Belçika E-ticaretinde ilk 10’a Yabancı Oyuncular Hakim Oldu

Belçika’daki e-ticarete halen yabancı online perakendeciler hakimdir. Geçen yıl en büyük online ciro, Hollandalı e-ticaret devi Bol.com, ardından Coolblue (Hollanda’dan da) ve Amazon Fransa tarafından gerçekleştirildi. İlk 10’da sadece iki Belçikalı oyuncu var.

Belçika’daki en büyük e-ticaret şirketlerinin ilk 10’u, 2018’deki online perakendecilerin gelirlerini karşılaştıran E-Ticaret Vakfı’ndan geliyor. Geçen yıl, tıpkı Hollanda’da olduğu gibi, Bol.com da en büyük oyuncuydu. Belçika’da Ahold’a ait şirket 386 milyon avro değerinde satış yaptı. Şirketi Belçika’da 322 milyon avroluk ciro elde eden çok kanallı perakendeci Coolblue takip ediyor.

Belçika’daki en iyi 10 online perakendeci Belçika’daki en iyi 10 online perakendeci. Kaynak: E-Ticaret Vakfı (Gondol ile)

Amazon, e-ticarette üç web sitesine sahip
Belçika’da ve ayrıca bu arada Hollanda’da e-ticaret endüstrisi, diğer Batı Avrupa ülkelerinde olduğu gibi Amazon’da hâkim değil. Ancak yine de, ABD şirketinin etkisi hissedilebilir. Belçika e-ticaretinde ilk 10’da Amazon Fransa üçüncü sırada yer alırken, Amazon.com altıncı sırada, Amazon Almanya ise dokuzuncu sırada yer aldı.

Belçika’daki sınır ötesi e-ticaret
Araştırma, Belçika tüketicilerinin alışveriş sınır ötesi alışverişten korkmadığını da gösteriyor. Online alışveriş yapanların çoğu (% 58) Belçika ve yurtdışındaki ürünleri online olarak satın alıyor. Yalnızca % 28’i yurtiçi e-ticaret sitelerinde alışveriş yaparken, % 16’sı yalnızca yurtdışında alışveriş yapıyor.

Belçikalılar yurtdışında alışveriş yaptığında, çoğunlukla Hollanda’daki online mağazalarda (% 34). Diğer popüler alışveriş destinasyonları Çin (% 16), Almanya (% 15) ve Birleşik Krallık (% 10).

Çoğu tüketici teslimatı beklemeyi umursamıyor
E-ticaretteki eğilim rekor sürede müşterilere gönderilecek paketler gibi görünüyor, ancak Belçika tüketicisi hala oldukça sabırlı görünüyor. Yüzde 21’i ertesi gün veya bir sonraki gün bir ürün almayı bekliyor olsa da, % 58’i üç ila beş gün içinde bir ürün almaktan mutluluk duyuyor. Ve sekiz tüketiciden biri için teslimat bile altı gün sürebilir.

About Blog Admin

Bunlara Bakmak İster misiniz?

Markanız İçin Dijital Ajans Seçmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Markanız İçin Dijital Ajans Seçmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Markanız İçin Dijital Ajans Seçmeden Önce Bilmeniz Gerekenler E-ticaret firmanızın internet üzerinde pazarlama çalışmaları için …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir