İndirim Dönemlerinde E-posta Pazarlama Hataları

İndirim Dönemlerinde E-posta Pazarlama Hataları
İndirim Dönemlerinde E-posta Pazarlama Hataları

İndirim Dönemlerinde E-posta Pazarlama Hataları

İndirim dönemlerinde e-posta pazarlama çalışmalarınızı artırarak, takipçilerinize ve müşterilerinize ulaşmak; böylelikle de geri dönüşümlerinizi artırmak isteyebilirsiniz, tatil dönemlerinde de. E-posta pazarlama çalışmaları da bunun için oldukça verimli bir yöntem.

İndirim dönemlerinde e-posta pazarlama

Ancak bu çalışmaları yaparken, özellikle indirim ve kampanya dönemlerinde e-posta abonelerinizin canını sıkmamak ve çalışmalarınızı spam içeriklere dönüştürmemek için bazı hatalardan kaçınmanız gerekiyor. Bu dönemlerde tüm firmalar bir çalışma içerisinde oluyor ve tüketicileri e-postalara boğabiliyorlar; fakat bu tür yaklaşımlar ya da yanlış stratejiler uygulamak, şirketinize yarardan çok zarar getirebilir.

Bu hatalardan kaçınarak, indirim ve kampanya dönemlerinde e-posta çalışmalarından daha iyi bir geri dönüşüm almanızı sağlayabilir. E-posta çalışmalarının yanı sıra kampanya dönemlerinde dikkat etmeniz gereken başka unsurlar da bulunuyor.

Çok fazla e-posta göndermek

İndirimlerinizi ve kampanyalarınızı duyurmak ve abonelerinizin bu fırsatlardan haberdar olmasını sağlamak için çok fazla e-posta göndermek, bu dönemlerde yapılabilecek hatalardan biri.

Özellikle normal dönemlerde çok nadir e-posta gönderiyorsanız, böyle bir zamanda e-posta gönderim sıklığınızı artırmanız, spam yapıyor algısı oluşturabilir.

Bu nedenle de kampanyalarınızı kategorilendirdikten sonra belli aralıklarla bu kullanıcılara ulaşmanız ve e-posta gönderimi yapmanız daha doğru olacaktır. Aynı gün içinde aynı kullanıcıya birden fazla gönderi yapmamalısınız. Bu tür tutumlar, elinizdeki abonelerin abonelikten çıkmasına neden olabilir.

E-posta listelerini çok fazla kategoriye ayırmak

Daha önceki yazılarımızda e-posta listelerindeki aboneleri belli kategorilere ayırmanın öneminden bahsetmiştik.”E-posta abonelerinizi farklı gruplara ayırmanın önemi ve dikkat etmeniz gerekenler” isimli yazımızdan bu bilgilere ulaşabilirsiniz. Ancak kategorilendirme işleminde de abartıya kaçmak bazı olumsuz durumları ortaya çıkartacaktır.

 

Yukarıdaki örnekte de görebileceğiniz gibi aynı firma (Harry & David), segmentasyon işlemleri sonrasında, aynı kullanıcıya farklı kampanyalarla ilgili farklı e-postalar göndermiş. Bu bir de aynı gün içerisinde gerçekleşmiş.

Bu tip durumlar yine kullanıcıları rahatsız edebilir. Bu nedenle de kategorilendirme işlemlerinizi yaparken, tek bir kullanıcıyı farklı kategorilere yerleştirecekseniz dahi, bu kategorilere gönderi yaparken dikkatli olmanız gerekiyor. Bunun en iyi çözümü, kategorilerinizi daha geniş çaplı tutarak, aynı kullanıcıyı farklı kategorilere yerleştirmemek olacaktır.

İndirim sürelerini çok kısa tutmak

Tüketiciler genellikle son dakikada alışveriş yapmayı tercih edeceklerdir; bu nedenle de kampanya dönemlerinin sonuna kadar da bekleyebilirler. Ancak siz e-posta gönderilerinizde kampanya dönemlerinin son tarihini kısa tutarsanız ya da bu tarihi görmeyebilirler.

Yukarıdaki görselde de bunun bir örneğini görebilirsiniz. O gün içinde akşam 5’e kadar geçerli bir indirim kampanyası düzenlemek, gün içinde e-postalarını kontrol etmeyen kişileri kaçırmanıza neden olabilir.

Bu nedenle de kampanya ya da indirimin bitiş tarihini, son tarihe birkaç gün kala bu tür bilgi gönderiler yapmanız oldukça önemli.

 

Kaynak:ideasoft

About Blog Admin

Bunlara Bakmak İster misiniz?

E- Ticarette Altın Alımı Arttı

E- Ticarette Altın Alımı Arttı 

E- Ticarette Altın Alımı Arttı Yasakların esnetilmesi ve normalleşme sürecinin başlaması sonrasında düğün hazırlıkları arttı, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir