Bir E-ticaret Sitesinin Olmazsa Olmazları – 2. Bölüm

Bir E-ticaret Sitesinin Olmazsa Olmazları - 2. Bölüm
Bir E-ticaret Sitesinin Olmazsa Olmazları – 2. Bölüm

Bir E-ticaret Sitesinin Olmazsa Olmazları – 2. Bölüm

Bir e-ticaret sitesinin olmazsa olmaz birçok farklı özelliği bulunuyor. Bu özellikler üzerinde durmak, bu özellikleri geliştirmek ve tüketicilere iyi bir alışveriş deneyimi sunmak, doğal olarak alacağınız geri dönüşlerin oranını da artıracaktır.

Dünkü yazımızda bu özelliklerin bir kısmının üzerinde durmuştuk. Dilerseniz aşağıdaki bağlantıdan serinin ilk bölümünü okuyabilirsiniz. Bugünkü rehberimizde de dün kaldığımız yerden devam ediyor olacağız.

İstek listesi

İnternet kullanıcıları e-ticaret siteleriniz her zaman anında alışveriş yapmak için ziyaret etmezler. Kimi zaman sadece ürünlere bakmak için de siteleri ziyaret edebiliyorlar. Bu durumlarda da beğendikleri ürünleri kaydetmek ve daha sonra satın almak isteyebiliyorlar.

İstek listesi özelliği de burada devreye girmekte. Siteniz üzerinde istek listesi özelliğini kullanmak, beğendiği ürünleri kaydederek daha sonra alışveriş yapmak isteyen kullanıcılara kolaylık sağlamaktadır. Bu özellikten yararlanmak isteyen kullanıcıların siteye abone olmasını sağlayabilir ve böylelikle abone sayınızı artırarak, bu abonelere farklı reklam çalışmaları ya da kampanyalar da sunabilirsiniz.

İlgili ürünler

Upsell ya da Çapraz Satış için ilgili ürünler bölümüne de sitenizde yer vermelisiniz. Tüketicilere farklı ürün alternatifleri göstermek, merak duygusu yaratmaktadır. Ürünle ilgili olabilecek aksesuarlar ile çapraz satışı deneyebilir ya da ürünün daha üst ve gelişmiş modellerini göstererek Upsell çalışmaları da yapabilirsiniz.

Upsell ya da çapraz satış haricinde de benzer kategoride ürünleri de göstererek, tüketicileri farklı ürünlere yönlendirebilir ve sepet ortalamasını artırmak için çalışmalar yapabilirsiniz.

Sıkça sorulan sorular

Sitenizde bulunması gereken unsurlardan biri de SSS yani sıkça sorulan sorular bölümüdür. Tüketicilerin sıkça kafalarına takılan soruları ya da genel olarak merak edilen konuları SSS bölümünüzde yanıtlayabilirsiniz.

SSS bölümü müşteri desteği konusunda da size büyük yardımda bulunur. Tüketiciler SSS sayfası aracılığı ile aradıkları yanıtlara ulaşabilir ve böylelikle farklı bir kanaldan sizinle iletişime geçmek zorunda kalmayarak daha hızlı bir şekilde işlemlerini tamamlayabilirler. Böylelikle siz de müşteri destek bölümünüz üzerindeki yükü artırarak, masraflarınızı kısabilirsiniz.

Kapsamlı ödeme seçenekleri

Ödeme konusunda da farklı alternatiflere yer vermeniz oldukça önemlidir. Sadece kredi kartı ya da sadece havale ile ödeme kabul etmek, diğer ödeme alternatiflerini kullanan kişileri kaçırabilir. Bu sebeple de farklı ödeme seçenekleri sunmaya özen göstermelisiniz.

e-ticaret sebepleri tüketiciye birden fazla ödeme seçeneği sunmaya özen göstermelidir. Kapıda ödeme, kredi kartı, havale, ön ödemeli kartlar gibi farklı ödeme seçeneklerini kullanarak, farklı şekillerde ödeme yapmak isteyen kişilere de hizmet vermiş olursunuz.

Güvenlik önlemleri

E-ticarette güvenlik bir hayli önemlidir. Sitenizde gerekli güvenlik önlemlerini sağlamanız, SSL kullanmanız ve 3D Güvenlik gibi ödeme alternatifleri sunuyor olmanız; aynı zamanda da tüketicileri bu konuda bilgilendiriyor olmanız bir hayli önemlidir.

Bunun yanı sıra Haziran ayında yayınlanan tebliğde internet üzerinden alışveriş yapan ve gerekli kriterleri yerine getiren firmalara Güven Damgası verileceği duyurulmuştu. Güven Damgası başvurusunda bulunmak da sitenizin güvenliğini artırarak, tüketicilerdeki güven duygusunu artıracaktır

Detaylı kargo bilgileri ve kargo alternatifleri

Bir diğer olmazsa olmaz ise kargo bilgileridir. Kullanıcıları kargo detayları konusunda bilgilendirmeniz gerekir. Siteniz üzerinde sattığınız ürünlerin farklı kargo ücretleri olabilir (ağırlık, boyut ve mesafe vb. detaylardan dolayı). Böyle bir durumda farklı kargo ücreti uygulamanız varsa, ürün sayfalarınızda tüketicilere bu bilgileri sunmalısınız.

Belli bir meblağ üzerinde ücretsiz kargo sunuyorsanız, bu bilgileri de hem site genelinde hem ürün sayfasında hem de ödeme sayfalarında tüketicilere sunmalısınız.

Farklı kargo firmalarıyla da çalışmak bir avantajdır. Tüketicilere kargo firma alternatifi sunabilir, farklı firmaların farklı fiyatları bulunuyorsa bunları belirterek, onlara farlı alternatifler sunabilirsiniz.

İade politikası

Bir diğer önemli detay da iade politikasıdır. Tüketicilerin hangi koşullarda ürün iadesi yapabileceklerini, iadenin gerekliliklerini ve iade sırasında para iadesi konularını ve kargo ücretlerinin nasıl karşılaşılanacağını açıkça belirtmelisiniz.

 

Kaynak:ideasoft

About Blog Admin

Bunlara Bakmak İster misiniz?

E- Ticarette Altın Alımı Arttı

E- Ticarette Altın Alımı Arttı 

E- Ticarette Altın Alımı Arttı Yasakların esnetilmesi ve normalleşme sürecinin başlaması sonrasında düğün hazırlıkları arttı, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir