanını Nasıl Yapabilirsiniz? - 2. Bölüm
Başarılı Bir Yeni Ürün Lansmanını Nasıl Yapabilirsiniz? – 2. Bölüm

Başarılı Bir Yeni Ürün Lansmanını Nasıl Yapabilirsiniz? – 2. Bölüm

 

Ürün lansmanlarına doğru bir strateji ve detaylı bir planlama ile yaklaşıldığında lansmanın başarılı olması daha muhtemeldir. Plan program olmadan lansman çalışmaları yapmak, istenilen hedeflere ulaşılmasını bir hayli zorlaştırır.

Dünkü rehberimizde başarılı bir lansman çalışması için neler yapmanız gerektiğine dair bir giriş yapmış ve lansman öncesinde dikkat etmeniz gerekenleri ele almıştık. Aşağıdaki bağlantıdan bu yazımızı okuyabilirsiniz. Bugünkü rehberimizde ise lansman sırasında ve sonrasında neler yapmanız gerektiğini ele alacağız.

Lansman sırasında

Lansman öncesindeki hazırlıkların ardından lansman sırasında da bazı konulara özellikle dikkat etmeniz gerekmektedir.

Doğru kanalları kullanın

Lansmanın duyurusunun hangi kanallar üzerinden yapılacağına da özellikle dikkat etmeniz gerekiyor. Lansman öncesinde yaptığınız hedef kitle çalışmalarında hangi kanalların sizin için daha uygun olacağına dair fikir sahibi olacaksınız. Hedef kitlenizin aktif olduğu ve size en çok geri dönüş sağlayan online ve offline kanalları belirleyerek, lansman duyurularınızı bu kanallar üzerinden gerçekleştirin.

Basın bülteniniz yayıncılarla paylaşın

Lansman sırasında basın bülteninizi yayıncılarla paylaşmanız gerekir. Böylelikle yeni ürünlerinizle ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirler ve kendi kanalları üzerinde bu lansmanla ilgili bilgileri paylaşarak, lansmanınızın daha geniş bir kitle tarafından duyulmasına yardımcı olabilirler.

Yayın kuruluşlarıyla iletişimde kalın

Lansman sırasında yayın kuruluşları sizinle iletişime geçebilirler. Lansman hakkında bilgi ve lansman hakkında geri bildirimler isteyebilirler. Bunun yanı sıra basın bülteninizle ve ürünlerinizle ilgili sormak istedikleri sorular olabilir. Bu nedenle de lansman sırasında yayıncılarla iletişimde kalması için bir ekibi bu göreve atayarak, yayıncılara hızlı bir şekilde geri dönüş sağlayabilirsiniz.

Satış ve pazarlama ekibinizle beraber çalışın

Lansman sırasında satış ve pazarlama ekibinizin de aktif olması, ürünlerin daha iyi bir şekilde tanıtılmasına yardımcı olacağı için bu ekiple beraber çalışmanız, geri bildirimleri değerlendirerek, satış stratejilerine bu geri bildirimleri eklemek, lansman sonrasındaki süreçte satışlarınıza olumlu bir şekilde etki edecektir.

Lansman sonrası

Lansmanın sonlanmış olması, lansman sürecinin bitmiş olduğu anlamına gelmemektedir. Lansman sonrasında da yapılacak bir takım çalışmalar bulunuyor.

Pazarlama ve reklam çalışmalarını devam ettirin

Lansman sırasında belli bir kesime ulaşmış olsanız da, lansmandan sonraki süreçte ürünlerinizi tanıtmaya ve yeni kitlelere göstermeye devam etmeniz gerekiyor. Lansmandan aldığınız geri bildirimler doğrultusunda reklam ve pazarlama çalışmalarınıza yeni bir strateji getirebilir ya da mevcut stratejinizi geliştirebilirsiniz.

Farklı mecralar üzerinde reklam ve pazarlama çalışmalarıyla lansmanınızı destekleyerek, ürün tanıtımı yapmaya devam etmelisiniz.

Lansmanla ilgili bilgileri analiz edin

Lansman öncesinde ve lansman sırasında elde ettiğiniz verileri analiz etmek, daha sonra yapacağınız ürün lansmanlarında size bazı dersler verir. Lansmana kaç kişinin katıldığı; kaç farklı mecra üzerinde lansmanla ilgili çalışmalar yapıldığı; katılımcıların yeni ürüne olan yaklaşımları, beğenileri; toplam etkileşim; kaç farklı yayıncı üzerinde lansmanın paylaşıldığı; etkinlik sırasındaki geri bildirimler gibi birçok farklı konu üzerinde çalışmalar yapabilirsiniz.

Bu araştırmalar sonucunda lansmanınızın nasıl geçtiğini ve daha sonraki lansmanlarda neleri yapıp neleri yapmayacağınızı görebilirsiniz. Her zaman yüzde yüz başarı elde edemeyebilirsiniz; ancak yaptığınız analizler sonrasında nelerin ters gittiğini görerek, ilerleyen zamanlarda bu çalışmaları daha profesyonel bir hale getirebilirsiniz.

 

Kaynak:ideasoft

 

About Blog Admin

Bunlara Bakmak İster misiniz?

E- Ticarette Altın Alımı Arttı

E- Ticarette Altın Alımı Arttı 

E- Ticarette Altın Alımı Arttı Yasakların esnetilmesi ve normalleşme sürecinin başlaması sonrasında düğün hazırlıkları arttı, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir