Siteniz Ve Görsel İçeriklerinizde Dikkat Etmeniz Gereken 7 Tasarım İpucu

Siteniz Ve Görsel İçeriklerinizde Dikkat Etmeniz Gereken 7 Tasarım İpucu
Siteniz Ve Görsel İçeriklerinizde Dikkat Etmeniz Gereken 7 Tasarım İpucu

Siteniz Ve Görsel İçeriklerinizde Dikkat Etmeniz Gereken 7 Tasarım İpucu

Görsellik günümüzdeki en önemli unsurlardan biri. Bunun sebeplerinden biri de insanlar olarak doğamızda görselliğe dikkat etmek var. Bu durumda da hayatımızın her alanında görsel unsurlar ilk olarak dikkatimizi çekmekte.

Ticarette de bu görsellikten faydalanmak gerekiyor ki her geçen gün görsel ve video içerikler pazarlama ve satış alanında daha önemli bir unsur haline gelmeye başlıyor.

Görsel çalışmaları hazırlarken, dikkat çekici olmak ve tüketicilerin ilgisini çekebilmek için tasarım konusunda bazı unsurlara önem vermek gerekiyor. İyi bir tasarımla hem site üzerinde hem de sosyal mecralarda dikkat çekici görseller hazırlayabilirsiniz.

Renk

İçeriğin rengi birçok farklı konsepti yansıtabilir. Sadece kullanılan renkler bile bir ürünün dikkat çekip çekmemesinde etkili olabilir. Renk kullanımıyla ilgili yapılan bir araştırmada, tüketicilerin yüzde 90’ı bir ürünü rengine göre beğeniyor ve bu durum üründen ürüne farklılık gösterebiliyor.

Kullandığınız renkle farklı bir atmosfer yaratabilir, duyguları etkileyebilir ve başkalarının geçmiş deneyimlerini hatırlamalarını sağlayabilirsiniz.

Bu sebeple imajlarınızı yaratırken, renk unsuruna dikkat etmeniz ve sektörünüzü en iyi yansıtacak renkleri kullanmaya özen göstermelisiniz.

Denge

Görsellerinizde belli başlı bazı dengelerin ve uyumun olması gerekiyor. Bunu yapabilmek için görselinizde kullandığınız tüm öğelerin kendilerine göre bir ağırlığının olduğunu düşünmek olacaktır.

Hangi öğe daha fazla önde olmalı, hangisi daha çok dikkat çekmeli, hangisi arka planı oluşturmalı? Bu soruların yanıtlarını vermeniz oldukça önemli.

Çizgiler

Geometrinin de görsel algısı üzerinde önemli bir etkisi vardır. Düz hatlar bir düzeni simgelerken, eğimli hatlar bir hareketi simgeler. Bu hatların doğru kullanılması karşı tarafa bazı mesajlar verecektir. Düz hatlardan oluşan görseller, sırasıyla başka bir öğeye yönlendirirken, eğimli hatlar iyi bir şekilde oluşturulursa bir gözde bir hareketlilik kattıktan sonra, görseldeki odak noktasına doğru bir yönlendirme yapacaktır.

Tipografi (Typography)

Son dönemlerde tasarımlarda tipografik öğeler çok sık karşımıza çıkıyor. Farklı font kullanımları, sadece font kullanımı ile bazı mesajların verilmesi görsel çalışmalarda çok kullanılıyor.

Bir görselin üzerinde fontun konumu, fontun büyüklüğü ve kalınlığı dahi görsel olarak dikkat çekici olabiliyor. Kendi çalışmalarınızda font kullanımında şunlara dikkat etmelisiniz;

  • Bir tasarımda en fazla üç farklı font kullanın
  • Farklı font boyutları kullanırken, önemli kelimeleri daha büyük yazın
  • Font kalınlıklarını kelimelerin önem derecesine göre değiştirin.

Kontrast

Görsel bir çalışmayı önemli kılan unsurlardan biri de kontrast renk ve öğelere yer vermek olur. Görsel çalışmalarınızda dikkat çekmek istediğiniz öğeyi öne çıkartmak için arka planda bir kontrast ortam ya da renk kullanmak bu durumda oldukça önemli olacaktır.

Farklı geometrik şekillerle de kontrast oluşturabilirsiniz. Bunun yanı sıra görsellerinize kontrast katmak için öğelerinizde farklı boyutlar kullanmayı da deneyebilirsiniz.

Hiyerarşi

Her tasarımsal üründe bir hiyerarşi bulunmaktadır. Bazı öğeler diğerlerinden daha önemlidir. Tabii ki her öğenin kendine has görevleri vardır; fakat bir görselde öne çıkartılmak istenen belli başlı öğe ya da öğeler vardır. Bu durumda da hiyerarşiden yararlanmanız gerekiyor.

Hiyerarşik olarak en fazla önem taşıyan öğelerinizi görselin odak noktasına koymanız gerekiyor. Diğer öğeler, en öndeki öğeyi desteklemeliler ancak onun önüne geçmemeliler. Böylelikle kullanıcılar otomatik olarak bu kısıma odaklanabilirler.

Boşluk kullanımı

Tasarım yapılırken göz ardı edilen durumlardan biri de görsellerde yeterince boşluk kullanılmaması. Her öğenin iç içe olması gözü yoracaktır. Bu nedenle de anlaşılması güç olacaktır.

Son dönemlerde tüm tasarımlarda sadelik unsuru öne çıkmaktadır. Görsellerinizin arka planında başka öğeler olsa da bu sadeliği yakalamak için boşluklardan yararlanmaya özen göstermelisiniz. Görsel üstüne eklenecek olan metinlerde boşluklar kullanmak ve kelime sayısını azaltmak bu boşlukları yaratmanızı sağlayacaktır.

 

 

Kaynak:ideasoft

About Blog Admin

Bunlara Bakmak İster misiniz?

E- Ticarette Altın Alımı Arttı

E- Ticarette Altın Alımı Arttı 

E- Ticarette Altın Alımı Arttı Yasakların esnetilmesi ve normalleşme sürecinin başlaması sonrasında düğün hazırlıkları arttı, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir