E-Ticaret ve Müşteri Odaklı Pazarlama

E-Ticaret ve Müşteri Odaklı Pazarlama
E-Ticaret ve Müşteri Odaklı Pazarlama

E-Ticaret ve Müşteri Odaklı Pazarlama

Klasik pazarlama bitti! Sıradaki raund E-ticaret ve müşteri odaklı pazarlama!

Geleneksel pazarlamada odak noktası müşteri değil üründür. Odak noktası olan ürünü öne çıkarmaya yönelik olan bu yöntemde  satış sürekli önem taşımaktadır. Pazarlamanın geçirdiği evrimle geleneksel pazarlama tamamen terk edilmiştir. Pazarlamanın klasik tanımları arasında dahi “Değişim yoluyla bu faaliyet amacına ulaşır” tümcesi vurgulanmaktadır. Bu kapsamda gelişen teknoloji ve haberleşme yöntemleriyle de pazarlamalar değişiklik göstermeye başlamıştır. Sosyal medya’nın aktif olarak insanların hayatına girmesi, Web 2.0 teknolojileriyle insanların gördükleri habere ve içeriğe kendi fikirlerini ekleyebilmesiyle PR 2.0 denen mecraya doğru yolculuk başlamıştırTeknolojideki gelişmeler ve sosyal mecradaki aktif kullanım ile artık pazarlama yöntemleri de çok değişiklik göstermektedir. Fakat yeni dönem pazarlama tekniklerinde sadece teknoloji altyapılı pazarlama taktikleri kullanılmamaktadır. Örneğin “gerilla pazarlama”.

1.1  Gerilla pazarlama

Gerilla pazarlama tekniği çok düşük bütçeyle, çok kısa sürede, en fazla müşteriyi etkileme yöntemidir. Bu yöntem markalar ve firmalarca belirli periyotlarla tekrarlanır. Bu taktik genellikle outdoor denilen açık hava reklamcılığında daha çok kullanılır. Ve bu taktiği kullanan firmalar daha çok küçük şirketler tarafından kullanılır. Sebebiyse farkındalık yaratmaktır. Rakipleri olan büyük firmalara karşı müşterilerce ilgi çekmeleri gerekmektedir. Ve bütçelerinin de kısıtlı olması onları bu tarz bir stratejiye iter.

Bir insan günde ortalama 1500 reklama maruz kalır. Ve bunların neredeyse çok azı tüketicinin bilincinde yer tutar. Sıradan olmayan, farkındalık yaratmamış bir reklam asla ve asla tüketicinin dikkatini çekmeyecektir. Gerilla pazarlama ile tüketicilerin dikkatini markaya çok rahat dikkat çekebilirsiniz. Bu pazarlama stratejisinde en çok hitap edilen kesimler; üniversite öğrencileri, açık hava reklamları gibi kesimler bulunmaktadır.

Örneğin yukarıdaki resimde “Mercedes Benz” firmasının Mini Cooper markası için planlamış olduğu bir gerilla pazarlama örneği dikkat çekmektedir. Aracın “Mini” isminde olmasına karşın tüketicilerde farkındalık uyandırabileceği bir çalışma yapılmıştır. Belli bir kesime hitap eden bu aracın düşük bütçeyle neler yapılabileceği açıkça görülmektedir.

2.2 Viral Reklam

Bu pazarlama yöntemi gerilla pazarlamanın aksine küçük veya büyük tüm markalarca yoğun olarak kullanılmaktadır. Viral reklamların bütçesi çok düşük olmasına karşın ulaşacağı kitle de bir hayli geniştir. Eğer bir viral reklam iyi planlanmış ise inanılmaz derecede büyük kitlelere ulaşabilir. Bu yöntemde markalar ve firmalar daha çok videoyu tercih ederler. Zira internet kullanıcılarının %93’ü günlük düzenli olarak video izlemektedirler. Reklam bir virüs gibi sosyal ağlar, e-postalarla yayıldığı için virütik yayılma “Viral Reklam” olarak adlandırılırlar. Sübnimal mesaj içeren reklamlardan çok ince bir noktada ayrılmaktadır. Bu reklam çeşidinde ürün ya da hizmet tüketicinin direkt olarak gözünün içine sokulmaz fakat videonun belirli bir noktasında belirtilir. Bu reklamlara genelde video paylaşım sitelerinde rastlanmaktadır. Tesadüfen bir kullanıcı herhangi bir ürünü hedef alan veya onu savunan bir video çeker ve bu video çok başarılı ise yayılır. Genelde firmalar daha sonra bu reklamı satın alma yoluna giderler.

Ülkemizde ve dünyada bu
pazarlamanın onlarca örneği bulunmaktadır. Ülkemizdeki en iyi örneklerinden biri gittigidiyor.com için yapılmış olan “Aldatılan Kız Fulya’nın İntikamı” videosudur. Video ilk izlendiğinde aldatılan bir genç kız olan Fulya’nın, onu aldatan erkek arkadaşının eşyalarını açık arttırma ile satışa çıkarması ve aldatılma hikayesini kapsamaktadır. Video izleyenler tarafından gerçek olarak düşünülüp bu şekilde milyonlarca insana ulaşmıştır. Fakat videoda dikkat edilmesi gereken nokta; Fulya’nın açık arttırmayı “gittigidiyor.com” üzerinden yapacağını duyurmasıdır. Bu reklam o kadar ciddiye alınmıştır ki ulusal kanallarda haber bültenlerinde dahi yer bulmuştur. 1 ay içerisinde 4.750.000 izlenme, ulusal haber kanallarında toplamda 10 dakikalık gösterime ulaşmıştır. Üstteki görsel de Milliyet.com.tr’nin ana sayfasından videoyu duyurmakta kullandığı haber görselidir.

Geri dönüşlerde gittigidiyor.com’un 1 haftalık ziyaretçi sayısında %21 gibi bir artış sağlamıştır. Üye sayısındaysa da %8’lik bir artış sağlamıştır. Yeni kayıtlı kullanıcı sayısı ise %91 oranında artış sağlamıştır. Alexa verilerine göre site Türkiye’deki sıralamasında 19’dan 15’e yükselmiştir. Reklamın yayınlanmasından sonra gittigidiyor kelimesinin Google üzerinde aranması %200 artış gösterdi.

Düşük bütçe ile başlanan yolda çok büyük kitlelere ulaşıldı.

About Blog Admin

Bunlara Bakmak İster misiniz?

E- Ticarette Altın Alımı Arttı

E- Ticarette Altın Alımı Arttı 

E- Ticarette Altın Alımı Arttı Yasakların esnetilmesi ve normalleşme sürecinin başlaması sonrasında düğün hazırlıkları arttı, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir