Küçük Bir Sermaye İle Kendi İşinizi Nasıl Kurabilirsiniz?

Küçük Bir Sermaye İle Kendi İşinizi Nasıl Kurabilirsiniz?
Küçük Bir Sermaye İle Kendi İşinizi Nasıl Kurabilirsiniz?

Küçük Bir Sermaye İle Kendi İşinizi Nasıl Kurabilirsiniz?

Düşük bir bütçe ile kendi işinizi kurmak mümkün mü? Sorunun cevabını uzatmadan vermek gerekirse; “Evet, mümkün.” Ancak Türkiye’deki girişimcilik algısında, kendi işini kurmak için büyük sermayelere ihtiyaç duyulduğu algısı yatıyor.

Tabii ki büyük bir sermaye ile küçük bir sermaye ile iş kurmak arasında büyük farklar bulunuyor; ancak büyük sermayelere sahip olmak herkesin elinde olan bir seçenek olmuyor. Bu sebeple de küçük sermayelerle de iş kurmak gerekebiliyor.

Sermayenin küçük olması, bazı süreçleri uzatacağı ve girişimcilerinin karşına biraz daha problem çıkartacağı için göz korkutabiliyor. Fakat ilk etapta küçük adımlar atmak ve düşük bir sermaye ile işe başmak; gelecekte işinizi büyütmenize yardımcı olabilir ve aynı zamanda beklenmedik zamanlarda beklenmedik kapıların açılmasını sağlayabilir. Çünkü işinizi kurmaya bugün başlamak, yarın ya da bir yıl sonra başlamaktan daha fazla yol kat etmenizi sağlayacaktır.

Peki, düşük bir sermaye ile kendi işinizi nasıl kurabilirsiniz? Bu rehberimizde de bu konuyu ele alacağız.

Mevcut işinizden ayrılmayın

İlk etapta şu anki mevcut işinizden ayrılmamanız oldukça önemli. Elinizde belli bir sermaye varsa bunu işinizi kurmak için harcayacaksınız; ancak günlük yaşamınıza devam edebilmek, faturalarınızı ödemek ve diğer harcamalarınızı karşılaması için de belli bir paraya ihtiyacınız olacak. Bu durumda da mevcut işiniz sizin hayattaki zorunlu ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir maddi araç olacağı için, bu işten ayrılmayı daha sonraya ertelemelisiniz.

En iyi bildiğiniz konuya odaklanın

En iyi bildiğiniz ve uzmanı olduğunu konu üzerine odaklanmanız, harcamalarınızı bir hayli azaltacaktır. Bilmediğiniz bir alan üzerinde bir iş kurmayı planladığınızda öğrenmeniz gereken bir takım konular olacaktır. Bazı konuları öğrenme fırsatınız olmayabilir ve bu durumda da dışarıdan hizmet almanız gerekebilir. Dışarıdan alacağınız hizmetler de size ekstra bir masraf oluşturacaktır. Ancak uzman olduğunuz ya da bilgi ve ilginizin olduğu bir alana yönelmek, kendi başınıza bu işleri yapma şansı doğurur; bu da masraflarınızı bir hayli azaltacaktır.

İhtiyaç listenizi belirleyin

Şirketinizi kurmadan önce, öncelik listenizi belirlemelisiniz. Bu öncelik listenizde şirketinizi kurmak için nelere ihtiyacınız olduğunu kalem kalem listelemelisiniz. İşiniz için gerekli olan yazılımlar, programlar, altyapı, ofis ve benzeri kalemleri listeleyerek, madde başına bu ihtiyaçların ne kadara mal olacağını da not etmelisiniz. Böylelikle daha işin başında ne kadarlık bir sermayeye ihtiyacınız olduğunu görebilirsiniz.

Gereksiz harcamalardan kaçının

Yapacağınız işin koşullarını değerlendirdikten sonra, listenizde gereksiz olan kalemleri çıkartmaya başlayabilirsiniz. Yapacağınız işi evinizden yürütebilecekseniz bir ofise ihtiyacınız olmayacaktır; gereksiz cihaz ve yazılımları da listenizden çıkartabilirsiniz.

İlk önceliğiniz, işin kurulma aşamasında mümkün olan en az harcamayla maksimum işi yapmak olduğu için, gereksiz harcamalardan kaçınmak olmalı. Kendi işinizi kurarken bazı hayallere kapılarak sınırlarınızı genişletebilirsiniz; fakat gereksiz harcamalar sizin işinizi büyütmenize ya da kurmanıza engel olabilir. Gereksiz gördüğünüz harcamaları çıkartarak, bu işler için ayıracağınız bütçeyi daha önemli başlıklara harcayabilirsiniz.

Ücretsiz yazılım ve araçları araştırın

İşinizi yapmak için öncelikle ücretsiz araç ve yazılımları tercih etmeye çalışın. Böylelikle masraflarınızı bir hayli azaltabilirsiniz. Ücretsiz olmasa da düşük maliyetli olan sistemleri de tercih ederek maliyetlerinizi mümkün olduğunca kısma yoluna gidebilirsiniz.

İşinizi kurduktan ve duyurduktan sonra, gelen tepkiler sonrasında kullandığınız yazılım ve sistemleri güncelleyerek daha profesyonel seçenekler tercih edebilirsiniz. Ancak ilk etapta düşük maliyetli çözümler sizin işinizi çözüyorsa, bunlara yönelebilirsiniz.

Reklam ve tanıtım bütçesi ayırın

Elinizdeki sermayeyi iyi bir şekilde yönetmeniz gerekiyor. İşinizi kurmak için bir takım harcamalar yapmanız gerekecek; ancak bir de işi kurduktan sonraki harcamalarınızın olacağını unutmayın. Bu harcamaların başında da reklam ve tanıtım çalışmaları gelecek.

İşinizi kurduktan sonra, kimseye kendinizi duyuramazsanız bunun bir anlamı olmayacaktır. Bu nedenle de aylık ve yıllık olarak reklam ve tanıtım çalışmalarına ne kadarlık bir bütçe ayıracağınıza da işin başında karar vermeniz gerekiyor.

Ön siparişler alın

Kendi ürünlerinizi üretmeyi planlıyorsanız, ön siparişler almaya da başlayabilirsiniz. Ön sipariş almak, işinizi geliştirmek için de belli bir miktarda para elde etmenizi sağlayacaktır. Hem bu ürünlerin ne kadar ilgi çekeceğini de görebilirsiniz.

Ön siparişlerden gelen para ile işinizi büyütmek ve üretim masraflarınız için belli bir kazanç elde etmiş olursunuz ve bu da maddi olarak size destek sağlar. Ön siparişler için bir tanıtım videosu ve fotoğraflar hazırlayarak, ürünlerinize nasıl bir talep geleceğini ölçümleyebilirsiniz.

Sosyal medya ve blog içeriklerinden yararlanın

İlk etapta reklam ve tanıtım için büyük bütçeler ayıramayabilirsiniz. Bu durumda da organik olarak markanızı tanıtmanız gerekecektir. Bunu yapmanın en iyi yolu da sosyal mecralardaki bilinirliğinizi artırmak olacaktır.

Hedef kitlenizin aktif olduğu sosyal ağlar üzerinde ilgi çekici ve farklı içerikler paylaşarak belli bir kitle oluşturma üzerine çalışmalar yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra blog içerikleri oluşturarak, ürünleriniz ve hizmetleriniz hakkında da bilgiler paylaşabilir ve bu içerikleri de sosyal ağlar üzerinden takipçilerinizle paylaşabilirsiniz.

İlgi çekecek ve hedef kitlenizin etkileşime gireceği içerik paylaşımları yapmak organik olarak erişeceğiniz kitleyi de artıracağı için, marka bilinirliğinizi artırmanıza yardımcı olabilir. Organik erişimlerinizi artırmak, reklamlar ile elde edeceğinizden daha iyi sonuçlar almanızı sağlar. Bu nedenle de ilk etapta sosyal medya pazarlama çalışmalarına odaklamalısınız.

About Blog Admin

Bunlara Bakmak İster misiniz?

E- Ticarette Altın Alımı Arttı

E- Ticarette Altın Alımı Arttı 

E- Ticarette Altın Alımı Arttı Yasakların esnetilmesi ve normalleşme sürecinin başlaması sonrasında düğün hazırlıkları arttı, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir