E-ticarette “Canlı Destek”

E-ticarette “Canlı Destek”
E-ticarette “Canlı Destek”

E-ticarette “Canlı Destek”

Online ticaretin günbegün geliştiği bu dönemde, canlı destek programları e-ticaretin olmazsa olmazlarından bir tanesi oldu. Her gün yeni bir sitenin açılması sektörde rekabetin yoğun olmasına neden olmakta. Rekabet yoğun ortamda rakiplerden üstün gelmenin bir yolu farklılık yaratmaktır. Sitenize gelen ziyaretçinize farklı bir yapı sunmanız gerekebilir. Ziyaretçilerinizi dinlemek ve onlara canlı destek sağlamak, sitenin arkasında var olan kişileri hissettirmek önemlidir.

Rekabet yoğun bir yapıya sahip olan online pazarda ziyaretçiyi anlamak önde gelen koşullardan. Peki ziyaretçinizi nasıl dinleyebilirsiniz? Sitenizde var olan canlı destek butonu ile ziyaretçilerinize yardıma ihtiyaçları olduğu anda yardım edebilirsiniz. Ürün veya fiyatla ilgili veya ödemeyle ilgili soruları olan ziyaretçiler sorularının cevabını alamadığı taktirde siteden ayrılıyorlar. Ziyaretçinizin takıldığı noktada canlı destek sağlayarak gerçekleştirecekleri aksiyonu satışa çevirme olasılığınız yükselir.

Müşterilerin sabırsız olduğu ve beklentilerin çok yüksek olduğu göz ardı edilmemelidir. Çözüme hemen ulaşma isteği, canlı destek ile giderilebilir. Örneğin, bir ayakkabı sitesinizde sepetine ayakkabı eklediğini varsayalım. İlgili üründe renk seçenekleri butonunun olamadığını farkeden müşteri, bu konuda çözüm aramaktadır.

Bir e-ticaret sitesi için müşteriye desteği canlı destek, mail veya çağrı merkeziyle gerçekleştirilebilir. Ziyaretçilerin sabırsız olduğunu göz önünde bulundurursak, söylenen yollardan en hızlı çözüme ulaştıracak olan canlı destek’tir. Ayakkabı rengini seçemeyen müşteriye canlı destek sağlayarak nedenini açıkladığınızda veya başka renk alternatifleri sağlayabileceğinizi bildirdiğinizde bu ziyaretin satışa dönüşme oranı yükselir.

Online sahada satış yapanlar için canlı destek maliyet düşürme niteliğine de sahiptir. Bir çağrı merkezi kurmak istediğinizde personel alımı, sistemin kurulumu, telefon bağlantı masrafları ve buna benzer kalemlerde masraflar çıkabilir. Ancak canlı destek programı ile bu masrafları en aza indirgemiş olursunuz. Sitenize yerleştireceğiniz bir kod ile 7/24 dilediğiniz her yerden müşterilerinize canlı destek sağlamanız mümkündür.

About Blog Admin

Bunlara Bakmak İster misiniz?

E- Ticarette Altın Alımı Arttı

E- Ticarette Altın Alımı Arttı 

E- Ticarette Altın Alımı Arttı Yasakların esnetilmesi ve normalleşme sürecinin başlaması sonrasında düğün hazırlıkları arttı, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir