Facebook Etkileşim Artırma Yolları

Facebook Etkileşim Artırma Yolları
Facebook Etkileşim Artırma Yolları

Facebook Etkileşim Artırma Yolları

Facebook etkileşim artırma yolları nelerdir, Facebook etkileşim artırmak için paylaşım zamanına dikkat edilmeli midir, Facebook etkileşim arttırmak için hangi içerik türü kullanılmalıdır; bu ve daha fazlasının cevabı bu yazımızda.

Facebook etkileşim artırma yolları

Facebook, sosyal medya pazarlamasında firmalar için oldukça önemli bir rol oynuyor. Hem kullanıcı sayısının çok fazla olması hem de gelişmiş reklam modelleri ve içerik yönetimi özellikleri nedeniyle öne çıkıyor. Reklam içeriklerinin yanı sıra organik olarak da trafik ve etkileşim sağlaması nedeniyle de Facebook, e-ticaret firmalarının çoğunlukla kullandığı sosyal mecra oluyor.

Facebook, dünya genelinde de en çok kullanılan platform olduğu için, gelirlerini artırmak için reklam verenleri ve şirketleri, reklam modellerini kullanmaya yönlendiriyor. Son yıllarda Facebook’un içerik gösterim algoritmasının devamlı olarak değişmesi ve organik erişimi sınırlandırması da bunu gösteriyor.

Ancak küçük ve orta ölçekli firmalar devamlı olarak Facebook reklamı çıkamıyorlar ve bu nedenle de organik erişime biraz daha bağlı kalmaya çalışıyorlar. Organik erişimlerin kısıtlı olması da Facebook üzerindeki etkileşimin azalmasına neden oluyor. Peki, reklam içerikleri oluşturmadan etkileşim oranlarınızı artırmak için neler yapabilirsiniz?

Paylaşım zamanlarınıza önem verin

Facebook, gönderi zamanından bağımsız olarak ileri bir tarihte de markaların paylaşımlarını takipçilerine gösterebiliyor; fakat öncelikle gönderi yapıldığı an, takipçilerin belli bir bölümüne bu iletileri gösteriyor. Bu sebeple de paylaşım yaptığınız saat aralıkları ilk etapta önemli bir rol oynuyor.

Facebook sayfanızın istatistikler bölümünden, takipçilerinizin en aktif olduğu gün ve saatleri incelemeniz; sonrasında bu saat dilimlerini baz alarak paylaşımlarınızı bu zaman dilimleri içinde yapmaya özen gösterin. Böylelikle, takipçilerinizin en aktif olduğu zaman aralığında paylaşım yaparak, ilk etaptaki organik erişiminizi biraz daha artırabilirsiniz.

Bunun yanı sıra takipçilerinizin aktif oldukları saat aralıklarını belirlemek, ideal bir paylaşım zaman aralığı çıkartmanıza da yardımcı olacaktır.

Kısa metinler kullanın

Uzun metinler, hem okunması zor hem de dikkat çekici olmayabiliyor. Aynı zamanda Facebook’da markaların çok uzun metinler kullanmasını istemiyor. Bir paylaşım yaparken (ürün görseli vb.) açıklama olarak yazdığınız metinleri kısa tutmak, etkileşim oranlarınızı artıracaktır. En fazla etkileşimi sağlayan içeriklerde metin uzunluğu 100 karakterin altında bulunurken, 300 karakterin üstündeki paylaşımlarda etkileşim oranları bir hayli düşüyor.

Videolardan yararlanın

Kendi videolarınızı oluşturuyorsanız, bu videoları Facebook’a da yükleyin. Eğer kendi videolarınızı oluşturmuyorsanız Facebook üzerine yüklenen, ilginç ve sektörünüzle ilgili videoları da paylaşabilirsiniz.

Şu an Facebook üzerinde en çok etkileşim getiren içerik türü video ve bu nedenle de bu içeriklerin gücünden yararlanarak etkileşim oranlarınızı artırabilirsiniz.

Burada dikkat etmeniz gereken bir nokta bulunuyor. Facebook üzerinde, farklı platformlardaki (Youtube, Vimeo vb.) videoların linklerini paylaşmak yerine, videoları doğrudan Facebook’a yüklemelisiniz. Facebook, diğer platformların videolarını normal bir link olarak değerlendirdiği için, erişim oranlarını kısıtlıyor. Ancak kendi platformuna yüklenen videoların da etkileşim ve erişim oranlarını artırıyor.

En çok etkileşim getiren içerik türünüzü belirleyin

Takipçilerinizin en çok ilgi duydukları ve sizinle etkileşime girdiği içerik türlerinizi belirlemek, sosyal medyadaki içerik planınızı hazırlarken de size yardımcı olacaktır. Bazı içerik türleri, diğerlerine kıyasla daha fazla etkileşim getirebilir. Etkileşim oranlarının yükselmesi de organik olarak içeriklerinizin erişim oranının da artmasına yardımcı olacaktır.

Sorular, metinler, fotoğraf ve GIF, videolar, ürün fotoğrafları, link paylaşımları, kampanya içerikleri vb. paylaşımlarınızdan hangilerinin daha fazla ilgi gördüğünü takip etmek için Facebook sayfanızın istatistikler bölümünden içeriklerinizin analizini yapabilirsiniz.

En çok ilgi gören paylaşımlarınızı belirleyerek, bu formattaki içerik çalışmalarınızın sayısını artırarak, sosyal mecralarda daha aktif bir şekilde paylaşım yapabilir; böylelikle de etkileşim ve erişim oranlarınızı artırabilirsiniz.

 

Kaynak:ideasoft

About Blog Admin

Bunlara Bakmak İster misiniz?

E- Ticarette Altın Alımı Arttı

E- Ticarette Altın Alımı Arttı 

E- Ticarette Altın Alımı Arttı Yasakların esnetilmesi ve normalleşme sürecinin başlaması sonrasında düğün hazırlıkları arttı, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir