E-posta Pazarlamada Kişiselleştirme

E-posta Pazarlamada Kişiselleştirme
E-posta Pazarlamada Kişiselleştirme

E-posta Pazarlamada Kişiselleştirme

E-posta pazarlamada kişiselleştirme, çalışmalarınızın başarıya ulaşmasında önemlidir. Son birkaç yıldır e-ticaretteki en önemli unsurlardan biri de kişiselleştirme yapmak diyebiliriz. Tüketiciler, kendilerine özel kampanya ve fırsatlardan ve kendi isteklerine yönelik ürün önerilerinden yararlanmak için, kişiselleştirme yapan e-ticaret firmalarına biraz daha fazla yöneliyor.

E-posta pazarlamada kişiselleştirme

Tabii ki e-ticarette kişiselleştirme yapabilmek için büyük veriden (big data) yararlanmak gerekiyor. Müşterilerinizin bilgilerine ulaşarak, bunları saklamanız ve analiz ederek, müşterileriniz hakkında belli bir profil oluşturmanız oldukça önemli. Aksi takdirde bir kişiselleştirme yapmanız oldukça zorlaşacaktır.

Bu kişiselleştirme çalışmalarını e-posta pazarlama alanında da kullanmanız mümkün. E-posta gönderilerinizde tüketicilerinize daha kişisel bir yaklaşım izlemeniz ve onlara özel ürünler sunmanız, bu alandaki yatırım getirilerinizi artırabilir. Bu rehberimizde de bunu nasıl yapabileceğiniz üzerinde duracağız.

Farklı platformlardan bilgi toplayın

Kişiselleştirme yapabilmek için farklı platformlardan müşterilerinizle ilgili mümkün olduğunca çok bilgi toplamanız gerecektir. Müşterilerinizin site üzerinde yaptıkları alışverişler, ilgilendikleri ve sepete ekledikleri ürünler, müşteri destek birimlerinde yaptıkları görüşmeler sırasında size sundukları bilgiler (şikayet, memnuniyet ya da ürün bilgisi hakkındaki bilgiler), sosyal hesapları, abonelik formlarındaki bilgileri gibi detayları bir araya getirmeniz oldukça önemli olacaktır.

Müşterileriniz hakkında ne kadar çok bilgi toplayabilirseniz, onlara o kadar çok kişiselleştirilmiş ürün ve kampanya önerilerinde bulunabilirsiniz. Onların isteklerini bilmeniz ve bu doğrultuda onlara yaklaşmanız, onlarla etkileşiminizi de iyi yönde etkileyeceği gibi onların satın alma kararlarını da etkileyebilirsiniz.

Her yönü ele alınmış müşteri profilleri oluşturun

Müşterilerinizin tüm özelliklerinin yer aldığı profiller oluşturmanız da da yarar var. Müşterilerinizin yaşı, cinsiyet, medeni hali, maddi durumu, eğitim seviyesi, yaşadığı yer, ne sıklıkta alışveriş yaptığı, sepette bıraktığı ürünler, satın aldığı ürünler, hangi ödeme yöntemini kullandığı ve ortalama sepet tutarı gibi bilgileri bu profillere eklemelisiniz.

Bu bilgilere sahip olmak, müşterilerinizi iyi tanımanızı sağlayacağı gibi onlara yönelik nasıl bir pazarlama taktiği uygulayacağınız hakkında da size bilgi verir. Bu bilgiler sayesinde onların ihtiyaçlarına yönelik kişiselleştirme çalışmaları yaparak, e-posta ile bu fırsatları onlara sunabilirisiniz.

E-posta abonelerinizi farklı gruplara bölün

Geçtiğimiz günlerde e-posta abonelerini fakrlı gruplara bölmekten bahsetmiştik. E-posta abonelerinizi farklı gruplara ayırırken yukarıda bahsettiğimiz özellikleri ele alabilirsiniz. Tek tek kişiselleştirme yapabileceğiniz gibi benzer özelliklere sahip olan müşterilerinizi belli bir grup altında toplayarak, onlara uygun pazarlama çalışmaları da yapabilirsiniz.

Gönderim zamanlarınıza dikkat edin

Her kullanıcının e-posta kontrol zamanı farklı olabiliyor. Ancak bunu bir genelleme haline getirmeniz gerekecektir. Binlerce abonenizin olması durumunda tek tek gönderim yapmanız pek mümkün olmayabilir. Fakat müşterilerinizi farklı gruplara ayırdığınız zaman, bu kişilerin ortak özelliklerini ele alarak belli gönderim zamanları ayarlayabilirsiniz.

Örnek olarak, beyaz yakalı çalışanların olduğu bir e-posta grubu oluşturabilirsiniz ve bu grubun mesai saatleri ya da dışında gönderilmek üzere e-posta kampanyaları oluşturabilirsiniz. Bu hedef gruplar hakkında daha fazla detay toplayarak, en iyi gönderim zamanı için bir optimizasyon yapmanız, e-postalarınızın açılma oranlarını daha da artıracaktır.

Bu nedenle de e-postalarınızdaki aboneleri farklı gruplara ayırmanız, bu açıdan da farklı zaman dilimlerinde farklı gruplara gönderimler yapmanızı sağlayarak, daha iyi sonuçlar elde etmenize yardımcı olur.

 

 

 

Kaynak:ideasoft

About Blog Admin

Bunlara Bakmak İster misiniz?

E- Ticarette Altın Alımı Arttı

E- Ticarette Altın Alımı Arttı 

E- Ticarette Altın Alımı Arttı Yasakların esnetilmesi ve normalleşme sürecinin başlaması sonrasında düğün hazırlıkları arttı, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir