Marka Bilinirliğini Artırmada Doğru Bilinen Yanlışlar

Marka Bilinirliğini Artırmada Doğru Bilinen Yanlışlar
Marka Bilinirliğini Artırmada Doğru Bilinen Yanlışlar

Marka Bilinirliğini Artırmada Doğru Bilinen Yanlışlar

E-ticarette marka bilinirliğini artırmak, rekabetten sıyrılıp yeni müşterilere ulaşma ve gelirleri artırma konusunda oldukça önemlidir. Tabii ki bunu yapabilmek için de farklı kanallarda çalışmalar yapmak, bir dijital pazarlama planı oluşturmak ve bunu doğru bir şekilde uygulamak gerekiyor.

Ancak marka bilinirliğini artırma konusunda doğru bilinen yanlışlar da bulunuyor. Bu yanlışlar nedeniyle firmalar marka bilinirliklerini artıramadıkları için özellikle dijital pazarlama alanındaki çalışmalara olan güvenleri sarsılıyor. Küçük ve orta ölçekli firmaların marka bilinirliklerini artırma için bu doğru bilinen yanlışlardan kaçınmaları gerekiyor.

Sadece pahalı reklamlar etkileşim getirir

Etkileşim sağlamak, marka bilinirliğini artırmadaki en önemli kriterlerden biridir. Çünkü kullanıcılarla olan etkileşiminiz arttıkça onların akıllarında daha fazla kalabilir ve etkileşim sayesinde yeni tüketicilere de ulaşma fırsatı bulursunuz.

Doğru bilinen yanlışlardan biri online reklamlara çok fazla para yatırmadan etkileşimin artırılamayacağıdır. Adwords ve sosyal medya reklamlarına aşırı bütçeler harcamadan da etkileşimlerinizi artırmanız mümkün. Büyük bütçeli reklam kampanyalarıyla adınızı her yerde duyurmanız mümkün ama bu etkileşim sağlayabileceğiniz anlamına gelmemekte.

Tüketicilere bir farklılık sunmanız, hizmet kalitenizi iyileştirmeniz, satış sonrası desteğinizi rakiplerinizden daha iyi sunmanız, ürün kalitenizi artırmanız öncelikli olarak yapmanız gerekenler arasında yer alır. Bunlar olmadan ne kadar çok reklam verirseniz verin bu etkileşimi sağlamanız oldukça zordur.

Her yerde yüksek sesle reklam yapmak

Reklamlara çok fazla para yatırmanın yanı sıra yüksek sesle her yerde reklam yapmanız da marka bilinirliğinizi artırma da size yardımcı olmayacaktır. Bir fayda ve yarar sağlamadığınız sürece sadece reklam yapmanız, aksine marka bilinirliğinize zarar dahi verebilir.

Yakın geçmişte bir firmanın birçok online mecrada devamlı reklam yapması, reklamlarını izlettirmeye zorlaması ve bunu çok uzun süre yapması marka bilinirliğini olumsuz yönde etkiledi. Birçok insan markanın adını öğrendi ama markanın etrafında o kadar olumsuz bir hava oluştu ki tüketiciler artık bu reklamlardan bıktılar.

Bu nedenle reklamlarınızın gösterim süresini ve nerelerde gösterileceğini iyi bir şekilde ayarlamanız gerekir. Aksi takdirde marka bilinirliğinize zarar verme ihtimaliniz var.

Tek başına sosyal medya yeterlidir

Bir başka yanlış ise marka bilinirliğini artırmak için sadece sosyal medyanın yeterli olacağıdır. Ancak ne yazık ki tek başına sosyal medya yeterli değildir.

Sosyal medya tüketicilerle etkileşime geçmek ve marka bilinirliğini artırmak için iyi bir kaynak olabilir; fakat sadece bu alana yatırım yapmanız istediğiniz geri dönüşleri size sağlamayacaktır. Aynı zamanda sosyal mecraları nasıl yönettiğinizin de burada önemi vardır. Sadece ürün paylaşımları yapmak, markanızla ilgili içeriklere ağırlık vermek, tüketicilerin ilgisini çekmeyecektir.

Sosyal mecralar, tüketicilerin boş vakitlerini geçirdikleri ve çoğunlukla eğlenmek için kullandıkları yerlerdir ve burada devamlı marka ile reklam yapmanız, onların isteklerini karşılamayacaktır. Bu nedenle onların ilgisini çekecek içerik çalışmalarına da yatırım yapmanız gerekiyor.

İçerik pazarlama çalışmalarına odaklanmak

Sosyal medya gibi sadece içerik pazarlama da yeterli olmayacaktır. Sadece Google üzerinden trafik çekmeye çalışmak ya da siteniz üzerindeki blog içerikleriyle etkileşim sağlamak da tek başına yeterli değildir. Sosyal medya gibi içerik pazarlamada marka bilinirliğinizi artırma konusunda size destek olacak olan bir yöntemdir.

Ne yapmanız gerekiyor?

Marka bilinirliğini artırmak için tek bir kanala başvurmak doğru bir seçenek değildir. E-ticaret firması olarak, öncelikle dijital pazarlamanın bir bütün olduğunu ve bir parçası olmadan, diğer çalışmaların yetersiz olacağını bilmeniz gerekiyor.

İçerik pazarlama çalışmaları yaparken bunu sosyal mecralarla desteklemeniz gerekiyor. İçerik oluşturup SEO’nuzu güçlendirip aynı zamandan Google üzerinden trafik çekmelisiniz. Sosyal mecralardaki etkileşiminizi artırmak için reklam çalışmaları haricinde de sosyal medya içerikleri oluşturup etkileşiminizi artırmalısınız. Böylelikle sosyal yönlendirme trafikleriyle de sitenize trafik çekebilirsiniz. Google reklamlarını kullanarak da arama sonuçlarında önde görülmeyi amaçlamalısınız.

Kısacası dijital pazarlama alanındaki çalışmalarınızı bir bütün haline getirmeniz oldukça önemli. Her çalışma birbirini desteklemektedir ve biri olmadan diğerinin de başarılı olması pek mümkün değildir.

 

 

Kaynak:ideasoft

About Blog Admin

Bunlara Bakmak İster misiniz?

E- Ticarette Altın Alımı Arttı

E- Ticarette Altın Alımı Arttı 

E- Ticarette Altın Alımı Arttı Yasakların esnetilmesi ve normalleşme sürecinin başlaması sonrasında düğün hazırlıkları arttı, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir