E-ticaret Sitenizi Açtınız, Peki Sonrasında Ne Yapmanız Gerekiyor?

E-ticaret Sitenizi Açtınız, Peki Sonrasında Ne Yapmanız Gerekiyor?
E-ticaret Sitenizi Açtınız, Peki Sonrasında Ne Yapmanız Gerekiyor?

E-ticaret Sitenizi Açtınız, Peki Sonrasında Ne Yapmanız Gerekiyor?

E-ticaret altyapı sistemleri sayesinde bir online satış sitesine sahip olmak artık oldukça kolay. İşin teknik kısımları bittikten sonra, artık satış yapmak, markanızı ve ürünlerinizi tanıtmak ve şirket kültürünüzü oluşturmak için çalışmalar yapmaya başlamanız gerekiyor. İşin başlangıcında bir iş planı oluşturmak ve stratejiler geliştirmek aslında oldukça önemli; fakat bu aşamayı atlayanlar için bu rehberimizde bir takım ipuçları vereceğiz.

E-ticaret sitenizin açılmasının ardından asıl mesainiz başlar ve bu sürece hazır olmanız çok önemlidir. Bu süreçte bazı araştırmalar ve testler yapmanız gerekecek. Şimdi detaylı bir şekilde bu süreçte nelere dikkat etmeniz gerektiğiniz üzerinde duralım.

Sabırlı olun

Öncelikle sabırlı olmanız gerekiyor. Bir e-ticaret sitesi açtığınız gibi sitenize satışlar gelmeye başlamayacak. İlk başta satış yapmadan belli bir süreç geçirebilirsiniz. Fakat bu sizi yıldırmamalı; çünkü e-ticaret alanında rekabet oldukça yüksek ve sizin de bu rekabette başarılı olabilmeniz için sabırlı olmanız gerekiyor.

Pazarlama ve reklam çalışmaları için bütçe oluşturun

Sitenizin SEO kurgusunu ne kadar iyi yaparsanız yapın, organik trafik haricinde de bazı kitlelere ulaşarak, marka bilinirliğinizi artırmanız gerekiyor. Bu nedenle de pazarlama ve reklam çalışmalarına ihtiyacınız olacak.

Online ve offline kanallarda farklı reklam ve pazarlama çalışmaları yapabilirsiniz ve bunun için de belli bir bütçeniz olması gerekiyor. Elinizdeki sermayeden, bu çalışmalar için belli bir bütçe ayırmanız gerekiyor.

Hangi sosyal mecralarda yer alacağınıza karar verin

Her firmanın hedef kitlesi farklıdır ve bu hedef kitleler farklı sosyal mecralarda yer almaktadır. Bu nedenle öncelikle hedef kitlenizin daha çok aktif olduğu sosyal mecraları belirlemeniz gerekiyor. Böylelikle, ilk önceliğinizi bu platformalara vererek, markanızla ilgilenecek kişilere daha kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda, hedef kitlenizin yer almadığı mecralarda vakit kaybetmemiş ve iş gücünüzü dağıtmamış olursunuz.

Google Adwords kampanyalarını araştırın

E-ticaret firmaları için Google Adwords oldukça verimli bir reklam aracıdır. Google üzerindeki arama sonuçları ile internet sitenize trafik çekebilir, markanızın ismini duyurabilir, iletişim kanallarınızı gösterebilir ve en önemlisi ürünlerinize yönlendirmeler yapabilirsiniz.

Bu nedenle de Adwords kampanyaları hakkında bilgi edinmeniz ve bu kanala belli bir bütçe ayırmanız sizin yararınıza olacaktır.

Reklam ve pazarlama bütçenizi iyi planlayın

Bu çalışmalar için ayırdığınız bütçeyi iyi bir şekilde planlamanız gerekiyor. Adwords, sosyal medya reklamları ve offline mecra reklamları için bir pazarlama planı oluşturmanız ve bu plan dahilinde her bir kanal için ne kadarlık bir bütçeye ihtiyacınız olduğunu belirlemelisiniz.

Bütçenizi iyi planlamanız, uzun vadede elinizdeki parayı daha iyi yönetmenizi sağlar. Bunun yanı sıra elinizdeki parayı nasıl harcayacağınızı da görmüş olursunuz.

İçerik pazarlama çalışmaları yapmaya başlayın

İçerik pazarlama dediğimizde sadece blog yazıları yazmak aklınıza gelmesin. Sosyal medya paylaşımlarınız için de farklı içerikler hazırlamanız gerekecek.

Sadece ürün ve kampanya paylaşımı yaparak, sadık bir takipçi kitlesine ulaşmanız biraz zor. Bu nedenle de farklı içerik türleri ile etkileşim yaratmalısınız.

Siteniz yeni açıldığı için, alan adı otoritesi düşük olacaktır. Bu nedenle de arama sonuçlarında rakiplerinizin gerisinde kalabilirsiniz. Bu durumu değiştirmek için internet siteniz için blog içerikleri üretebilirsiniz. Arama sorgularına yanıt veren, SEO kurgusu yapılmış, kaliteli blog içerikleri alan adı otoritenizi artırmanızı sağlayacaktır. Böylelikle Google aramalarında daha üst sıralarda görünmeye başlayarak, daha fazla trafik çekebilirsiniz.

Pazarlama ve reklam geri dönüşümlerinizi ölçümleyin

E-ticaret sitenizi açtıktan sonraki ilk çeyrekte (3 aylık dönem) yaptığınız tüm pazarlama ve satış verilerinizi analiz etmeniz oldukça önemli. Bu analizleri aylık olarak da yapabilirsiniz.

Bu ölçümlemeleri yaptığınızda, hangi kanallardan ne kadarlık bir geri dönüşüm aldığınızı görebilirsiniz. Size getirisi olan kanallar üzerinde daha fazla yoğunlaşabilir ve geri dönüşümü az olan kanallara yatırımlarınızı azaltabilirsiniz.

Müşteri destek hizmetinizi geliştirin

İlk başlangıçta çok fazla müşteriniz olmayabilir ve bu nedenle de müşterilerinizle iyi iletişim kuruyor olabilirsiniz; ancak müşteri sayınızın artması destek hizmetinizin kalitesini düşürebilir. Bu sorunla karşılaşmadan önce müşteri desteği konusunda bazı ön çalışmalar yapmalısınız.

Eğer bir ekibiniz varsa, onları bu konuda bilgilendirip, eğitmelisiniz. Müşterilere nasıl yaklaşacakları, nasıl bir dil kullanacakları, sorunları çözmek için ne tür insiyatifler alacaklarını onlara söylemeniz gerekiyor. Bu çalışmaları bir doküman üzerinde kaydederek, müşteri destek hizmetinizi standart bir protokole döndürebilirsiniz. Böylelikle ekibiniz büyüdüğünde, eğitim sürecini kolaylaştırmış olursunuz.

 

Kaynak:ideasoft

About Blog Admin

Bunlara Bakmak İster misiniz?

Markanız İçin Dijital Ajans Seçmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Markanız İçin Dijital Ajans Seçmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Markanız İçin Dijital Ajans Seçmeden Önce Bilmeniz Gerekenler E-ticaret firmanızın internet üzerinde pazarlama çalışmaları için …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir