Eski İçerikleri Tekrar Kullanarak Pazarlama Çalışmalarınızda Nasıl Kullanabilirsiniz?

Eski İçerikleri Tekrar Kullanarak Pazarlama Çalışmalarınızda Nasıl Kullanabilirsiniz?
Eski İçerikleri Tekrar Kullanarak Pazarlama Çalışmalarınızda Nasıl Kullanabilirsiniz?

Eski İçerikleri Tekrar Kullanarak Pazarlama Çalışmalarınızda Nasıl Kullanabilirsiniz?

İçerik pazarlama çalışmalarında eski paylaşımlar çoğu zaman uzun vadede unutuluyor. Bu tür çalışmalar genellikle kısa vadede kullanıldığı için, sadece organik arama sonuçları üzerinden trafik sağlanmasının yolunu açıyor. Ancak eski içerikler farklı dönemlerde tekrar kullanılarak, pazarlama çalışmalarında yeniden kullanılabilir.

İçerik çalışmalarında anlık ve dönemsel konular haricinde long tail için de çalışmalar yapıyorsanız, long tail içeriklerinizi farklı dönemlerde, farklı konseptlerle paylaşarak, takipçilerinizle yeniden etkileşime girebileceğiniz gibi, bu içerikleri daha önce görmeyen takipçilerinize de içeriklerinizi ulaştırmış olursunuz.

İçerik pazarlama çalışmalarınızı sadece blog yazıları olarak düşünmemelisiniz. Video içerikleriniz, sosyal medyada yaptığınız görsel paylaşımlar ve fotoğraflar da yeniden farklı amaçlar için kullanılabilir. İnternet kullanıcılarıyla etkin bir şekilde etkileşim içinde kalınmasını sağladığı için içerik pazarlama çalışmalarınıza özellikle önem vermeniz; aynı zamanda da eski içeriklerinizi yeniden gün ışığına çıkartmak, etkileşim ve geri dönüşüm oranlarınıza olumlu bir şekilde katkı sağlar.

Kullanılabilecek eski içerikleri belirleyin

Blog tarafındaki yazılarınızı gözden geçirmek, hangi içeriklerin tekrar kullanılabileceği konusunda size fikirler sunacaktır. Bunun yanı sıra yine eski video ve fotoğraflarınızı gözden geçirmeniz, elinizdeki içerikleri nasıl tekrar ortaya çıkarmanız gerektiği konusunda size yol gösterir.

Tabii ki eski içeriklerinizi gözden geçirirken, bunları belli kategorilere ayırmak ve herbir içerik için nasıl bir eyleme odaklanmanız gerektiğini belirlemeniz, daha planlı bir şekilde bu içerikleri pazarlama çalışmalarınıza dahil etmenize yardımcı olur. Örneğin;

  • Blog yazılarınızı farklı kategorilere ayırarak e-posta aboneliği için bir eylem oluşturabilirsiniz. Yine blog yazılarınız üzerinden ürünlerinize yönlendirmeler yapabilirsiniz.
  • Instagram üzerinde blog yazılarınızdan kesitler paylaşabilir ve blog yazılarındaki görsellerinizi bu mecrada paylaşarak, blog içeriklerinin tamamını okumaları için sitenize yönlendirmeler yapabilirsiniz.
  • Facebook üzerinde eski blog yazılarınızın özetlerini paylaşabilir ve yine blog içeriklerinize yönlendirmeler yapabilirsiniz.
  • Eski fotoğraf ve video içeriklerinizi yine Instagram ve Facebook üzerinden tekrar paylaşabilirsiniz. Farklı bir mesaj ve bir içerikle yeniden takipçilerinize ulaşabilirsiniz.

Herbir platformun kendine has bir yapısı vardır ve eski içeriklerinizi farklı konseptlerle bu mecralardaki takipçilerinize yeniden sunabilirsiniz.

Eski içerikleri olduğu gibi paylaşmayın

Eski içeriklerinizi yeniden paylaşırken, paylaşımlarınızda bazı değişiklikler yapmanız daha faydalı olacaktır. Aksi takdirde kendinizi tekrarlıyor gibi görünebilirsiniz. Özellikle sosyal ağlarda paylaşım yaparken, blog yazılarınızın başlığını kullanmak yerine, yazının içerisinden farklı bir bölümü öne çıkarabilirsiniz.

Metinleri değiştirmenin yanı sıra, blog yazını farklı bir fotoğrafla kullanabilir ya da yazı içerisinden farklı bir görseli öne çıkartarak paylaşabilirsiniz. Böylelikle içeriği biraz değiştirmiş olursunuz ve farklı bir mesaj sunarak kullanıcılara ulaşmış olursunuz.

Eski içerikleri birebir aynı şekilde paylaşmak, bir süre sonra takipçilerinizin merakını azaltacağı gibi sizi de sıradanlaştırır.

Bir takvim oluşturun

Eski içeriklerinizin paylaşım zamanları için de bir takvim oluşturmanız doğru bir yaklaşım olacaktır. Hem hangi içeriklerin paylaşılacağına karar vermiş olursunuz, hem de arka arkaya aynı türden içerikler paylaşmamış olursunuz.

Haftalık sosyal medya takviminize bu eski içerikleri de ekleyebilir ve gün gün, saat saat içeriklerinizin paylaşım zamanlarını belirleyebilirsiniz.

Her gün olmasa da hafta içinde birkaç kez eski içeriklerinizi paylaşarak, sosyal ağlarda daha fazla aktif olmuş olacağınız gibi, takipçilerinizle de daha fazla etkileşim yaratacağınız için profilinizi biraz daha öne çıkartmış olursunuz.

 

Kaynak:ideasoft

About Blog Admin

Bunlara Bakmak İster misiniz?

E- Ticarette Altın Alımı Arttı

E- Ticarette Altın Alımı Arttı 

E- Ticarette Altın Alımı Arttı Yasakların esnetilmesi ve normalleşme sürecinin başlaması sonrasında düğün hazırlıkları arttı, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir