Mobil Site Üzerinde Kullanıcı Deneyimini Artırmak İçin Yapmanız Gerekenler

Mobil Site Üzerinde Kullanıcı Deneyimini Artırmak İçin Yapmanız Gerekenler
Mobil Site Üzerinde Kullanıcı Deneyimini Artırmak İçin Yapmanız Gerekenler

Mobil Site Üzerinde Kullanıcı Deneyimini Artırmak İçin Yapmanız Gerekenler

Akıllı telefonların günlük hayatımızın bir parçası olması, mobil uyumlu e-ticaret sitelerini de bir standart haline dönüştürüyor. Fakat sitenizi mobile uyumlu yapmak da tek başına yeterli olmuyor. Aynı zamanda mobil siteniz üzerinde kullanıcıların alışveriş deneyimlerini artıracak bazı düzenlemeler yapmanız gerekiyor.

Tüketiciler mobil cihazları üzerinden alışveriş yapma konusuna halen çekinceyle yaklaşsa da ürün araştırmalarını mobil üzerinden yapıyorlar. Bunun yanı sıra sosyal mecralarda gördükleri ürün paylaşımlarını da o an mobil site üzerinden görüntüleyebiliyorlar. Bu sebeplerden dolayı da e-ticaret sitenizin mobile uyumlu olması çok önemli.

 

Navigasyon kolay olmalı

Mobil siteniz üzerinde tüketiciler daha uzun süre tutarak, farklı ürünleri incelemelerini sağlamak için site içi navigasyonunuzun kolay olması gerekiyor. Ziyaretçiler kategori ve ürün sayfaları üzeriden başka sayfalara rahat bir şekilde gidebilmeliler.

Bunu sağlamak için son dönemlerde oldukça popüler ve bir o kadar da kullanışlı olan açılır kapanır menülerden yararlanabilirsiniz.

Tüm mobil cihazlara uyumlu görseller

Mobil site üzerinde kullandığınız ürün görsellerinin tüm mobil cihazlarla uyumlu bir şekilde kullanılması gerekiyor. Sitenizin kodlarını düzenlerken, görsellerinde farklı çözünürlüklü mobil cihazlarda düzgün açılmasını sağlamanız gerekiyor.

Hazır altyapı seçeneklerinden yararlanıyorsanız, ayarlarınızı yaparken bu konuya dikkat etmeniz gerekiyor. Birçok farklı mobil cihazın ve farklı ekran çözünürlüğünün olması nedeniyle tek bir ayar yapmak burada yeterli olmayacaktır. Sitenizin, ekran boyutuna göre bu görselleri otomatik olarak ayarlaması gerekmektedir.

Büyük yazı fontları kullanın

Mobil siteniz üzerindeki metinlerin de rahat bir şekilde okunabilmesi gerekiyor. Bunun belli bir standardı olmasa da, mobil cihazlarda kullanılan en küçük fontun 13 piksel olması önerilmektedir. 13 pikselin altındaki fontların okunması zor olduğu için kullanıcı deneyimini olumsuz etkilemektedir.

Standart metin boyutlarınızı buna göre ayarladıktan sonra, başlık (h1) ve ara başlıklarınızı (h2,h3,h4) daha büyük boylara getirerek kullanabilirsiniz.

Gereksiz öğelere yer vermeyin

Mobil cihazlarda, internet siteleri tek bir sütun olarak görüntülenmektedir. Bu sebeple de site üzerinde gereksiz banner, metin veya diğer öğelere yer vermemeniz, ziyaretçilerin daha akıcı bir şekilde siteyi gezmelerine olanak verir.

Gereksiz bu öğeler aynı zamanda ziyaretçilerin dikkatinin dağılmasına veya başka bir sayfaya yönlenmesine sebep olabileceği için, site ziyaret sürelerinizi düşürebilir.

Mobilde siteniz hızlı bir şekilde açılmalı

Sitelerin yüklenme hızları kullanıcılar için çok önemlidir. Özellikle mobil üzerinde, tüketiciler bir sitenin açılması için uzun süre beklemek istemezler. Hızlı bir şekilde aradıklarına ulaşarak, işlerini görmek isterler.

Sizin de bunu onlara vermeniz gerekiyor. Site üzerindeki öğelerin dosya boyutlarını düşürüp, kodlar üzerinde gerekli düzenlemeleri yapmanız ve hız testleriyle bu sonuçları kontrol etmeniz gerekiyor. Sayfalarınızın geç açılması, ziyaretçi kaybetmenize sebep olacaktır.

Kolay ödeme süreci

Mobil cihazlar üzerinde tüketicileri en çok zorlayan alanlardan biri de ödeme sayfaları olabiliyor. Güvenlik ayarları, kredi kartı ve kişisel bilgilerin girişi mobil klavyeler üzerinden zor olabildiği için kullanıcı deneyimini olumsuz etkileyebiliyor.

Bu durumun mümkün olduğunca önüne geçebilmek için, ödeme sürecinizi kısaltmalısınız. En az adımda ve mümkün olan en az işlemle ödeme sayfalarınızı düzenleyerek, kullanıcıların mobil üzerinde de rahat bir şekilde alışveriş yapabilmelerini sağlamalısınız.

Klavye uyumluluğunun sağlanması

Özellikle ödeme sayfalarınızda klavye uyumluluğunu da sağlamanız gerekiyor. Mobil klavyelerde rakamlar ve harfler aynı ekranda bulunmadığı için geçiş yapmak gerekiyor. Ödeme sayfalarınızda kredi kartı bilgilerinin yer aldığı bölümde, klavye optimizasyonu yaparak, tüketicilerin doğrudan rakam girmelerini sağlayabilir, adres ve kişisel bilgiler de ise harf ekranını otomatik olarak onlara açabilirsiniz.

Bu tür küçük detaylar, kullancı deneyimini artıracağı gibi tüketicilerin işlerini kolaylaştırdığınız için onların da daha mutlu bir şekilde alışveriş yapmalarını sağlayarak, müşteri sadakati kazanmanızı sağlayabilir.

 

 

Kaynak:ideasoft

About Blog Admin

Bunlara Bakmak İster misiniz?

E- Ticarette Altın Alımı Arttı

E- Ticarette Altın Alımı Arttı 

E- Ticarette Altın Alımı Arttı Yasakların esnetilmesi ve normalleşme sürecinin başlaması sonrasında düğün hazırlıkları arttı, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir