E-posta Pazarlama Stratejisi Oluştururken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

E-posta Pazarlama Stratejisi Oluştururken Nelere Dikkat Etmelisiniz?
E-posta Pazarlama Stratejisi Oluştururken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

E-posta Pazarlama Stratejisi Oluştururken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Her pazarlama çalışmasında olduğu gibi e-posta pazarlamada da belli bir stratejiye ihtiyacınız olacaktır. Belli bir stratejinizin olmaması, buradaki çalışmalarınızın düzensiz olmasına neden olacağı gibi, beklediğiniz sonuçları da alamamanıza neden olacaktır.

Doğru bir e-posta pazarlama strateji hazırlamanız, hem yatırım getirinizi artıracağı gibi hem de bu çalışmalardan daha iyi sonuçlar almanıza olanak sağlayacaktır. Düzensiz bir şekilde e-posta gönderimleri yapıyorsanız, öncelikle bu gönderilere biraz ara vererek sizin için doğru bir strateji belirlemelisiniz.

Bu strateji zaman içinde geliştirilecektir; çünkü aldığınız sonuçları ölçümleyerek, nerelerde yanlışlar yaptığınız görebilir ve bunları geliştirmek için farklı çalışmalar yapmaya başlayabilirsiniz. Öncelikle stratejinizi belirlerken nelere dikkat etmeniz gerektiğinden bahsedelim.

Gönderi sıklığı

Ne sıkılıkta e-posta gönderileri yapacağınıza karar vererek işe başlayabilirsiniz. İş yoğunluğunuz ve ekibinize göre buna karar vermeniz gerekiyor. Bir hafta 2-3 e-posta gönderimi yapıp sonraki iki hafta gönderim yapmamak faydalı olmayacaktır. Bu nedenle de gönderim sıklığınızı da belli bir düzene oturtmanızda fayda var.

Eğer iş yoğunluğunuz çoksa ve e-posta ile sunabileceğiniz kampanya, bilgi ya da ürün yoksa hafta bir gönderi yapabilirsiniz. Tüketiciye bir fayda sunmadığınız sürece, sürekli e-posta gönderimi yapmak, kullanıcıların gözünde sizi spam yapan bir firmaya dönüştürebilir.

Elinizdeki iş gücüne ve oluşturabileceğiniz içerik oranına göre kendinize uygun bir gönderim sıklığı belirlemelisiniz.

Gönderim zamanı

Ne sıklıkta e-posta gönderdiğiniz kadar, e-postalarınızı ne zaman gönderdiğiniz de oldukça önemli. E-postalarınızı hangi ve hangi saat dilimlerinde göndereceğinize de karar vermeniz gerekiyor.

Bunu belirlemek için bazı testler yapmanız gerekecektir. Burada birçok değişken bulunuyor ve bu değişkenleri ele alarak testleri uygulamanız lazım. Hedef kitlenizin kim olduğu, bu kişilerin gün içinde ve hangi günlerde e-postalarını kontrol ettiklerini değiştirebilir. Farklı hedef gruplara yönelik çalışmalar yapıyorsanız, testlerinizi şu şekilde yapabilirsiniz:

  • Aboneleriniz hedef kitle özelliklerine göre farklı gruplara ayırın
  • Bu gruplarda ortak özellikler öne çıkartın
  • Bu ortak özelliklere göre farklı e-posta şablonları oluşturun
  • Farklı abone gruplarına farklı günlerde e-posta gönderimleri yapın
  • Bir sonraki kapmayanda bu gönderim zamanlarını değiştirerek, aradaki farkı ölçümleyin

Bu biraz uzun bir süreç olsa da birkaç e-posta kampanyasından sonra hangi hedef gruba hangi zaman dilimlerinde gönderimler yapmanız konusunda size fikir verecektir.

Başlık kullanımı

E-postalarınızda kullanacağınız başlıklara da dikkat etmeniz gerekiyor. İçeriğiniz ne kadar kaliteli olursa olsun, başlığınız dikkat çekici olmadığı sürece, aboneleriniz e-postalarını açmayacaklardır.

Kullanıcılar e-posta kutularında ilk olarak bu başlıkları görürler ve dikkatlerini çeken bir konu gördüklerinde bu e-postaları okurlar. Bu sebeple de başlık kullanırken abonelerinizin dikkatini çekecek ve çok uzun olmayan başlıklar kullanmalısınız.

Size en iyi hizmet eden başlık kalıbını bulabilmek için yine testler yapabilirsiniz. Farklı abone gruplarına farklı e-posta kampanyaları göndererek, farklı başlık yapıları kullanabilirsiniz. Açılma oranlarını karşılaştırarak da hangi başlık kalıbının sizin için etkili olduğunu öğrenebilirsiniz.

İçerik ve tasarım

E-postalarınızda kullandığınız içerikler de geri dönüşüm oranınızı etkileyecektir. Günümüzde sade tasarımlar ve sadeleştirilmiş metinler oldukça sık kullanılıyor. Bunun sebebi ise, tüketicileri doğrudan verilen mesaja odaklamak oluyor.

Kalabalık tasarımlar kullanıcıların dikkatini dağıtabiliyor ve ilgili mesajın alınmamasına sebep olabiliyor. Tasarımlarınızdan gereksiz öğeleri çıkartarak, sade bir şablon kullanmaya özen göstermelisiniz. Kullandığınız metinleri sadeleştirerek, görsel ya da videoları öne çıkartmalısınız.

Kişiselleştirme

E-postada kişiselleştirme yapmak, abonelerinizle daha samimi bir iletişim kurmanızı sağlayacağı gibi, doğrudan abonelerinize özel ürün ve fırsatlar sunacağınız için geri dönüşümlerinizi de önemli ölçüde artırır. Firma olarak ne gibi kişiselleştirme çalışmaları yapabileceğinize odaklanmalısınız.

Mobile uyumluluk

İnternet kullanıcıları mobile her geçen gün biraz daha adapte olmaya başlıyor ve bu nedenle de e-postalarını mobil cihazlarından okuyorlar. E-posta pazarlama için kullanacağınız platformu seçerken, bu platformun mobile uyumlu şablonları olup olmadığını araştırmalısınız.

Eğer mobile uyumluluk sunmayan bir platform kullanıyorsanız, abonelerinizi mobil uyumluluk sunan bir platforma taşımalısınız. Bu işlemlerin ardından, e-posta şablonlarınızı oluştururken de mobil cihazlara göre optimizasyon yaptığınızdan emin olmalısınız.

 

Kaynak:ideasoft

About Blog Admin

Bunlara Bakmak İster misiniz?

E- Ticarette Altın Alımı Arttı

E- Ticarette Altın Alımı Arttı 

E- Ticarette Altın Alımı Arttı Yasakların esnetilmesi ve normalleşme sürecinin başlaması sonrasında düğün hazırlıkları arttı, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir