Şirketlerin İçerik Pazarlama Çalışmaları Nasıl Şekillenecek?

Şirketlerin İçerik Pazarlama Çalışmaları Nasıl Şekillenecek?
Şirketlerin İçerik Pazarlama Çalışmaları Nasıl Şekillenecek?

Şirketlerin İçerik Pazarlama Çalışmaları Nasıl Şekillenecek?

İçerik üretiminin önemi 2017 yılında da devam edecek ve bu alana yatırım yapan firmalar, ürettikleri içerikler sayesinde daha geniş kitlelere ulaşma şansı bulabilecekler.

Her alanda olduğu gibi, önümüzdeki yıl içerik alanında da bir takım değişikliklerin olacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Son dönemlerde de sıkça bahsettiğimiz video konusu, 2017’de içerik pazarlama trendleri arasında önemli bir yere sahip olacak. Bu nedenle, içerik stratejileriniz için video konusunu ön sıralara almanızda fayda olacaktır.

2017’deki içerik pazarlama trendlerine geçmeden önce, aşağıdaki yazılarımıza bakarak, 2017’de diğer alanlarda ne gibi gelişmeler olacağı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

İçerik stratejisi oluşturmak

Bu konu hakkında da bir süredir size bilgi veriyorduk. Bir içerik stratejisi oluşturmak ve bunu yazılı bir plana dönüştürmek, içerik çalışmalarınız için oldukça önemlidir. 2017 yılında da bir plan oluşturmak markalar için oldukça önemli olacak.

Bir planınızın olması sizin hangi konularda çalışmalar yapacağınızı önceden görmenizi sağlayacağı gibi, yaratıcılık için de üzerinde düşünmeniz için zaman kazanmanızı sağlayacaktır. Son dakikada nasıl bir içerik hazırlayacağım düşüncesi içine girmek, yaratıcılığınızı ortaya koymanızı zorlaştıracaktır. İçerik takviminizi, blog ve sosyal medya olarak ayırabilirsiniz. Önemli olan bir planınızın olması.

 

Video en çok geri dönüşüm sağlayan içerik türü olacak

Video içerikler, son dönemlerde oldukça popüler bir hale gelmeye başladı ve markalar da bu alana yatırım yapıyorlar. Kullanıcıların, uzun metinler okumak yerine kısa video içerikleri tüketmeye başlamaları da bunun başlıca nedeni. Günümüzde görsellik çok ön plana çıkmış durumda, bu yüzden de video içerikler, kullanıcılara daha çok hitap ediyor.

Video içerik üretimi konusunda şimdiden planlamalar yapmalı ve 2017’de bu içeriklere yatırım yapmalısınız. Blog yazıları ya da görsel paylaşımlar da planınızda yer almalı; ancak video içeriklere ağırlık vererek, geri dönüşüm oranlarınızı daha da artırabilirsiniz. Aşağıdaki rehberler video içerik konusunda detaylı bilgi edinmenize yardımcı olabilir.

Daha fazla içerik üretimi yapmak

Firmalar 2017’de içerik konusuna daha fazla yatırım yapacaklar. Bunun sebebi ise içerik pazarlamanın sunduğu avantajlar. Hem sitenin güncel tutulmasını sağlaması, hem organik olarak trafik getirmesi hem de sosyal mecralar üzerinde etkileşim oranlarını artırması nedeniyle de firmalar içerik pazarlama çalışmalarını artırmaya başlayacaklar. Bu faydalardan yararlanabilmek için siz de içerik pazarlama alanındaki çalışmalarınıza önem vermelisiniz.

İçerik yayıncılarıyla ortaklıklar

İçerik tarafındaki verimliliği artırmak için firmalar, içerik yayıncılarıyla ortaklık yapmaya 2017’de de devam edecekler. İçerik konusunda yeterli olmayan ya da içerik yayıncılarının hedef kitlelerine ulaşmak isteyen firmalar, bu kurum ya da kişilerle ortaklık çalışmaları yaparak, farklı hedef kitlelere ulaşabiliyorlar.

Son dönemlerde Youtube üzerindeki yayıncıların sayısı da bir hayli artmış durumda. Kendi video içeriklerinizi üretmekte veya yaymakta zorlanıyorsanız, bu kişilerle beraber çalışmalar yapabilirsiniz; bunun yanı sıra dijital yayıncılarla iletişime geçerek, içerik konusunda beraber yapabileceğiniz projeleri konuşabilirsiniz. Bu tür çalışmalar, içerik konusunda sizin üzerinden yükü alarak, farklı bir kurum ya da kişiye yönlendirir. Onlar sizin için içerik üretip, bu içeriğin yayılmasını sağlarlar. Böylelikle hem içerik alanındaki konumunuzu güçlendirmiş hem de geri dönüşümlerinizi artırmış olursunuz.

Native advertising (Doğal Reklamlar) çalışmalarına odaklanmak

İçerik alanında odaklanılacak konulardan biri de native advertising olacak. Türkçe’ye Doğal Reklamlar olarak çevrilen bu kavram, içerik pazarlama çalışmaları üzerinden, reklam gibi görünmeyen; ancak bir ürün, hizmet ya da kurumun sağladığı avantaj, fırsat ve yenilikleri tanıtmak şeklinde tanımlanabilir.

Buradaki amaç, reklam olmayan; ancak alt metinleriyle ve açıklamalarıyla ürünü öne plana çıkartmaya çalışan içerikler oluşturmak. Bunun sebebi ise, artık kullanıcılar reklam içeriklerin farkına rahatlıkla varabiliyorlar. Sırf bu amaçla oluşturulan içerikler, tüketiciye güven duygusunu vermiyor ve bu da doğal olarak firmanın geri dönüşümlerini etkiliyor.

Doğal reklamlarla, kullanıcılara ürünün faydasını anlatmak, nerelerde kullanabileceklerini onlara göstermek ve farklı ürünlerle kıyaslamalarını yapmak mümkün. Böylelikle, kullanıcı aradaki farkları daha iyi bir şekilde görebiliyor ve doğrudan reklam içeriği olmadığından dolayı da ön yargıyla içeriğe yaklaşmamış oluyor. Bu konu hakkında ilerleyen günlerde daha detaylı bir içerik hazırlayacağız.

 

Kaynak:ideasoft

About Blog Admin

Bunlara Bakmak İster misiniz?

E- Ticarette Altın Alımı Arttı

E- Ticarette Altın Alımı Arttı 

E- Ticarette Altın Alımı Arttı Yasakların esnetilmesi ve normalleşme sürecinin başlaması sonrasında düğün hazırlıkları arttı, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir