SEO Problemleri Ve Yanıtları

SEO Problemleri Ve Yanıtları
SEO Problemleri Ve Yanıtları

SEO Problemleri Ve Yanıtları

SEO problemleri ve SEO çalışmaları E-ticaret siteleri için bir hayli önemlidir. Tabii ki SEO çalışmaları yaparken firmalar birçok farklı problemle karşılaşabiliyor ve bu alana yeni olan kişilerin kafalarında soru işaretleri oluşabiliyor. SEO ile ilgili başlangıçta sık sorulan soruların yanı sıra bir de uygulama sırasında karşılaşılan problemler ve bunlarla ilgili sorular oluyor.

SEO problemleri ve yanıtları

Bu rehberimizde sık sorulan sorular yerine özellikle uygulama aşamasında karşılaşılan problemleri ve bu problemlerin yanıtlarını sizlerle paylaşıyor olacağız.

Site trafiğim neden bir anda düşüşe geçti?

Belli bir trafiğe ulaştıktan ve bunu bir standart haline getirdikten sonra, bir anda organik trafiğiniz düşüşe geçmeye başlamış olabilir. Bu düşüşler yüzde 10’luk bir orandaysa çok fazla korkacak bir şey olmayabilir. Bunun arkasında yeni rakip firmaların giriş yapması, indeksleme süreçleri ve üzerinde çalıştığınız anahtar kelime grupları üzerinde rekabetin artmış olması gibi farklı sonuçlar olabilir.

Eğer trafiğiniz tamamen düştüyse burada ciddi bir problem olabilir. Siteniz çalışmıyor olabilir ya da Google tarafından bir ceza almış olabilirsiniz. Uyguladığınız SEO çalışmalarında black hat SEO uygulamaları yapmış olabilir ve bu nedenle de ceza almış olabilirsiniz. Bunun yanı sıra link almak için farklı sitelerle çalışıyorsanız, ceza almış ya da spam olarak değerlendirilmiş sitelerden linkler alıyor olabilirsiniz. Özellikle para karşılığı link satın alma işlemlerinde bu durum sıklıkla görünür. Hangi sitelerden link aldığınızı bilemezsiniz ve kimi zaman bu durum sizin de ceza almanıza neden olur.

Bu tip durumlarda Google Search Console üzerinden sayfalarınızın ceza alıp almadığını kontrol edebilirsiniz.

Sayfalarım neden arama sonuçlarında görünmüyor?

Eğer e-ticaret sitenizi yeni açtıysanız bu normal bir durumdur. Google’ın yeni siteleri indekslemesi 4 ile 28 gün arasında sürmektedir. Bu süreci hızlandırmak için XML site haritanızı Google Search Console üzerinden ekleyebilirsiniz.

Eğer halen sorun yaşıyorsanız robots.txt dosyanızı kontrol etmeniz ve onu arama motorlarına karşı bloke etmediğinizden emin olun. Son olarak da Search Console üzerinden crawl (tarama) hatalarını kontrol edebilir sorunun kaynağını görebilirsiniz.

Linklerim görünmüyor neden kayboldular?

Eğer farklı bir site üzerinde kendi linklerinizi paylaştıysanız ve bir süre sonra bu linkler görünmemeye başladıysa, linklerinizi paylaştığınız site bu URL’leri kaldırmıştır. Linkin kendi siteleriyle ilgili olmadığını düşünüp bunu kaldırmış olabilirsiniz. Bir anlaşma ya da ücret karşılığı böyle bir çalışma yaptıysanız yayıncı firma ile görüşmenizde fayda olacaktır.

Arama sonuçlarında sıralamam neden sürekli değişiyor?

Google arama sonuçlarında sıralamanızın devamlı olarak değişiyor olması oldukça normal bir durumdur. Özellikle yüksek rekabet olan anahtar kelime özelinde, devamlı olarak sıralama değişebilir. Burada farklı firmalar bu alan için çalışmalar yapabiliyor olabilir ve bu sebeple de sıralamanız değişiyor olabilir. Günlük olarak kontroller yapmak yerine haftalık ya da aylık olarak bu kontrollerinizi yapabilirsiniz.

Eğer ciddi farklılıklar görüyorsanız buna birkaç durum neden oluyor olabilir. Eğer hem black hat hem de white hat SEO çalışmaları yapıyorsanız ya da hem kaliteli hem de kalitesiz içerikleri arka arkaya giriyorsanız, arama sonuçlarındaki sıralamanız önemli bir şekilde değişiklik gösterebilir. Bu sorunlarla karşılaşmamak için sürekli olarak kaliteli içerik yayını yapmanız ve black hat SEO çalışmalarından kaçınmanız gerekmektedir.

Neden daha iyi sonuçlar alamıyorum?

SEO çalışmaları uzun vadede sonuç veren çalışmalardır. Bu çalışmalara yeni başladıysanız SEO çalışmalarının sonuç vermesi belli bir süre alacaktır. Bu sonuçlara ulaşmanız, SEO için ayırdığınız bütçeye ve sektördeki rekabete göre değişiklik gösterecektir. Daha hızlı sonuç almak istiyorsanız SEO konusunda profesyonel bir destek almanız ve bu işler için daha fazla bütçe ayırmanız gerekecektir.

Site trafiğim neden çok değişken?

Site trafiğiniz belli dönemlerde artıyor belli dönemlerde azalıyor ise bunun arkasında farklı sebepler olabilir. Özellikle birçok sektörde satışların dönemsel olarak arttığı ve düştüğü görülür. Bu tip dönemsel faktörleri el aldığımızda, trafiğinizi değişiklik göstermesi olağan bir durumdur.

Dönemsel faktörlerin yanı sıra belli bir pazarlama veya reklam kampanyasının yapıldığı dönemlerde de site trafiğinde belli bir artış yaşanıp, kampanya bitişinden sonra trafiğin azalması normaldir.

Site trafiğinizin zirve yaptığı ve sonrasında düşüşe geçtiği dönemleri incelemeli, hangi sayfalar üzerine daha fazla trafik artışı görüldüğünü takip ederek, bu artışın neden olduğu durumları analiz edebilirsiniz.

 

Kaynak:ideasoft

About Blog Admin

Bunlara Bakmak İster misiniz?

E- Ticarette Altın Alımı Arttı

E- Ticarette Altın Alımı Arttı 

E- Ticarette Altın Alımı Arttı Yasakların esnetilmesi ve normalleşme sürecinin başlaması sonrasında düğün hazırlıkları arttı, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir