E-ticaret Sitelerinin Başarılı Olamamalarına Neden Olan 7 Durum

E-ticaret Sitelerinin Başarılı Olamamalarına Neden Olan 7 DurumE-ticaret Sitelerinin Başarılı Olamamalarına Neden Olan 7 Durum

İnternet üzerinden satış yapmak için bir e-ticaret sitesi kurmanız tek başına yeterli değildir. Siz sitenizi açabilirsiniz; ancak tüketicileri buraya çekemedikten ve onları site üzerinde tutarak alışveriş yapmaya yönlendirmedikten sonra, e-ticaret sitenizin olmasının bir anlamı olmamaktadır.

E-ticaret sitenizin başarılı olabilmesi ve geri dönüşüm oranlarınızı artırmak için, sitenizi kurarken ve kurduktan sonra yapmanız gereken bir takım çalışmalar bulunuyor. Bunları yapmamak e-ticaret sitenizden beklediğiniz verimi alamamanıza neden olabilir.

Kalitesiz ve yetersiz görseller

E-ticaret siteniz üzerinde ürünlerinizi gösterirken, kaliteli görseller kullanmanız oldukça önemli. Bunun yanı sıra ürünü farklı açılardan gösteren birden fazla fotoğraf da kullanmanız gerekiyor. Çünkü tüketiciler internet üzerinde ürünleri detaylı bir şekilde görebilmek isterler. Ürün fotoğraflarının küçük olması, ürünün detaylarını göstermiyor oluşu bir dezavantajdır ve tüketiciler ürün hakkında yeterli görsel bilgiyi alamadıklarında, ürün hakkında olumlu düşünmeyebilirler ve bu da onların siteyi terk etmesine neden olabilir.

İletişim bilgilerinin olmaması

E-ticaret sitenizde iletişim bilgilerinizin yer alması gerekmektedir. İletişim bilgilerinizin olmayışı, güvenilirliğinizi azaltacaktır. Tüketiciler herhangi bir durum halinde kiminle iletişime geçebileceklerini ve hangi iletişim kanalları üzerinden bu iletişimi kurabileceklerini bilmek isterler. Bu bilgileri saklamanız durumunda, tüketiciler şüpheli bir durum olduğunu düşünebilir ve siteye güvenmeyebilirler. Kimse güvenmediği bir e-ticaret sitesinden de alışveriş yapmak istemez.

Karışık ödeme süreçleri

Ödeme işlemlerinin de kolay bir şekilde tamamlanabiliyor olması gerekiyor. Site üzerindeki ödeme işlem sayfalarınızı sadeleştirmeniz, gereksiz detay ve öğeleri bu sayfalardan kaldırmanız gerekiyor. Aynı zamanda ödeme sürecini de mümkün olan en az adımda tamamlatmanız gerekiyor. Örneğin, tek sayfa üzerinde hem kullanıcı ve adres bilgilerini hem de ödeme bilgi alanlarını kullanarak, farklı sayfalara yönlendirmeden bu işlemleri yapabilirsiniz.

Ödeme sayfalarındaki adımları artırmanız ve ödeme işlemi haricindeki detayları bu sayfalarda göstermeniz, tüketicilerin kafasını karıştırabilir ve bu da ödemeden vazgeçmelerine neden olabilir.

Vergi ve kargo ücretlerinin gösterilmemesi

Sitenizde ürün fiyatlarını gösterirken, KDV dahil fiyatlar göstermeye özen gösterin. KDV hariç fiyat gösterdiğinizde tüketiciler ödeme sayfalarında KDV dahil fiyatı gördüklerinde şaşırabilirler ve kendilerini yanıltılmış hissedebilirler. Aynı zamanda fiyatları gösterirken “artı KDV” şeklinde göstermeyin çünkü tüketiciler bunun hesabı yapamayabilirler. Bu da karışıklıklara neden olabilir. Doğrudan KDV dahil fiyat vermeniz daha doğru olur.

Kargo ücretlerini de sepet sayfasında göstermeye özen gösterin. Altyapınız izin veriyorsa bu ücretleri ürün sayfalarında da gösterebilirsiniz. Eğer gösteremiyorsanız, ürün açıklamalarında tüketicilerin ek olarak kargo ücreti ödeyeceklerini bildiren bir açıklama metni veya görseli de kullanabilirsiniz.

Hedef kitleyi tanımamak

Hedef kitlenizi tanımanız kime, nasıl satış yapacağınız konusunda bir strateji geliştirmenizi zorlaştırabilir. Tüm tüketiciler sizin hedef kitlenizde yer alamaz, bu sebeple de hitap ettiğiniz belli bir kitle olması gerekmektedir. Bu nedenle de bir müşteri profili çıkartmanız oldukça önemlidir. Bu profilin genel özelliklerini ve isteklerini belirledikten sonra hedef kitlenizi daha iyi bir şekilde ayırt edebilirsiniz.

Hedef kitlenizi bilmek, reklam ve pazarlama çalışmalarının yanı sıra site üzerinde kullanacağınız dili de etkiler. Doğru stratejiler belirleyerek, doğru kitlelere ulaşmak için hedef kitle çalışmaları yapmanız gerekmektedir.

Tüketicilerle etkileşime girmemek

Marka bilinirliğinizi ve müşteri sadakatini artırabilmek için tüketicilerle etkileşim içinde olmanız da oldukça önemli. Hem site üzerindeki yorumlarda, hem müşteri destek sürecinde hem de sosyal mecralar üzerinden tüketicilerle etkileşime girmelisiniz. Onların sorularına yanıt vermeli, siparişlerle ilgili konularda onlara destek sağlamalı hem de farklı içeriklerle sosyal mecralar üzerinden onlarla konuşabilmelisiniz. Böylelikle marka bilinirliğinizi ve müşteri sadakatini de artırabilirsiniz.

Yanlış fiyatlandırma

E-ticaret sitenizde en çok dikkat etmeniz gereken konulardan biri de ürün fiyatlandırmaları olacaktır. Tüketiciler internet üzerinden hızlı bir şekilde ürün fiyatlarını karşılaştırabiliyorlar bu nedenle de fiyatlandırma politikanızı iyi bir şekilde ayarlamanız gerekiyor. Sektörün çok altında fiyat vermeniz, ürünle ilgili olumsuz bir durum olduğu algısı yaratabilirken, çok üstünde fiyat vermeniz de ürünleri pahalıya satmaya çalıştığınızı gösterebilir.

Sektördeki rakiplerinizin ürün fiyatlandırmalarını analiz ederek, kendi siteniz üzerinde bir fiyatlandırma politikası oluşturmalısınız. Fiyatla rekabet ederken, ürünün değerini çok fazla aşağı düşürmeden bunları yapmaya özen göstermelisiniz.

 

 

Kaynak:ideasoft

About Blog Admin

Bunlara Bakmak İster misiniz?

E- Ticarette Altın Alımı Arttı

E- Ticarette Altın Alımı Arttı 

E- Ticarette Altın Alımı Arttı Yasakların esnetilmesi ve normalleşme sürecinin başlaması sonrasında düğün hazırlıkları arttı, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir