Satış Sonrası E-posta Pazarlama Çalışmaları

Satış Sonrası E-posta Pazarlama Çalışmaları
Satış Sonrası E-posta Pazarlama Çalışmaları

Satış Sonrası E-posta Pazarlama Çalışmaları

Satış sonrası e-posta pazarlama emailing’de bir hayli önemli bir yere sahiptir. E-posta pazarlama, sadece yeni ürün veya kampanya duyuruları yapmak için kullanılan bir yöntem değildir. Aynı zamanda satış sonrasında da geri dönüşüm ve etkileşimlerinizi artırmak için de e-posta pazarlamadan yararlanabilirsiniz.

Satış sonrası e-posta pazarlama

Satış sonrasında müşterilerinize ulaşmak için kullanabileceğiniz farklı e-posta şablonları bulunuyor. Farklı e-posta türlerinden yararlanarak, satış sonrasında müşterilerinize ulaşarak onlarla etkileşime girebilir, onlar ve satın aldıkları ürünler hakkında bilgi toplayabilir hatta onları tekrar alışverişe yönlendirebilirsiniz.

Teşekkürler e-postası

Satış sonrasında müşterinize kişiselleştirilmiş bir teşekkürler e-postası göndermek, e-ticaretteki iletişim ve etkileşim eksikliğini artırmak için kullanılabilecek bir yöntem. Bu e-postaları daha da detaylı bir hale getirmek için:

  • Müşteri hizmetleri iletişim bilgilerinizi,
  • Ürün ile ilgili rehber ve ipuçları,
  • İade ve garanti bilgilerini içeren bilgileri ekleyebilirsiniz.

Bu tarz yaklaşımlar, müşterilerinizle bire bir iletişim kurma konusunda size biraz daha imkan tanımış olur.

Ürün ile deneyimlerini ve yorumlarını sorun

Ürün müşterinize ulaştıktan birkaç gün sonra, ürün ile ilgili deneyimlerini sorabileceğiniz bir e-posta şablonu hazırlayabilirsiniz. Bu e-postalarda onlardan izin isteyerek, ürünle ilgili deneyimlerini e-ticaret sitenizde paylaşıp, paylaşamayacağınız sorun. Çünkü gerçek tüketici yorumları, ürün satışlarında tüketicilerin satın alma kararlarını doğrudan etkileyebiliyor.

Bu e-postalarda ürünle ilgili deneyimlerini, kargo ve teslimat sürecini, e-ticaret siteniz üzerindeki deneyimlerini ve fikirlerini sorarak, onlardan kısa bir yanıt almak isteyebilirsiniz.

Bunların yanı sıra sosyal mecralar üzerinde de sizin ve ürünlerini hakkında yorum yapmaları durumunda onlara belli bir miktar indirim sağlayabilirsiniz. Bu tür indirim ve fırsatlar, tüketicileri markanızla ilgili paylaşım yapmaya yönlendirebilir ve bu sayede müşterileriniz kendi çevrelerindeki kişilere sizin reklamınızı yapmış olurlar. Gerçek bir tüketicinin yaptığı bu tür paylaşımlar, sizin ücretli reklamlarınızdan daha etkili olacaktır.

Satın aldıkları ürünlerle ilgili farklı ürün önerileri yapın

Bu çalışmalarda biraz daha kişiselleştirilmiş bir e-posta göndermeniz gerekecektir. Müşterilerinizin satın aldığı ürünleri incelemeniz ve sonrasında da bu ürünlerle ilgili olabilecek farklı ürün önerileri hazırlamanız gerekecektir.

Burada upsell çalışmaları da yapabilirsiniz. Tabii ki ürün satın alındıktan belli bir süre sonra upsell çalışmaları yapmak daha doğru olacaktır. Fakat satıştan kısa sonra çapraz satış tekniklerinden yararlanarak ürün önerileri oluşturabilirsiniz.

Satın alınan ürünlerle beraber kullanılabilecek aksesuarlar, ek garantiler gb farklı ürün çeşitlerini bu e-postalarda kullanarak, onları tekrar sitenize çekebilir ve satış yönlendirebilirsiniz.

Sunduğunuz bu ürünlere, doğrudan ürün sayfasına yönlendiren linkler eklemeyi de unutmamalısınız. Böylelikle tüketiciler doğrudan ürün sayfasına giderek ürünü inceleyebilir ve ilgilenirlerse de doğrudan satın alma işlemine geçebilirler.

Özel ve sadık müşterilerinize özel e-postalar

Sitenizden devamlı alışveriş yapan ve sepet ortalaması yüksek olan müşterilerinize özel çalışmalar da yapabilirsiniz. Bu kişilere yaptıkları alışverişler sonrasında, diğer tüketicilere sunduğunuzdan daha farklı kampanya ve fırsatlar sunabilirsiniz.

Bunların yanı sıra bu müşterilerinize özel landing page’ler hazırlayarak, satış sonrasında onlara daha farklı ürünler sunabilirsiniz. Aynı zamanda düzenlediğiniz kampanya ve fırsatları ilk önce bu müşterilerinize sunarak, onların kendilerini ayrıcalıklı hissetmelerini sağlayabilirsiniz.

Sadık müşterilerinize değer vermek, onların markanıza olan sadakatini daha da artıracaktır. Aynı zamanda bu kişiler markanızın sıkı takipçisi olacakları için, sosyal platformlarda sizinle ilgili daha fazla paylaşım yaparak, markanızı kendi çevrelerine duyurabilirler.

Bu sebeple de sadık ve özel müşterilerinize, ayrı bir ilgi göstermek ve onların memnuniyetini artırmak için çalışmalar yapmaya özen göstermelisiniz.

 

 

Kaynak:ideasoft

About Blog Admin

Bunlara Bakmak İster misiniz?

E- Ticarette Altın Alımı Arttı

E- Ticarette Altın Alımı Arttı 

E- Ticarette Altın Alımı Arttı Yasakların esnetilmesi ve normalleşme sürecinin başlaması sonrasında düğün hazırlıkları arttı, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir