E-ticaret Sitenizde Tüketicilerin Bilinçaltını Nasıl Etkileyebilirsiniz?

E-ticaret Sitenizde Tüketicilerin Bilinçaltını Nasıl Etkileyebilirsiniz?
E-ticaret Sitenizde Tüketicilerin Bilinçaltını Nasıl
Etkileyebilirsiniz?

E-ticaret Sitenizde Tüketicilerin Bilinçaltını Nasıl

Etkileyebilirsiniz?

Tüketicilerin bilinçaltlarına mesajlar göndermek, onların satın alma kararlarını doğrudan etkileyebilir. Tüketiciler çoğu zaman bunun farkında olmaz ve markalar bu yöntemi sıklıkla kullanırlar.

Tüketicinin bilinçaltına ulaşmayı başardığınızda, tüketici bir ürünü kendi iradesiyle istediğini düşünebilir; ancak bu fikri ona siz vermiş olursunuz. Günlük tüketim ürünleri haricinde, tüketicilerin bir ürünü almalarını sağlayan durumlardan biri de budur. Tüketicinin belli ürünü aslında kendi isteğiyle aldığını düşündürmek. Bunun için de onların bilinçaltına yönelik çalışmalar yapmanız gerekiyor.

E-ticaret siteniz üzerinde uygulayacağınız bazı yöntemler ile tüketicilerin bilinçaltlarına bazı mesajlar gönderebilirsiniz. Bu taktiklerin doğru uygulanması, ürününüzün daha fazla talep görmesini sağlayacağı gibi, markanızın bilinirliğinin artmasına da yardımcı olacaktır. Ne kadar çok kişi ürünlerinize ilgi gösterip, onları satın alırsa, markanıza olan talep de bir o kadar artacaktır.

Kullanıcı yorumları kullanmak

Tüketicilerin bilinçaltına bazı mesajlar göndermek için kullanıcı yorumlarından faydalanabilirsiniz. Kullanıcı yorumları tüketicilere, başka tüketicilerin bu ürünleri kullandıklarını gösterecektir. Başkaları bu ürünleri kullanıyorsa ve üründen memnun kaldılarsa, ürün kendi beklentilerini de karşılayacaktır. Ürün memnuniyetinin yüksek olması, ürünün kaliteli olduğunu ve tüketici bu ürünü aldığında bir sorunla karşılaşmayacağını düşünür.

Bu düşünceler bilinçsiz bir şekilde oluşur; ancak markalar bunun farkında oldukları için kullanıcı yorumlarına yer verirler; çünkü tüketicilerin onayını almış ürünler, başka tüketicileri de kendilerine çekecektir.

Referans göstermek

Çok satan kitapları ele alacak olursak, kitapların arka kapaklarında bu kitapla ilgili yapılan yorumları görebilirsiniz. Sektördeki önemli isimlerin ya da kurumların kitapla ilgili yorumları dikkatinizi çekmiştir.

Bunu e-ticaret sitenizde de kullanabilirsiniz. Sektördeki önemli isimlerin, yayıncıların ve diğer kurumlardan referanslar almanız size bazı artılar katacaktır.

Bilinen isim ve kurumlardan onay almanız, tüketicinin size olan bakışını olumlu bir şekilde etkileyecektir. Bu referanslar, markanızın ve e-ticaret sitenizin güvenilir olduğu algısını karşı tarafa yansıtacaktır.

Müşteri memnuniyet oranını göstermek

Hizmetlerinizin ve ürünlerinizin kalitesini göstermek için kullanabileceğiniz bir diğer yöntem ise site üzerinde müşteri memnuniyet oranını göstermeniz. Siteniz üzerinden alışveriş yapan müşterilerinizin yüzde kaçının memnun bir şekilde alışverişlerini tamamladıklarını belirtmeniz, sitenizi ziyaret eden kişilere, markanızın ve ürünlerinizin güvenilir olduğunu gösterecektir.

Bu oranı belirlemek için, alışveriş sonrasında müşterilerinize e-postalar gönderebilir ve burada onlara küçük anketler hazırlayarak, alışveriş sürecinden ne kadar memnun kaldıklarını sorabilirsiniz.

Başka bir yöntem ise, site üzerindeki ödeme işlemlerinin tamamlanmasının sonrasındaki teşekkürler sayfasında, küçük bir oylama seçeneği sunmak. Burada, müşterilerinizin site üzerindeki alışveriş deneyiminden ne kadar memnun olduklarını sorabilir ve bu oranları belirleyebilirsiniz.

Sınırlı sayıda ürün sunmak

Tüketicilerde korku ve ürünü kaçırma duygusunu tetiklemek için, bazı ürünlerinizde “sınırlı sayıda ürün” yöntemini kullanabilirsiniz. Tüketicilerin daha hızlı bir şekilde karar vermesini sağlamak ve onları doğrudan satın almaya yönlendirmek için, ürünlerin stok sayısını ürün sayfalarında gösterebilirsiniz. Ürünün sınırlı sayıda olması, tüketicinin daha hızlı bir şekilde eyleme geçmesine neden olur. Ürünü kaçırmak istemeyen kullanıcı bir an önce ödeme işlemini tamamlamayı seçebilir.

Çok satan ürünleri göstermek

Kullanabileceğiniz bir diğer yöntem ise, sitenizin ana sayfasında ya da menüsünde çok satan ürünler kategorisi oluşturmak olacaktır. Tüketicilerin satın alma kararlarına müdahale etmek için, sitenizin amiral gemisi olan ürünleri bir çatı altında toplamak olacaktır.

En çok satılan ürünler, tüketicilerde bu ürünlerin beklentileri karşıladığı ve ürünlerden memnun kalındığı algısını yaratacaktır. Ana sayfa üzerinde bu kategoriyi kullanmak, tüketicileri doğrudan bu alandaki ürünlere yönlendirebilir. Doğrudan ilgilendiği ürünler olmasa bile tüketiciler, merak ederek bu ürünlere göz atmak isteyebilirler.

Dışarıdan bu tür müdahaleler etmek tüketicilerde, onların aslında ihtiyacı olmayan ürünlere ilgi göstermelerini sağlayabilir.

Sertifika ve ödülleri göstermek

Bir kurum herhangi bir ödül ya da sertifikaya sahipse, belli başlı bazı standartlara sahip olarak algılanır. Bu sertifika ve ödüller, markanın veya ürünün başarısını ve kalitesini doğrudan ortaya koyar ve sizin ekstra bir şey yapmanıza gerek kalmaz.

Tüketiciler, bu tür ödül ve özellikle sertifikalara dikkat etmektedirler. Şirket olarak bazı başarılar elde ettiğinizin görülmesi, tüketicilerde olumlu düşünceler oluşmasına yardımcı olacaktır.

 

Kaynak:ideasoft

About Blog Admin

Bunlara Bakmak İster misiniz?

E- Ticarette Altın Alımı Arttı

E- Ticarette Altın Alımı Arttı 

E- Ticarette Altın Alımı Arttı Yasakların esnetilmesi ve normalleşme sürecinin başlaması sonrasında düğün hazırlıkları arttı, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir