Canlı Video Yayınları Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Canlı Video Yayınları Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz?
Canlı Video Yayınları Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Canlı Video Yayınları Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Facebook Live uygulaması ile beraber, içerik üretiminde canlı yayın videolar oldukça kolaylaşmaya başladı. Facebook’un yanı sıra Youtube üzerinden de canlı yayınlar yapılabiliyor. Şu an Instagram da bu uygulamayı bazı kanallar ile test etmeye başladı. Bunların yanı sıra Periscope üzerinden de canlı video yayınları yapılabiliyor.

Özellikle sosyal mecralar üzerindeki etkileşimi artırmak ve farklı bir içerik planı uygulamak için bu canlı yayın videoları oldukça etkili bir araç. Bu nedenle de firmalar, yeni içerikler üretmek ve anlık olarak tüketicilerle iletişime ve etkileşime geçmek için bu uygulamalardan yararlanabilirler.

Peki, canlı yayın yaparken nelere dikkat etmeniz gerekiyor? Bir firma olarak bu işi yapacaksanız bazı konulara dikkat etmenizde yarar var.

Konuşan kişi kamerada olsun

Canlı yayınlar izlenirken, kullanıcılar konuşmayı yapan ya da ilgili kişiyi kamerada görmek isterler. Bu nedenle de kayıtlarınıza başlarken, kameranın sizi ya da ilgili kişiyi gösteriyor olduğundan emin olun.

Kendinizi ve bulunduğunuz yeri tanıtın

Şirket içinde bir yayın yapıyorsanız, hangi şirket olduğunuzu, ofisinizin nerede olduğunu ve kim olduğunuzu izleyicilere açıklayın. Böylelikle kullanıcılar kimi izlediklerini öğrenmiş olurlar ve isminizi kullanarak sizinle iletişime geçebilir ve ilgili şirketle ilgili sorularını yöneltebilirler.

Ne hakkında konuşacağınızı onlara hemen söyleyin

İnternet kullanıcılarının dikkati çok çabuk dağılabiliyor. Aynı zamanda, bir konuyu olan ilgilerini çabuk kaybedebiliyorlar. Bu sebeple de bir konu hakkında konuşmaya ve detaylara girmeden önce, yayınızın başında bu videoda hangi konuları konuşacağınızı ve karşı tarafa neler sunacağınızı hemen belirtmelisiniz. Böylelikle, konuya ilgili olanları videonuzda tutmayı başarabilirsiniz.

Profesyonel görünün

Bir firma olarak, itibarınızı korumak ve saygınlığınızı devam ettirmek için yayınlarınızda profesyonel davranmaya özen gösterin. Kıyafetlerinizi iyi seçmeli ve konuşma dilinize de dikkat etmelisiniz. Burada çok kurumsal konuşmalardan bahsetmiyoruz; ancak kullandığınız sözcükler ve dile dikkat etmek, argo sözcüklerden kaçınmak, düşük cümleler kurmamak ve kafa karışıklığına neden olabilecek çok yoğun terminoloji kullanmaktan kaçının. Videolarınızı izleyen kişiler sizi rahatlıkla anlayabilmeliler.

Doğal; ama hazırlıklı olun

Bir yayının doğal olması, karşı tarafa da samimi gelecektir ve kullanıcılar da doğal bir yayın bekliyor olacaklardır. Fakat yayının doğal olması sizin hazırlıksız olmanız anlamına gelmiyor. Konuşma yapacağınız konu hakkında önceden hazırlık yapmanız, konuşma sırasında takılmamanıza ve yayının akıcı olmasını sağlar.

Ses kalitesine önem verin

Canlı yayınlarda ses kalitenizin de iyi olması oldukça önemli. Çok gürültülü ortamlarda yayın yapmanız, kullanıcıların sizin sesinizi duyamamalarına neden olacağı için, yayınınız da izlenmeyecektir. Kullanıcıların bu yayınları akıllı telefon ve kulaklıklarıyla da dinleyeceğini göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Yayına başlamadan önce akıllı telefonunuzla kısa bir video kaydederek sesinizin nasıl duyulduğunu dinleyebilirsiniz. Eğer ortam uygunsa, yayına başlayabilirsiniz.

Yayınlarınızı kaydedip, daha sonra tekrar yayınlayın

Canlı yayın sırasında, videolarınız çok fazla izlenmeyebilir. İlk etapta, belli bir kitleye ulaşmamışsanız yayını izleyenlerin sayısı bir hayli az olabilir. Fakat bu yayınlarınızı kaydederek, daha sonra tekrar yayın olarak yeniden yayınlayabilirsiniz. Çoğu canlı video, daha sonra yayınlandığında daha fazla kişiye ulaşma fırsatı buluyor. Bu nedenle yayınlarınızı kaydederek, daha sonra yeniden yayınlamayı göz önünde bulundurun.

Süreklilik önemli

Canlı yayın videolarına başlamayı düşünüyorsanız, kendinize bir içerik planı oluşturmalısınız. Haftada bir ya da iki haftada bir yayın yapacaksanız, bunu belli bir plana oturtun. Sürekliliği sağlamanız, belli bir izleyici kitlesine ulaşmanız konusunda size yardımcı olacaktır. Bu nedenle de ilerleyen dönemlerde yapacağınız canlı yayınları da önceden belirlemelisiniz.

Belli bir gün ve saati standart yayın saatine dönüştürmeniz, bir süre sonra kullanıcıların bu yayınları beklemesini sağlayacaktır. Bu da tabii ki canlı yayınları izleyen kişilerin sayısını da artıracaktır.

 

Kaynak:ideasoft

About Blog Admin

Bunlara Bakmak İster misiniz?

E- Ticarette Altın Alımı Arttı

E- Ticarette Altın Alımı Arttı 

E- Ticarette Altın Alımı Arttı Yasakların esnetilmesi ve normalleşme sürecinin başlaması sonrasında düğün hazırlıkları arttı, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir