E-posta Kampanya Ölçümleme Nasıl Yapılır?

E-posta Kampanya Ölçümleme Nasıl Yapılır?
E-posta Kampanya Ölçümleme Nasıl Yapılır?

E-posta Kampanya Ölçümleme Nasıl Yapılır?

E-posta kampanya ölçümleme bir mailing çalışmasının belki de en önemli kısmıdır. Çünkü ancak bu e-posta kampanya ölçümleme ile mailing çalışmanızın başarıya ulaşıp ulaşmadığını anlayabilirsiniz. Bu sebeple de e-posta kampanyalarının ardından da ölçümlemeler yapmalı ve sonuçlarınızı analiz etmelisiniz.

E-posta kampanyalarınızda hangi kriterleri dikkate alarak ölçümleme yapacağınızı da bu yazımızda ele alıyor olacağız. E-posta planlama ile ilgili yazımızı aşağıdaki bağlantıdan okuyabilirsiniz.

E-posta kampanya ölçümleme

Toplam gönderilen e-posta sayısı: İlk olarak bakmanız gerekenlerden biri, toplam olarak kaç kişiye bu e-postayı gönderdiğiniz olacaktır. Çünkü genele oranlama yapmak için, elinizdeki toplam gönderim sayısını bilmeniz gerekir.

Adresine ulaşan toplam e-posta sayısı: Gönderilerinizin hepsi adresine ulaşmayabilir. Başka bir deyişle anlatacak olursak, bazı aboneleriniz e-posta hesaplarını yanlış girmiş olabilirler, sahte bir adres girmiş olabilirler ya da e-posta adresi artık kullanılmıyor olabilir. Bu durumda da gönderdiğiniz e-posta sayısı ile adresine ulaşan e-posta sayısı farklılık gösterebilir.

Erişilebilirlik: Erişilebilirlik, gönderdiğiniz e-postalarla adresine ulaşan e-postaların birbirine olan oranıdır. Eğer yüzde 90-95 seviyesinde bir oranınız bulunuyorsa bu gayet iyidir; ancak bunun altındaki oranlar listenizin güncellenmesi gerektiğini işaret eder. Eğer abone listelerini satın aldıysanız bu da yanlış bir tutumdur ve sahte hesaplar satın almış olabileceğiniz anlamına gelebilir. Bu oranın düşük olması, e-postalardan aldığınız geri dönüşümlerin düşük olmasına neden olacağı için, iş performansınızı düşürür. Sahte veya kullanılmayan hesapları listenizden silmeniz, açılma ve tıklanma oranlarınızın da artmasını sağlar.

Toplam açılan e-posta sayısı: Adresine ulaşan gönderilerinizin kaçının açıldığı da başka bir önemli metriktir. Bu oranın mümkün olduğunca yüksek olması gerekir. Düşük açılma oranları, gönderilerinizin başlığında bazı eksiklikler yapmış olabileceğinizi gösterir.

Toplam tıklanmalar: E-postaların açıldıktan sonra, içerikteki linklere tıklanma oranlarıdır. E-postalarınızı açan kişilerin, kaçının bu linklere tıkladığını ölçümlemelisiniz. Böylelikle kaç kişinin bu gönderilere ve gönderilerin içerikleriyle ilgilendiklerini inceleyebilir ve ilerleyen dönemlerde bu verilere göre e-posta stratejilerinizi geliştirebilirsiniz.

Diğer metrikleriniz: Sizin kişisel olarak da ölçümlemek isteyebileceğiniz bir takım metrikleriniz olabilir. Gönderinin içindeki ürün kategorilerinden öne çıkmasını istedikleriniz olabilir, özel bir ürüne olan talep olabilir ya da ürünle ilgili yorum bırakmalarını rica ettiğiniz e-postalar olabilir. Burada kendi metriklerinizi belirledikten sonra, bu çalışmalar sonrasında ne kadarlık bir geri dönüş aldığınız ölçümlemelisiniz.

Terk etme oranları: E-posta çalışmalarınızdan sonra bazı aboneleriniz, üyelikten çıkabilirler. E-posta kampanyası sonrasında, toplamdaki üye sayınızla, gönderim yapmadan önceki üye sayınızı karşılaştırarak, bu sonuçları rahatlıkla görebilirsiniz.

E-posta başına elde edilen gelir: Kampanya başına bu çalışmadan ne kadarlık bir gelir elde ettiğinizi de ölçümlemelisiniz. Böylelikle e-posta çalışmasına yaptığınız yatırımın getirisini de hesaplayabilirsiniz. Tıklama oranları ve sonrasında abonelerin sitenize gelmeleri sırasındaki sepete ekleme ve satın alma işlemlerini takip ederek bu metriği takip edebilirsiniz.

 

Kaynak:ideasoft

About Blog Admin

Bunlara Bakmak İster misiniz?

E- Ticarette Altın Alımı Arttı

E- Ticarette Altın Alımı Arttı 

E- Ticarette Altın Alımı Arttı Yasakların esnetilmesi ve normalleşme sürecinin başlaması sonrasında düğün hazırlıkları arttı, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir