”Nasıl Yapılır?” Temalı İçerik Çalışmalarını Nasıl Yapabilirsiniz?

''Nasıl Yapılır?'' Temalı İçerik Çalışmalarını Nasıl Yapabilirsiniz?
”Nasıl Yapılır?” Temalı İçerik Çalışmalarını Nasıl Yapabilirsiniz?

”Nasıl Yapılır?” Temalı İçerik Çalışmalarını Nasıl Yapabilirsiniz?

E-ticaret sitenizin blog bölümünde etkileşimi artırmak ve kullanıcılara bir değer sunabilmek için “Nasıl yapılır?” temalı içerikler oluşturmayı deneyebilirsiniz. Bu tür içerikler hem kullanıcılara bir değer sunarken hem de arama motorları için de değerlidir. İnternet kullanıcıları birçok konuda bilgi almak için “nasıl yapılır” anahtar kelimeleriyle aramalar yapabiliyor ve hazırlayacağınız bu tür içerikler de arama motorlarından trafik çekmenize yardımcı olabilir.

Tabii ki “nasıl yapılır” temalı içeriklerinizi hazırlarken de dikkat etmeniz gereken bir takım ipuçları bulunuyor. Bu taktiklerden yararlanmak hem yazınızın daha okunası olmasını hem de içeriğinizin daha doyurucu olmasına yardımcı olur.

Konunuz ilgi çekici olmalı

Sitenizde sattığınız ürünlerle ilgili ya da sektörünüzle ilgili bir konu başlığı seçerek, bu konu ile ilgili detaylara girebilirsiniz; ancak nasıl yapılır temalı içeriklerinizin konusunun ilgi çekici olması bir hayli önemli.

Bu konuları seçerken, anahtar kelime araştırması yaparak, seçtiğiniz konunun aranma hacimlerini araştırabilirsiniz. Böylelikle de yazmayı planladığınız konu ile ilgili ne kadar aranma yapıldığını görebilirsiniz.

Seçtiğiniz konuların sitenizle ve sektörünüzle ilgili olması da aslında önemli. Çünkü kullanıcılar sitenize geldiklerinde, sizin ürün ve hizmetlerinizle ilgili konuları görmek isteyeceklerdir. Sadece trafik çekmek için sizden bağımsız konu başlıklarına yönelik içerikler hazırlamak, size fayda sağlamayabilir.

Başlıklarınızı dikkatli oluşturun

İlk olarak kullanıcılar bir yazının başlığına bakmaktadırlar ve bu başlıkta onların ilgisini çekebilmeniz gerekmektedir. Başlığınız dikkat çekici olmadığında, hazırladığınız içerik boşa gidebilir. Kullanıcılarda merak uyandırmalı ve onları yazıya yönlendirmelisiniz.

Verdiğiniz ipuçlarının çalıştığından emin olun

Kullanıcılara bir konunun nasıl yapıldığını anlatmadan önce bu işlemlerin çalıştığından ve doğru sonuç verdiğinden emin olmalısınız. Başka bir deyişle verdiğiniz ipuçlarının gerçekten çalışıp çalışmadığını kendiniz kontrol etmelisiniz. Eğer verdiğiniz ipuçları işe yaramıyorsa, kullanıcıları yanlış yönlendirmiş olabilir ve bazı sorunların ortaya çıkmasına neden olabilirsiniz. Bu tip durumlar marka güvenirliğinize zarar verecektir. Bu sebeple de verdiğiniz ipuçlarının çalıştığından emin olun.

Adım adım listeleme yapın

Konuyu detaylı bir şekilde anlatırken, yapılması gerekenleri de adım adım yazmaya özen göstermelisiniz. Adım adım anlatımlarda liste yazı formatından yararlanabilirsiniz. Kullanıcılar bu adımları takip ederek, işlemleri sırasıyla yapabilirler. Özellikle uzun bir süreç gerektiren konularda, adımlarınıza rakamlar koyarak, işlemin kaç adımda gerçekleşeceğini daha rahat bir şekilde anlatabilirsiniz.

Tüm aşamaları yazdığınızdan emin olun

”Nasıl yapılır” temalı konularda, kullanıcılara tüm aşamaları verdiğinizden emin olmalısınız. Çünkü konunun içeriğine göre, yapılan işlem çok teknik bir konu olabilir ve eğer bir adım dahi atlanırsa bazı sorunlar ortaya çıkabilir.

Kullanıcıların bir sorun yaşamadan, problemlerini çözebilmeleri için, verdiğiniz ipuçlarının eksiksiz olması oldukça önemli. Bunun yanı sıra adım adım bu işlemleri anlatırken, işlemlerin sıralaması da oldukça önemli. Bir işlem öncesinde farklı bir işlemin yapılması, sonuç olarak aynı etkiyi yaratmayabilir ve işlemin yarıda kalmasına neden olabilir. Bu sebeple de hem adımlarınız eksiksiz hem de sıralaması doğru olmalı.

Görseller eklemeyi unutmayın

Yazınızın daha anlaşılır olmasını sağlamak için, görsellerden yararlanabilirsiniz. Görseller, metinlerden daha çok bilgi verebilir; çünkü bu aşamalar sırasında kullanıcıların hangi evrelerden geçeceklerini görsel olarak onlara sunarak, onların gözlerinde durumu canlandırma şansınız olur.

Eğer mümkünse, her bir adım için bir görsel oluşturmalısınız. Birden fazla görsel oluşturmanız gereken durumlar da olabilir. Bunları da gerekli aşamaların altına ekleyerek, kullanıcıları doğru bir şekilde yönlendirebilirsiniz.

Özellikle teknik konularda ekran görüntüleri alarak, kullanıcıların bu işlemleri hangi panel veya ara yüz üzerinden yapacaklarını görsellerle göstermek, rehberinizin daha faydalı olmasını sağlayacaktır.

 

Kaynak:ideasoft

 

About Blog Admin

Bunlara Bakmak İster misiniz?

E- Ticarette Altın Alımı Arttı

E- Ticarette Altın Alımı Arttı 

E- Ticarette Altın Alımı Arttı Yasakların esnetilmesi ve normalleşme sürecinin başlaması sonrasında düğün hazırlıkları arttı, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir