Sosyal Medya Yönetiminde Firmaların En Sık Yaptığı Hatalar

Sosyal Medya Yönetiminde Firmaların En Sık Yaptığı Hatalar
Sosyal Medya Yönetiminde Firmaların En Sık Yaptığı Hatalar

Sosyal Medya Yönetiminde Firmaların En Sık Yaptığı Hatalar

Sosyal medya, firmaların markalarını ve ürünlerini tanıtmaları için en sık kullandıkları mecralar. Tabii ki kullanıcıların da sosyal platformlarda çok fazla aktif olması, markaları bu kanalları kullanmaya biraz daha yönlendiriyor. Ancak sosyal medya yönetimi yapılırken, firmaların yaptığı bazı hatalar bulunuyor.

Sosyal medya, doğası gereği çok hızlı değişebilen ve bir sorun olduğunda çok kolay bir şekilde tüm kullanıcılara bu sorunun ulaşmasına neden olan bir organizma. Böyle olduğu için de markaların sosyal medya yönetiminde dikkatli olması gerekiyor.

Sadece kriz yönetimi değil, etkileşim ve geri dönüşümü artırmak için de birçok konuya dikkat etmek gerekiyor. Bu rehberimizde firmaların sıklıkla yaptığı sosyal medya yönetim hatalarını ele alacağız.

İçerik takviminin oluşturulmaması

Sosyal medyada sürekliliği sağlayabilmek ve farklı içerikler sunabilmek için bir içerik takvimine ihtiyacınız vardır. İçerik takvimi hazırladığınızda, sosyal mecralarınızda yapacağınız paylaşımları önceden planlayabilirsiniz ve böylelikle metinleriniz ve görselleriniz üzerinde daha fazla çalışarak, daha kaliteli işler hazırlayabilirsiniz.  “Sosyal medya içerik takvimi nasıl oluşturulur?” isimli rehberimizde bu konu hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Hedef kitlenin belirlenmemesi

E-ticaretin her alanında olduğu gibi sosyal medyada da hedef kitlenizi tanımanız gerekiyor. Hedef kitlenizin kim olduğu, nerede yaşadığı, hangi cihazları kullandığı, ilgi alanları vb. bilgilere hakim olmanız, sosyal platformlar üzerinde geliştireceğiniz stratejileri doğrudan etkiler. Onların ilgi ve beklentilerini karşılayabilmek için, hedef kitlenizi yakından tanımalısınız. Bu konu hakkında detaylı bilgi almak için “İdeal hedef kitlenizi bulmanızı sağlayacak ipuçları” isimli rehberimize bakabilirsiniz.

İletişim dilinin oluşturulmaması

Sosyal mecradaki tüketicilerle konuşurken, belli bir dilinizin olması gerekiyor. Hedef kitlenizi ele alarak, sosyal medyada bir iletişim dili oluşturmalısınız. Bu dil sizin hedef kitlenizin yapısına göre değişiklik gösterebilir. Bu nedenle de hedef kitlenizi iyi tanımanız gerekir. Takipçilerinizle olan etkileşiminizi artırabilmek için, onların hoşuna giden bir dil ile konuşmalısınız.

Paylaşım için doğru zamanların belirlenmemesi

Sosyal medya yönetimindeki en önemli unsurlardan biri de doğru zamanlarda paylaşım yapılmasıdır. Hedef kitlenizi tanımak bu noktada oldukça önemli; çünkü onları tanıdıkça onların hangi gün ve saat aralıklarında sosyal medyada daha aktif olduklarını görebilirsiniz.

Sosyal mecraların kendi istatistik özelliklerinden yararlanarak, takipçilerinizin en aktif olduğu saat aralıklarını gözlemleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra Google Analytics üzerinden sitenizin en çok ziyaret edildiği saatleri de inceleyebilirsiniz. Bu sayede markanıza ilgi duyan kişilerin hangi saat dilimlerinde online aktiviteler yaptığını görebilirsiniz.

Çok fazla hashtag kullanmak

Sosyal ağlarda hashtag kullanımının faydaları tabii iki var; ancak her gönderinizi hashtaglere boğmak, gereksiz ve gönderiyle ilgisi olmayan hashtagleri kullanmak, pek de doğru bir yaklaşım olmayacaktır. Etkileşim ve beğeni almak için, markanızla ilgisi olmayan kişileri hesabınıza çekebilirsiniz.

Görsel kullanmadan paylaşımlar yapmak

Sosyal ağlarda paylaşım yaparken, sadece metin veya link paylaşmak artık hiç ilgi çekici değil. Kullanıcılar çoğu zaman bu içerikleri görmüyorlar bile. Kullanıcıların ilgisini çekebilmek için paylaşımlarınızda görsel kullanmanız oldukça önemli.

Bir içerik takvimi oluşturduğunuzda, bu görselleri hazırlamak için önceden kendinize vakit yaratabilirsiniz. Son dakikada bu tür görselleri bulmak pek de kolay olmayacağı için, bu çalışmalar için hazırlanma zamanı bırakmanız gerekiyor. Görsel ve video çalışmalar size daha fazla etkileşim ile geri dönüşüm sağlar. Gönderilerinizde bu öğelere mutlaka yer vermelisiniz.

Takipçilere yanıt vermemek

Tüketicilerle en çok etkileşim yakalayacağınız yer sosyal mecralardır ve bu nedenle de sosyal kanallar üzerinden sizinle iletişime geçen kişilere yanıt vermeniz oldukça önemli. Onların sorularına veya ürünle ilgili yaşadıkları problemlere hızlı bir şekilde dönüş yapmalısınız. Buradaki iletişiminizi iyi tutarsanız, müşteri ilişkilerinizi iyi bir konuma getirebilir ve bir topluluk oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Takipçiye odaklanıp, etkileşimi unutmak

Markaların en sık yaptığı hatalardan biri de etkileşimi önemsemeyerek, takipçi kazanmaya çalışmak oluyor. Marka bilinirliği artıran faktörün, takipçi sayısı olduğu düşünülse de aslında, bu faktör etkileşimdir.

On bin takipçiniz varken, etkileşim oranınız yüzde bir seviyelerindeyse, bu takipçilerin çok çok küçük bir bölümü markanızı biliyordur ve tanıyordur diyebiliriz. Fakat 4-5 bin takipçiniz olup, etkileşim oranlarınızı yüzde 30-40’lara çıkartırsanız, çok daha fazla kişi sizin markanızı biliyor olacak. Sosyal mecralarda etkileşim oldukça önemlidir. Bu konuyu kavramak, sosyal medya stratejilerinizi daha iyi bir yere getirmenizi sağlayacaktır.

Bu nedenle de bu konuyu daha detaylı ele aldığımız “Sosyal medyada etkileşime neden daha fazla önem vermelisiniz?” rehberimizi okumanızı tavsiye ediyoruz.

 

Kaynak:ideasoft

About Blog Admin

Bunlara Bakmak İster misiniz?

E- Ticarette Altın Alımı Arttı

E- Ticarette Altın Alımı Arttı 

E- Ticarette Altın Alımı Arttı Yasakların esnetilmesi ve normalleşme sürecinin başlaması sonrasında düğün hazırlıkları arttı, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir