Bir E-ticaret Sitesinin Olmazsa Olmazları – 1. Bölüm

Bir E-ticaret Sitesinin Olmazsa Olmazları - 1. Bölüm
Bir E-ticaret Sitesinin Olmazsa Olmazları – 1. Bölüm

Bir E-ticaret Sitesinin Olmazsa Olmazları – 1. Bölüm

E-ticaret sitelerinde içerik, ürün ya da hizmet haricinde tasarım, kullanıcı deneyimi ve sunulan özellikler de bir hayli önemlidir. Sadece tasarım dahi tüketicilerin satın alma kararlarını etkilerken, gelişmiş kullanıcı deneyimi ve ek özellikler sunarak, görselliği ön plana çıkardığınızda geri dönüşümlerinizi artırma şansınızı da artırmış olursunuz.

Görselliğin oldukça ön planda olduğu günümüzde, sadece görsellik dahi bir pazarlama aracı olarak kullanılabiliyor. Bu sebeple de sitenizin görselliği, tasarımı da bir hayli önemli oluyor. Genel olarak ele aldığımızda da tasarım haricinde de öne çıkan ve e-ticaret sitelerinde olmazsa olmaz bazı unsurlar karşımıza çıkıyor. Bu rehber serimizde de bu unsurların üzerinde duracağız.

Sade tasarım

Görsellik ön plana çıktığında, site ziyaretçilerinin algısını belli alanlara yönlendirmeniz gerekiyor. Bu durumda da karışık tasarımlar yerine sade tasarımları tercih etmek gerekiyor. Bunun nedeni ise karışık tasarımlarda kullanıcılar sayfanın hangi alanına bakacaklarını bilemiyorlar ve bu karışık tasarım arasında bir şeyleri aramak zorunda kalıyorlar.

Ancak sade bir tasarım kullandığınızda, tüketicileri dilediğiniz alanlara daha iyi yönlendirebilirsiniz. Aynı anda birden fazla alana odaklanmak yerine tek bir alana odaklanmayı sağlamak, tüketicilerin de site üzerinde daha rahat gezinmesini sağlarken, aradıklarını daha kolay bulmalarını sağlar.

Sade bir tasarım site üzerindeki içeriğin daha iyi kavranmasını ve ziyaretçilerin kafasının karışmamasını sağlayacağı için daha çok tercih edilen bir yöntemdir.

Kolay kullanım ve navigasyon

Sade tasarımın avantajlarından biri de kolay kullanım ve kolay navigasyon sağlaması. Ziyaretçileri farklı sayfalara kolaylıkla yönlendirebilmeniz gerekir. Bu nedenle de navigasyonunuzun da düzenli, iyi kategorize edilmiş ve site üzerinde iyi bir şekilde konumlandırılmış olması gerekir.

Site tasarımını sade tuttuğunuzda, içeriklere erişim, içeriklerin anlaşılması ve algı yönetimi daha kolay sağlanmış olur. Kullanıcılar site üzerinde ne kadar rahat gezinir ve siteyi ne kadar rahat kullanırlarsa, site üzerinde bir o kadar fazla vakit geçirirler.

Mobile uyumluluk

İnternet kullanıcılarının mobil cihazlar üzerinden internette vakit geçirme sürelerinin hızla artmasından dolayı, e-ticaret sitelerinde mobile uyumluluk da bir hayli önemli bir hal almaya ve artık mobile uyumluluk bir standart haline gelmeye başladı. Mobile uyumlu sitelerin mobil arama sonuçlarında da sayfa değerlerinin artması da SEO konusunda siteleri mobile geçmeye teşvik eden nedenler arasında yer alıyor.

Mobile uyumluluğun olmaması, mobil cihazından siteyi ziyaret edenlere kötü bir mobil kullanıcı deneyimi sunması nedeniyle geri dönüşümlere zarar veriyor. Kullanıcı deneyimini artırarak, mobilden gelen trafiği de elverişli bir şekilde değerlendirmek için sitenizin mobile uyumlu olması oldukça önemlidir.

Yüksek çözünürlüklü video ve fotoğraflar

Yüksek çözünürlüklü görseller, site üzerindeki görselliğe doğrudan etki eden faktörler arasında yer alıyor. Kullanıcılar ürünleri detaylı ve farklı açılardan görmek istiyorlar. Bu sebeple de düşük çözünürlüklü görseller, ürünlerin görselliğini tam olarak yansıtamıyor. Bir ürüne zoom yaparak, ürünün detaylarını daha iyi görmek istiyorlar. Bunu sağlamak için de yüksek çözünürlüklü görsellerden faydalanmanız gerekiyor.

Fotoğrafların yanı sıra site üzerinde kullandığınız videolarda da yüksek çözünürlüklü görüntülerden yararlanarak, ürün tanıtımlarınızı kaliteli bir şekilde tüketicilere sunmaya özen göstermelisiniz. Ürün açıklamalarından ziyade kaliteli görsel kullanımı satın alma kararlarını daha fazla etkilemektedir; bu sebeple de site genelinde kullandığınız fotoğraf ve videolarda yüksek çözünürlüklü görüntüleri tercih etmeye özen göstermelisiniz.

Gerçek kullanıcı yorumları

E-ticaret sitenizin olmazsa olmazlarından biri de gerçek kullanıcı yorumlarıdır. Kullanıcı yorumlarının, site ziyaretçilerinin satın alma kararlarına doğrudan etkisi bulunmaktadır. Ancak sahte yorumlardan kaçınmanız gerekmektedir. Tüketiciler bu sahte yorumları anlayabiliyor ve bu da doğal olarak tüketicileri yanıltmaya çalıştığınız izlenimini yaratabiliyor.

Olumlu yorumların yanı sıra olumsuz yorumların da yer alması, gerçek kullanıcıların yorum yaptıkları izlenimini yansıtmaktadır. Olumsuz yorumları silmek ya da engellemek yerine bu yorumlara da sitenizde yer vermelisiniz. Bir ürün tüm kullanıcıları memnun etmeyebilir ve herkesin deneyimi farklı olabilir. Sitenizi ziyaret edenlere bu izlenimi ve müşterilerinizin neler düşündüğünü yansıtmanız gerekir.

About Blog Admin

Bunlara Bakmak İster misiniz?

E- Ticarette Altın Alımı Arttı

E- Ticarette Altın Alımı Arttı 

E- Ticarette Altın Alımı Arttı Yasakların esnetilmesi ve normalleşme sürecinin başlaması sonrasında düğün hazırlıkları arttı, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir