E-ticarette Ürün Paketlemede Gerekli Olan Öğeler

E-ticarette Ürün Paketlemede Gerekli Olan Öğeler
E-ticarette Ürün Paketlemede Gerekli Olan Öğeler

E-ticarette Ürün Paketlemede Gerekli Olan Öğeler

İnternetten satış yaparken firmaların ihtiyaç duydukları gereksinimlerden biri de ürün paketi ya da kutusu. Tüketicilerin ilgisini çekmek, ürünlerle ilgili merak uyandırmak ve ürünü iyi bir şekilde sunabilmek için e-ticarette paketleme oldukça önemlidir.

Bu rehberimizde ürün paketleme sırasında ihtiyacınız olan öğeler üzerinde duracağız. Önümüzdeki günlerde ise ürün paketleme sırasında kişiselleştirme çalışmalarını nasıl yapabileceğiniz üzerinde duracağız.

Kutu

E-ticarette ürün gönderirken üstünde en çok durulması gereken öğelerden biri şüphesiz kutulardır. Maliyeti az olduğu için kahverengi kutular, firmaların en sık kullandıkları kutular arasındadır. Ancak bir farklılık yaratabilmek için farklı kutulara yönelebilirsiniz. İnternetten alışverişlerde tüketicilerin alışveriş deneyimleri, ellerine ürünün kutusu geçtiğinde başlar diyebiliriz. Çünkü ödemesini yaptığı ürün sonunda eline ulaşmıştır ve artık bu ürün tam anlamıyla onundur.

Bu aşamada tüketicilere iyi bir deneyim yaşatabilmek ve rakiplerinizden farklı bir sunum yaparak, tüketicilerin kullanıcı deneyimini artırmak için farklı kutu tasarımlarına yönelebilirsiniz. Tabii ki bu farklı yaklaşımlar maliyetlerinizi biraz artırabilir.

Ambalaj kağıdı

Ürünlerinizi bir ambalaj kağıdına sarmak, tüketicide merak duygusunu artıracaktır. Bu dokunuş, ürünle ilgili biraz daha gizem katacağı için kutu açılım sürecini daha heyecanlı bir hale getirir. Burada markanız için özel ambalaj kağıtları bastırabilir ya da var olan ambalaj kağıtlarını kullanabilirsiniz.

Sticker

Sticker kullanımı da paketleme sırasında kullanılabilecek alternatiflerden biri. Sticker’ları ambalaj kağıtlarını mühürlemek için kullanılabilir. Başka bir yöntem ise markanıza özel kutu seçeneğiniz yoksa sıradan kutuları sticker’lar ile süsleyerek, markanıza özel bir dokunuş yapabilirsiniz.

Promosyonel mateyaller / Kartvizit

Promosyonel materyaller çoğu zaman iyi bir izlenim bırakır. Bu promosyon ürünleri, müşterilerinizin bir sonraki alışverişlerinde kullanabilecekleri indirim kodları olabilir. Markanızla ilgili başka promosyonel ürünlere de yer verebilirsiniz.

Bunun yanı sıra kartvizitler de bu kutuların içinde kullanılabilir. Tabii ki bir şirket olduğunuz için burada farklı yaklaşımlar denemeniz gerekebilir. Standart bir kartvizit yerine firmanızın iletişim bilgilerinin yer aldığı yeni bir kart oluşturabilir ve satış sonrası destek için her zaman onlara öncelik verdiğinizi bu kartvizitlerde belirtebilirsiniz.

Bant

Bant aslında önemsiz bir öğe gibi görünse de aslında kutunuzun paketlenme aşamasında önemli bir yeri bulunuyor. Markanızın kurumsal renklerini yansıtan bantlar seçerek, paketleme işleminde bu bantları kullanabilirsiniz. Paketleme sırasında özenli bir şekilde bantlama işlemini yapmanız da iyi bir izlenim bırakacaktır.

Tester ürünler

Yaptığınız işe ve sektöre göre küçük tester ürünleri de paketlerinizin içine ekleyebilirsiniz. Bu tester ürünler ilerleyen dönemlerde müşterilerinize çapraz satış ya da upselling için kullanılabilir.

Müşterileriniz bu tester ürünlere bakarak, yeniden sizden alışveriş yapmak isteyebilir. Aynı zamanda bu tarz bir yaklaşım kulaktan kulağa pazarlama için de bir adım olabilir. Müşterileriniz bu deneyimden memnun kaldıklarında çevrelerindeki kişilere de markanızdan bahsedebilirler.

Kaynak:ideasoft

 

About Blog Admin

Bunlara Bakmak İster misiniz?

Markanız İçin Dijital Ajans Seçmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Markanız İçin Dijital Ajans Seçmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Markanız İçin Dijital Ajans Seçmeden Önce Bilmeniz Gerekenler E-ticaret firmanızın internet üzerinde pazarlama çalışmaları için …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir