E – Ticarette 2021’in Öne Çıkan Ödeme Trendleri

E - Ticarette 2021’in Öne Çıkan Ödeme Trendleri
E – Ticarette 2021’in Öne Çıkan Ödeme Trendleri

E – Ticarette 2021’in Öne Çıkan Ödeme Trendleri

E-ticarette yaşanılan pandemi dönemi büyük ölçüde piyasada etkili değişime sebep olmuştur.  Ancak bu etki en fazla e-ticaretin gelişimi üzerinde görüldü. İşte 2021’in öne çıkan ödeme trendleri.

Korona virüs pandemisinin beraberinde getirdiği değişimlerin en büyüğü e-ticaret alanında görüldü. Pandemi sürecinde, karantina uygulamalarıyla birlikte e-ticaret alanı hızla gelişti. Visa tarafından gerçekleştirilen araştırmada, temassız ödemelerin kilit bir ayrıştırıcı olduğu ortaya çıktı. Fiyat, seçim ve lokasyon gibi diğer tüm faktörler eşit olduğunda tüketicilerin %36’sının temassız ödeme imkanı tanıyan şirketleri tercih ettiği ortaya çıktı.
Tüketiciler ve şirketler finansal işlemleri yürütmenin yeni yöntemlerine oldukça hızla adapte oldu ve bu yeni alışkanlıkların korona virüs pandemisinin sona ermesinin ardından ortadan kalkma ihtimali düşük görülüyor.

1. Mobil ödemeler

LearnBonds verilerine göre küresel mobil ödeme pazar büyüklüğü 2023 yılında 6,7 trilyon dolarla rekor bir seviyeye ulaşacak. Bu pazarda ise Avrupa’nın payının 1 trilyon dolar olacağı tahmin ediliyor. Dahası, Finextra’nın haberine göre İsveç merkezli yatırım şirketi Finanso da mobil POS ödemelerinde önemli ölçüde bir büyüme görüleceğini düşünüyor.
Geçtiğimiz üç yıl içinde, bu işlemlerin hacmi 2,5 kat artarak 2020 yılında 48 milyon dolara ulaştı. Uzmanlar bu rakamın 2023 yılında 111,4 milyon doları aşacağını öngörüyor.

2. Google Pay ve Apple Pay’de büyüme

2018 yılında küresel olarak temassız ödemelerin sayısı %72 oranında artarak 70 milyar işleme yükseldi. Böylelike temassız ödemeler tüm dünyadaki toplam kredi kartı ödeme hacminin %15’ini oluşturdu. Bu oranın ise korona virüs pandemisinin etkisiyle önümüzdeki birkaç yılda dikkat çekici bir şekilde artması bekleniyor. Bugün temassız ödemelerin toplam hacmi

2 trilyon dolar seviyesinde.
Juniper Research bu rakamın 2024 yılında 6 trilyon dolara ulaşacağını tahmin ediyor. Bugünlerde temassız ödeme sektöründe liderlik Google Pay, Apple Pay ve Samsung Pay’in elinde. Elbette temassız ödemelerin giderek artan popülerliği kurumlar arasındaki rekabetin de artmasına neden oluyor. Apple Pay şimdi temassız ödemelerin %43’ünü yürütüyor ve şirket en büyük pazar payına sahip.

3. Tek tıkla ödeme ve ‘token’lar

Bu teknoloji bir kullanıcının ilk alışverişinde, alışverişi tamamlama aşamasında bilgilerini girme gerekliliğini ortadan kaldırıyor. Aynı mağazadan gelecekteki tüm alışverişlerinde de ödeme bilgileri otomatik olarak dolduruluyor. Bir ödeme sistemi müşterinin kart bilgilerini bir ‘token’a kaydediyor ve bu token müşterinin kart kimliği haline geliyor. Daha önce aynı sitede alışveriş yapmış olan müşteriler, aynı kartı kullandıkları takdirde tek tıkla ödeme yapabiliyor.
Böylelikle kart tokenlaştırması, gizli olan banka kartı bilgilerini, müşterilerin sürekli kart bilgilerini girmesine gerek kalmadan, kartın yerine geçen benzersiz bir ‘jeton’ oluşturuyor. Bu tokenların kullanımı oldukça güvenli ve dolandırıcılar tarafından ulaşılamıyor.
En büyük avantajlarından biri de token kullanarak, hiçbir websitesine kart bilgilerinize doğrudan erişim hakkı vermeden otomatik olarak ödeme yapma imkanı tanıması. Assist tarafından gerçekleştirilen araştırmaya göre, online mağazalar ve hizmetler müşterileri için tek tıkla ödeme imkanı tanıyarak gelirlerini %20 oranında artırabiliyor.

4. Korona virüs sürecinde online ödemelerde artış

Korona virüs pandemisi tüm dünyada online ödemelerin rekor bir seviyede artmasına neden oldu. Diğer yandan online ödeme gelirleri, birçok kişinin giderek yükselen krizin yarattığı endişe nedeniyle harcamalarını kesmesi sonucunda düşüş gösterdi. McKinsey’e göre 2020’de küresel ödeme gelirleri bir önceki yıla göre %7 düşüş göstererek 140 milyar dolara geriledi.

2020 yılında elektronik ödemeler de dahil olmak üzere teknolojik değişim hızı önceki yıllara kıyasla 4 ila 5 kat arttı.

About Blog Admin

Bunlara Bakmak İster misiniz?

E- Ticarette Altın Alımı Arttı

E- Ticarette Altın Alımı Arttı 

E- Ticarette Altın Alımı Arttı Yasakların esnetilmesi ve normalleşme sürecinin başlaması sonrasında düğün hazırlıkları arttı, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir