Büyük markaların Twitter yönetiminden alınması gereken 6 ders

Büyük markaların Twitter yönetiminden alınması gereken 6 ders
Büyük markaların Twitter yönetiminden alınması gereken 6 ders

Büyük markaların Twitter yönetiminden alınması gereken 6 ders

Birçok firma tüketicilerle etkileşime geçmek, ürünlerini tanıtmak, müşteri hizmetleri sunmak ve marka bilinirliklerini artırmak için Twitter’da yer alıyor.

Tabii ki sadece Twitter’da yer almak tüm bunları yapmak için yeterli olmaz. Bu mecrayı aktif bir şekilde kullanmanız ve burada aktif bir şekilde yer almanız gerekiyor. Bu sosyal platformu etkin bir şekilde kullanan ve burada başarılı olan markaların, burada yaptıkları çalışmalardan dersler almak, kendi stratejilerinizde size yol gösterebilir.

Özellikle yeni kurulan ve bu mecrayı kullanmak isteyen markaların, bu derslere göz atmaları ve bu yöntemleri kullanmaları daha hızlı bir şekilde geri dönüşüm almalarını sağlar.

Görsellik ön planda olmalı

Günümüzde artık en önemli kriterlerden biri de görsellik. Fotoğraf ya da video fark etmeksizin, internet kullanıcılarına ulaşmak için bu görsellikten faydalanmak gerekiyor.

Twitter üzerinde görsel kullanmanın bir önemi ise, bu platform sizi 140 karakterle sınırlıyor ve bir görsel kullandığınızda 140 karakterde veremeyeceğiniz bilgileri paylaşabilirsiniz.

Fotoğrafların yanı sıra Twitter üzerinde videolar da paylaşabilirsiniz. Tek bir görselin anlattığından çok daha fazlasını bir video ile anlatabilirsiniz. Etkileşim amaçlı ya da ürünlerinizle ilgili videolar hazırlayabilir ve bunları Twitter’daki takipçilerinizle paylaşabilirsiniz.

Aktif zamanlarda paylaşımlar yapın

Twitter’daki performansınızı yükseltebilmek için paylaşımlarınızı ne zaman yaptığınız da oldukça önemli. Takipçilerinizin aktif olduğu saat ve günlerde paylaşımlar yapmanız, etkileşim ve geri dönüşüm oranlarınızı ciddi ölçüde etkileyecektir. Sosyal mecrada başarılı olan firmaların en çok dikkat ettikleri kriterlerden biri de gönderim zamanı oluyor.

Bunun için bazı A/B testleri yapabilirsiniz. Takipçilerinizin daha aktif oldukları zaman dilimlerini belirlemek için farklı gün ve saatlerde paylaşımlar yapabilir ve haftalık olarak bu zaman dilimlerini değiştirebilirsiniz. Bir aylık bir süreç içinde bu testleri yaptıktan sonra, takipçilerinizin daha aktif oldukları zaman dilimlerini ortaya çıkartabilirsiniz.

İçerik satıştan önce gelir

Sosyal mecralar tüketicileri internet sitenize yönlendirerek satış yapmak için kullanılıyor olsa da birincil amacınız bu olmamalıdır. Tüketicilerin sosyal mecraları asıl kullanma sebebi, eğlenmek ve vakit geçirmektir. Bu süreçte markanıza ilgi duyuyorlarsa, sizi takip edeceklerdir ve ürün ile kampanyalarınızı takip etmek isteyeceklerdir.

Ancak devamlı olarak ürün fotoğrafları paylaşmak ve içeriği önem vermemek, takipçilerinizle etkileşime geçememenize neden olur. Özellikle Twitter’da yeniyseniz ve bir takipçi kitlesi kazanmaya çalışıyorsanız, kullanıcıların ilgisini çekecek ve kendilerinden bir şeyler bulabilecekleri içeriklere yönelmeniz gerekecektir. Aksi takdirde devamlı ürün paylaşımları yapmak, kullanıcıları sıkacaktır.

Paylaşımlarınızın etkileşim oranlarının düşük olması, geri dönüşüm oranlarınızı da düşürecektir. Çünkü kullanıcıları paylaşımlarınıza ilgi göstermezlerse, paylaşımlarınıza tıklamazlar ve dolayısıyla sitenize de gelmezler. Bu nedenle de ilk önceliğiniz satıştan önce içerik kalitesine önem vermek olmalı.

Sorulara yanıt verin

Twitter’daki etkileşiminizi artırmak ve takipçilerinizle iyi ilişkiler kurabilmek için, size sorulan sorulara yanıt vermelisiniz. Birçok tüketici, yeri geldiğinde Twitter’ı müşteri destek hizmeti olarak kullanmayı tercih ediyor. Sosyal medyadan markalara ulaşarak, sorularına yanıt almak istiyor.

Twitter, bu nedenle markalar için oldukça önemli çünkü oldukça hızlı bir şekilde tüketicilere geri dönüş sağlayarak, onlara yardımcı olabilir ve gerekirse onları internet sitenize yönlendirebilirsiniz.

Sosyal medyayı devamlı takip edecek bir ekibiniz yoksa, gün içinde belli zaman dilimleri belirleyerek, bu zaman dilimlerinde Twitter hesabınızı kontrol ederek, size soru soran kullanıcıları kontrol edebilirsiniz.

Sosyal medya pazarlama zaman gerektirir

Alınması gereken derslerden biri de sosyal medya pazarlamasından sonuç alınabilmesi için belli bir zaman gerekir. İlk birkaç ay sosyal medya üzerinden çok fazla geri dönüş alamayabilirsiniz.

Bu mecralarda başarılı olan firmalar, uzun süredir buradaki faaliyetlerine devamlı olarak devam ediyorlar. Bu nedenle sabırlı olmak gerekiyor. Doğru zamanlarda kaliteli içerikler paylaşarak kendinize bir takipçi kitlesi kazanmaya çalışmalısınız.

Süreklilik önemli

Sosyal medya pazarlaması zaman alan bir çalışma olduğu gibi aynı zamanda süreklilik gerektirir. Bir süre paylaşımlar yapıp, bir süre sonra paylaşımlarınıza ara vermeye başlarsanız bu konuda sıkıntı yaşamaya başlarsınız.

Takipçilerinize kendinizi unutturmamanız gerekiyor. Bunun için de sürekliliği sağlamalısınız. Elinizdeki iş gücü yeterli olmayabilir; bu durumda da günde bir paylaşım yaparak her gün yapmaya özen göstermelisiniz. Sürekliliği sağlamak için sosyal medya içerik takvimi hazırlamalısınız. Böylelikle uzun vadeli planlar hazırlayarak, son dakika çalışmaları yapmak zorunda kalmazsınız.

 

 

Kaynak:ideasoft

About Blog Admin

Bunlara Bakmak İster misiniz?

E- Ticarette Altın Alımı Arttı

E- Ticarette Altın Alımı Arttı 

E- Ticarette Altın Alımı Arttı Yasakların esnetilmesi ve normalleşme sürecinin başlaması sonrasında düğün hazırlıkları arttı, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir