Markanız İçin Dijital Ajans Seçmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Markanız İçin Dijital Ajans Seçmeden Önce Bilmeniz Gerekenler
Markanız İçin Dijital Ajans Seçmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Markanız İçin Dijital Ajans Seçmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

E-ticaret firmanızın internet üzerinde pazarlama çalışmaları için bir dijital pazarlama ajansı ile çalışabilirsiniz. Fakat her ajansın çalışma biçimi ve sunduğu hizmetler farklılık gösterecektir. Bunun yanı sıra sizin de isteklerinizin önemi vardır ve seçeceğiniz ajansın bu talepleri karşıması gerekir.

Türkiye’de birçok dijital ajans bulunuyor ve bu firmalar arasından kendi firmanıza uygun olanı bulmanız gerekiyor. Bunun için de ajans seçimi öncesinde bilmeniz gereken bazı unsurlar ve sormanız gereken bazı sorular bulunuyor.

Ne istediğiniz bilin

Bir dijital ajans seçmeden önce sizin, marka olarak ne istediğinizi bilmeniz gerekiyor. Ne istediğinizi bilmediğinizde hem sizin işinize yaramayacak hizmetler alabilirsiniz hem de ajans görüşmelerinde aynı dili konuşmadığınız için iletişim sıkıntısı yaşayabilirsiniz. Tabii ki bunlar da doğal olarak size para ve zaman kaybına neden olacaktır.

Ajanslarla görüşmeye başlamadan önce, dijital pazarlama alanında özellikle neler yapılması istediğinizi ve şirketinizin neye ihtiyacı olduğunu belirlemeniz gerekiyor. Bu ön çalışmayı yaptığınızda, görüşmelerinizde daha bilinçli olur ve taleplerinizi açıkça belirtebilirsiniz.

Taleplerinizi karşı tarafa net bir şekilde söyleyin

Yaptığınız ön çalışmalar sonrasında dijital pazarlama konusunda neler istediğinizi belirleyeceksiniz. Çalışacağınız ajanslarla sağlık bir iletişim kurabilmek ve onların doğru çalışmalar yapmalarını sağlamak için, isteklerinizi onlara net bir şekilde belirtmelisiniz.

Yapılan işler üzerinden belli bir ücret ödeyeceğiniz için, sizin talep etmediğiniz işlerin yapılmaması gerekiyor. Bunun yanı sıra özellikle yapılmasını istediğiniz işlerin de, sizin taleplerinize uygun bir şekilde yerine getirilmesi gerekiyor. Bu iletişimi sağlayabilmek için de işin en başında taleplerinizi açıkça belirtmelisiniz.

Uzmanlık alanları hakkında bilgi edinin

Yazının başında da belirttiğimiz gibi her dijital ajansın uzman olduğu alanlar değişkenlik gösterebilir ve farklı alanlarda daha iyi olabilirler. Görüşmelerinizi yaparken, onların hangi konular üzerinde uzman olduklarını sormalısınız.

Onların uzman oldukları alanlar sizin taleplerinizle örtüşmüyorsa, bu ajanslarla çalışmamanız gerekiyor. Çünkü sizin beklentilerinizi karşılayamayacaklardır. Bu sebeple de ilk etapta yapmanız gerekenlerden biri de onların uzmanlıklarını sormak olacaktır.

Referans ve örnek çalışmalarını sorun

Beraber çalışacağınız ajansın önceki iş tecrübelerini de görmeniz yararlı olacaktır. Onların ne işler yaptığı ve nasıl yaptıkları, çalışma şekilleri hakkında size bazı ipuçları verecektir.

Yaptıkları işler iyi olsa da sizin isteklerinizle örtüşecek çalışmalar olmayabilir ya da çalışma şekilleri firmanıza uygun olmayabilir. Bu nedenle onların çalışmaları ve iş yapma şekilleriyle ilgili mümkün olduğunca bilgi edinmeye çalışın.

Raporlama sistemlerini öğrenin

Dijital pazarlama çalışmalarında raporlama işlemleri oldukça önemlidir. Online mecralar üzerinden çalışmalar yaptığınız için, işlerinizin çok tamamına yakın bölümünü raporlayabilirsiniz. Çalışacağınız ajansın da size bu raporları sunması gerekiyor.

Bu çalışmaları ölçümlemek için nasıl bir sistem kullandıklarını ve raporlama işlemelerini nasıl yaptıklarını sormalısınız. Çalışacağınız ajansın, kapsamlı bir şekilde size bu raporları sunabilmesi gerekiyor. Bu raporları sunmamaları, sizin harcadığınız pazarlama bütçesinden ne kadar geri dönüşüm aldığınızı görememenize neden olur.

Sorular sorun

İsteklerinizi ve beklentilerinizi belirledikten, onların referans ve örnek çalışmalarını inceledikten sonra, seçeceğiniz ajansa doğru soruları da sormanız gerekiyor. Soracağınız sorular, ajans hakkında birçok fikir edinmenizi sağlar. Aşağıda sorabileceğiniz bazı örnek soruları paylaşıyoruz.

  • İnternet sitenizi nasıl tanıtacaklar?
  • Dijital pazarlama çalışmalarında en güçlü oldukları alanlar hangileri?
  • SEO çalışmalarında ne kadar iyiler, arama sonuçlarında ilk sıraya çıkarmak için neler yapabilirler?
  • Sizin işlerinizi yapacak ekip kaç kişi ve kimlerden oluşuyor?
  • Çalışma şekilleri ve saatleri neler?
  • Ne sıklıkta raporlamalar yapıyorlar?

Bu tür sorularla, ajans hakkında bilgiler edinebilir ve onların bu işte ne kadar başarılı olduklarını anlayabilirsiniz. Firmanıza uygun bir ajans seçmeniz, hem marka bilinirliğinizi hem de gelirlerinizi artıracaktır ve bu nedenle de seçim yaparken özellikle dikkatli olmalısınız.

 

Kaynak:ideasoft

About Blog Admin

Bunlara Bakmak İster misiniz?

E-ticaret Sitenizi Açtınız, Peki Sonrasında Ne Yapmanız Gerekiyor?

E-ticaret Sitenizi Açtınız, Peki Sonrasında Ne Yapmanız Gerekiyor?

E-ticaret Sitenizi Açtınız, Peki Sonrasında Ne Yapmanız Gerekiyor? E-ticaret altyapı sistemleri sayesinde bir online satış …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir