Blog İçeriklerinizde Olması Gereken 5 Özellik

Blog İçeriklerinizde Olması Gereken 5 Özellik
Blog İçeriklerinizde Olması Gereken 5 Özellik

Blog İçeriklerinizde Olması Gereken 5 Özellik

Blog içerikleri oluşturmak, takipçilerinizle etkileşim kurmanızı, onlara bir değer sunmanızı sağlarken, aynı zamanda sitenizi güncel tutar ve organik arama sonuçları üzerinden sitenize trafik çekmenize yardımcı olur.

Tabii ki blog içerikleri oluştururken de bir takım kurallara uymak, yazılarınızda bazı özellikleri barındırmak gerekiyor. Bu uygulamaları yapmak, hem blog içeriklerinizin değerini artırır, hem de Google tarafından daha fazla trafik sağlamanıza yardımcı olabilir. Bu rehberimizde de blog yazılarınızda bulunması gereken bu 5 önemli özelliği sizinle paylaşıyoruz.

Eğitici içerikler hazırlayın

Hazırladığınız blog içeriklerinin bir değer sunabilmesi için, içeriklerinizin eğitici olması oldukça önemli. Okuyucularınız bu içerikleri okuduklarında, ilgili konu hakkında detaylı bilgilere ulaşabilmeliler ve günlük hayatlarında bu bilgilerden faydalanabilmeliler.

Eğer bir ürünle ilgili teknik açıklamalar paylaşıyorsanız, bu açıklamalarınızın yeterli ve okuyucu tarafından uygulanabilir olması gerekir. Eğer bir konu ile ilgili ipuçları veriyorsanız veya nasıl yapılır temalı içerikler hazırlıyorsanız, adım adım kullanıcıların neler yapması gerektiğini anlatmalı ve konuyu tüm detaylarıyla ele almalısınız.

İçeriklerinizin eğitici bir özelliğinin olması, blog yazılarınıza bir değer katmanıza yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra okuyucularınıza değer kattığınız için marka değerinizi de artırabilir ve eğitici içerikler konusunda tüketicilerin takip ettiği bir site olabilirsiniz.

Kendine has bir üslubu olmalı

Başka bir deyişle kendinize has bir diliniz olmalı. İçeriklerinize bir kişilik katmak, blog yazılarınızın markanıza özel olmasını sağlayacaktır. Dilinizi oluştururken, hedef kitlenizi göz önünde bulundurmalı ve onların ilgi duyacağı bir dil oluşturmalısınız.

Kendi üslubunuzu oluşturmak, hedef kitlenizin anlayacağı ve ilgi duyacağı bir dil kullanmak, blog yazılarınızın daha çok etkileşim almasını sağlayacaktır.

Dikkat çekici bir başlık kullanmalısınız

Blog yazılarınızın ilk görünen alanı başlıklardır. Başlıklarınızın dikkat çekici olması, içeriklerinizin daha fazla etkileşim almasını sağlar. Kullanıcılar blog sayfanızda gezinirken öncelikli olarak başlıklara dikkat edeceklerdir. Bunun yanı sıra sosyal ağlarda bu içerikleri paylaştığınızda yine ilk olarak kullandığınız başlık öne çıkacaktır.

Bu sebeple de yazınızın başlığını hazırlarken özellikle düşünmelisiniz. Konuyu nasıl daha ilgi çekici bir hale getirebilir ve öne çıkartabilirsiniz. Hedef kitlenizin beklentilerini ve ilgi alanlarını bilmek bu nedenle önemlidir. Bu doğrultuda daha ilgi çekici ve dikkat çeken başlıklar üretebilirsiniz.

Arama motorlarına uyumlu olmalı

Blog yazılarınızda olması gereken bir diğer özellik ise arama motorlarına uyumlu olması. Google üzerinden organik trafik sağlamak için, içeriklerinizde SEO çalışmaları yapmanız gerekiyor.

Konuyla ilgili anahtar kelimeleri hem başlığınızda hem de içeriğinize iyi bir şekilde dağıtarak, ilgili aramlarda blog yazınızın görünmesini sağlayarak, organik olarak sitenize trafik çekebilirsiniz.

Odağınız okuyucular olmalı

Firmalar blog yazılarını hazırlarken, genellikle bu detayı gözden kaçırabiliyorlar. Blog yazılarınızın tüketicilere bir değer katması gerekiyor. Her ne kadar kendi reklamınızı yapsanız ya da ürün/hizmetlerinizle ilgili bir konu hazırlıyor olsanız dahi, okuyucularınızın bu yazıdan bir şeyler kazanması gerekiyor.

Okuyucuları göz önünde tutmanız ve onları odak noktanız almanız blog yazılarınızın değerini artıracaktır. Reklam içerikleri oluştururken dahi, kullanıcıların kafasındaki “neden?” sorularını cevaplamanız ve onlara bir şeyler katmanız gerekiyor.

Bunu sağlamak için de bu ürün ya da hizmetin neden daha iyi olduğunu, neden bu ürünü tercih etmeleri gerektiğini, piyasadaki muadillerinden ne gibi farklılıkları ve avantajları olduğunu onlara anlatarak, mümkün olduğunca tarafsız bir yaklaşım sergilemeye özen göstermelisiniz. Yazılarınızın çok fazla “reklam kokması”, okuyucular tarafından anlaşılacağı için yazıların değerini de düşürecektir.

 

 

 

Kaynak: ideasoft

 

About Blog Admin

Bunlara Bakmak İster misiniz?

E- Ticarette Altın Alımı Arttı

E- Ticarette Altın Alımı Arttı 

E- Ticarette Altın Alımı Arttı Yasakların esnetilmesi ve normalleşme sürecinin başlaması sonrasında düğün hazırlıkları arttı, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir