”Showrooming”in E-ticaret Firmalarına Yararları Nedir?

''Showrooming''in E-ticaret Firmalarına Yararları Nedir?
”Showrooming”in E-ticaret Firmalarına Yararları Nedir?

”Showrooming”in E-ticaret Firmalarına Yararları Nedir?

E-ticaretin en büyük dezavantajlarından biri, tüketicilerin ürünleri bire bir inceleyememeleri. Tüketicilerin bir kısmı, ürünleri satın almadan önce incelemek ve ürünün kalitesini yakından görmek istiyorlar. Bu nedenle de online alışverişe yönelmeyebiliyorlar.

Fakat bir tüketicilerin bir kısmı ise, fiziki mağazalarda satılan ürünleri, burada inceledikten sonra internet üzerinde daha uygun fiyat bulmaları durumunda, internet üzerinden alışveriş yapmayı tercih ediyor. Bu durumda tüketici hem ürünün kalitesini görmüş oluyor hem de istediği fiyata ürünü satın almış oluyor. Bu da tam olarak “Shoowrooming”in temel prensibini oluşturuyor.

Shoowrooming, online alışverişin yaygınlaşmasıyla beraber yaygınlaşmaya başladı. Bu süreç genellikle şu şekilde işliyor:

  • Tüketici internet üzerinden bir ürün aramaya başlıyor.
  • Ürün fiyatlarını inceliyor.
  • Fiyat karşılaştırması yaparak, en uygun fiyatı bulmaya çalışıyor.
  • Bu ürünün satıldığı fiziki mağazaları arıyor.
  • Fiziki mağazada ürünü inceliyor.
  • İnternet üzerinde bulduğu fiyat ve hizmet daha iyiyse internet üzerinden bu ürünün siparişini veriyor.

Tabii ki ürün fiyatının aynı olması ya da bir avantaj sunulmaması durumunda tüketiciler, ürünü doğrudan fiziki mağazadan da alabiliyorlar. Bunun nedeni ise, kargo süreci, kargo ücreti vb. durumlarla ilgilenmemek. Bu sebeple de tüketiciler Showrooming’den sıkça yararlanıyorlar.

Showrooming’in e-ticaret firmalarına ne gibi faydaları var?

Showrooming, e-ticaret firmaları için aslında önemli olan bir olaydır. Çünkü tüketicilerle doğrudan iletişim kurma ve ürünleri tüm detaylarıyla tüketiciye gösterme gibi imkanlar sunmaktadır.

Bire bir iletişim kurma ve destek sağlama: Bire bir kurulan ilişkiler her zaman daha sağlıklı ve daha verimlidir. E-ticaret sitesi üzerinde canlı destek servisleri ile bir hizmet sunulsa da tüketiciler yine de belli bir süre beklemek zorunda kalabilirler ya da bire bir ilişkinin verdiği rahatlık olmayabilir. Showrooming sırasında, tüketiciyle yakın temas kurulacağı için, hem iletişim daha iyi olur hem de ürün hakkında detaylı bilgi ürünün yanı başında verilir. Tüketiciyi ürünü satın almaya ikna etmek bu durumda daha kolay olacaktır.

Ürün daha iyi tanıtılır: Ürün fotoğrafları ya da videoları, ürün hakkında birçok bilgi verse de, bir ürünü yakından incelemek, ürüne dokunmak ve kalitesini görmek, tüketicilerin satın alma kararlarına doğrudan etki eder.

İnternetten satın al, mağazadan teslim al: E-ticaret siteniz üzerinde yapacağınız duyurlar ve kampanyalarla tüketicileri hem online satışlara hem de Showrooming’e yönlendirebilirsiniz. Tüketiciler internet siteniz üzerinde ürünleri satın alabilir ve teslimat için mağazanıza gelebilirler. Mağazanızdan teslim alma sürecinde ürünleri de inceleyebilirler. Bu tür çalışmalar hem müşterilerinizle etkileşime girmenizi sağlar hem de internet üzerindeki satışlarınızı artırmanıza yardımcı olur.

Kişiselleştirilmiş alışveriş deneyimi sağlar: Tüketicilerle birebir iletişim kurma şansınız olduğunda onların ihtiyaçlarına göre ürünler gösterme şansınız da olabilir. Tüketicinin aradığı ürün aslında onun ihtiyaçlarını gidermeyen bir ürün olabilir, bu durumda onların isteklerini daha iyi karşılayacak ürün alternatifleri sunmanız mümkün olacaktır. Böylelikle de müşterilerinize daha kişisel bir alışveriş deneyimi sağlayabilirsiniz.

 

 

Kaynak:ideosoft

About Blog Admin

Bunlara Bakmak İster misiniz?

E- Ticarette Altın Alımı Arttı

E- Ticarette Altın Alımı Arttı 

E- Ticarette Altın Alımı Arttı Yasakların esnetilmesi ve normalleşme sürecinin başlaması sonrasında düğün hazırlıkları arttı, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir