Kovid-19 Vatandaşları E- Ticarete Yönlendirdi

Kovid-19 Vatandaşları E- Ticarete Yönlendirdi
Kovid-19 Vatandaşları E- Ticarete Yönlendirdi

Kovid-19 Vatandaşları E- Ticarete Yönlendirdi

Ticaret Bakanlığı’nın zaman zaman yayınladığı kaynaklarından yola çıkarak açıklamada bulunan Edirne Tüketici Hakem Heyeti Başkanı Mahmut Altun; “E-ticaret hacminin genel ticarete oranı 2019 yılında %9,8 iken 2020 yılında %15,7’ye yükseldiği görülmektedir. Aylar bazında inceleme yapıldığında E-ticaret firmalarının kampanya dönemlerinde yaptığı satışla bu oranın %19’a kadar yükseldiği görülmektedir. E-ticaretin genel ticarete oranı gelişmiş ülkelerde %12,3 seviyesindedir. Kampanya ayları ve salgının da etkisiyle ülkemizde E-ticaret sektöründe faaliyet gösteren firma sayısı artıyor” dedi.

Kovid-19 salgınının yayılımını önlemek amacıyla uygulanan tam kapanma süreci nedeniyle mağazaların kapalı olması, özellikle Anneler Günü alışverişi yapmak isteyenleri internete yönlendirdi. Konuya ilişkin açıklamada bulunan Edirne Tüketici Hakem Heyeti Başkanı Mahmut Altun, e-ticarette markette %200, beyaz eşyada %129, çiçekçilikte %100 artış yaşandığını söyledi.

Bu yıl Anneler Günü’nün salgın tedbirleri kapsamında uygulanan tam kapanma dönemine denk gelmesi vatandaşları internet mağazalarına yöneltti. Kampanya ayları ve salgının da etkisiyle ülkemizde E-ticaret sektöründe faaliyet gösteren firma sayısında artış yaşandığı görülüyor.

“Salgında E-Ticaret alışverişleri arttı”

“E-ticaret yapan işletme sayısı 256 bin 861’e yükseldi”

2019 yılı ve 2020 yılı verileri karşılaştırıldığında E-ticaret sektöründe faaliyet gösteren işletme sayısının gözle görülür bir biçimde arttığını söylemenin mümkün olduğunu ifade eden Altun; “2019 yılında 68 bin 457 olan E-ticaret yapan işletme sayısı %275 artış ile 256 bin 861 sayısına yükselmiştir. Ülkemizde E-ticaret alışverişlerinde mobil uygulama kullanımı %75’tir” dedi.

“2020 Yılında Sektörlere Göre E-ticaret”

2020 Yılı verileri göz önünde bulundurulduğunda salgının da etkisiyle bazı sektörlerde E-ticarette artış yaşandığı görülürken, bazı sektörlerde ise düşüşler yaşandığının görüldüğünü belirten Altun, süpermarkette %200, beyaz eşyada %129, çiçekçilikte %100 artış yaşandığını aktardı.

“E-ticaret zirve yaptı”

Tam kapanmanın yaşandığı bu dönemde mağazaların kapalı nedeniyle özellikle Anneler Günü alışverişlerinde E-ticaret zirve yaptığını dile getiren Altun, E-Ticaretin dijital ortamda insanların yüz yüze gelmediği birbirini görmeden bir platform üzerinde alacağı ürünün ücretini nakit veya taksitli ödediği bir alışveriş şekli olduğunu açıkladı.

“Özel günleri kollayıp fırsata çevirenlere dikkat!”

Özel günleri fırsata çeviren dolandırıcılara karşı dikkatli olunması gerektiğini vurgulayan Altun; “Bazı art niyetli merdiven altı diyebileceğimiz firma, tüzel kişiler veya gerçek kişiler sosyal medya üzerinden çekici reklamlarla ve gerçekçi olmayan fiyatlarla ürünler satışa sunarak tüketicileri ağına düşürmektedir. Böylesi yasadışı yollardan para kazananlara dikkat etmek gerekiyor. Tüketicilerimiz dolandırıldıklarını anladıkları an zaten iş işten geçmiş oluyor çünkü bunların hiçbir kaydı gerçek değil dolaysıyla hak arama yolları zorlaşıyor, hatta bazen imkânsızlaşıyor. Tüketicilerimize her zaman araştırmaları, güvenli sitelerden ve hatta güven damgası alan sitelerden alışveriş yapmalarını öneriyoruz” şeklinde açıklamada bulundu.

About Blog Admin

Bunlara Bakmak İster misiniz?

E- Ticarette Altın Alımı Arttı

E- Ticarette Altın Alımı Arttı 

E- Ticarette Altın Alımı Arttı Yasakların esnetilmesi ve normalleşme sürecinin başlaması sonrasında düğün hazırlıkları arttı, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir