Sosyal Medyada Size En Çok Etkileşim Getirecek İçerikleri Nasıl Bulabilirsiniz?

Sosyal Medyada Size En Çok Etkileşim Getirecek İçerikleri Nasıl Bulabilirsiniz?
Sosyal Medyada Size En Çok Etkileşim Getirecek İçerikleri Nasıl Bulabilirsiniz?

Sosyal Medyada Size En Çok Etkileşim Getirecek İçerikleri Nasıl Bulabilirsiniz?

Sosyal medya pazarlamada verimli sonuçlar alabilmek için markanıza en çok etkileşimi getirecek içeriklere odaklanmanız gerekiyor. Bu içerikleri bulabilmek içinse bazı testler yapmanız ve sosyal medya hesaplarının istatistiksel ölçümlemelerini yapamanız gerekiyor.

Doğru içerik türlerini ve konularını belirlediğinizde takipçilerinizle olan etkileşiminiz de doğru orantılı olarak artacaktır. Bunu yapabilmek için nelere dikkat etmeniz gerektiğini de bu rehberde paylaşıyoruz.

Her sosyal mecrayı ayrı ayrı inceleyin

Farklı sosyal mecralarda markanızın sayfası olabilir. Bu nedenle de her platformu ayrıca incelemeniz gerekecektir. Bunun sebebi ise her sosyal mecranın kendine has dinamikleri ve kitlesi bulunuyor. Bir mecrada yaptığınız çalışmalar, farklı bir platformda aynı sonuçları vermeyebilir.

Bu nedenle de yer aldığınız mecraların özelliklerini ve kitlelerini dikkate alarak, bu platformlara göre içerikler oluşturmanız gerekecektir.

Sosyal medya içeriklerinizin listesini ve takvimini hazırlayın

Uzun vadede bu çalışmalardan verim alabilmek için, şuana kadar yaptığınız sosyal medya paylaşılarının bir listesini çıkartarak işe başlayabilirsiniz. Sosyal medya çalışmalarınızı bir takvim haline getirerek, bunu daha kolay yönetebilirsiniz.

Haftalık takvimler yaptığınızda, sosyal medya üzerinde hangi gün hangi saatte, hangi içeriği paylaştığınızı görebilirsiniz. İçeriklerinizin listesini çıkarttığınızda analizler yapmak için de bir ön çalışma yapmış olursunuz.

Sosyal platformların istatistik özelliklerini kullanın

Facebook ve Twitter, kendi istatistik özelliklerini sunmakta. Bu özellikler sayesinde sosyal medyada paylaştığınız içeriklerin ölçümlemelerini rahat bir şekilde yapabilirsiniz.

Facebook’un istatistik özellikleriyle, gönderilerinizin kaç kişiye ulaştığı, kaç kişinin yorum yaptığı, paylaştığı ve beğendiği bilgilerine ulaşabilirsiniz. Reklam içeriklerinizde de aynı detayları görebiliyorsunuz.

Twitter üzerinde de erişilen kişi, beğeni ve retweet sayılarını görebiliyorsunuz. Instagram, markalar için henüz böyle bir özellik sunmuyor. Fakat bunu kendiniz yapabilirsiniz. Günlük olarak, Instagram üzerindeki gönderilerinizin beğeni sayılarını içerik takviminize kaydedebilirsiniz. Bu nedenle de içerik takvimi oluşturmanız analiz sırasında da işinize yarayacaktır.

İçerik takviminizi oluştururken, beğeni, paylaşım ve erişim gibi kriterler için de alanlar oluşturarak, kendiniz bu verilerin girişlerini yapabilirsiniz.

Doğru içerik türü için hangi metrikleri incelemelisiniz?

Tüm bu çalışmaları yaptıktan sonra artık paylaşımlarınızı incelemeye başlayabilirsiniz. Bu incelemelerde bazı metrikleri ölçümlemeniz gerekiyor.

  • Beğeni,
  • Paylaşım,
  • Erişim,
  • Yorum,
  • Retweet,
  • Favori,
  • İzlenme sayısı gibi kriterleri öncelikli olarak ele almanız gerekiyor.

İçeriklerinizde, bu metriklerin analizini yaptığınızda hangi konuların ve hangi içerik türlerinin size daha fazla etkileşim sağladığını görebilirsiniz. Beğenisi, paylaşımı ve yorumları fazla olan içerikler, takipçilerinizin daha çok hoşuna gidiyordur. Bu nedenle de ileriki dönemlerde bu tür içeriklere yoğunlaşmanız daha faydalı olacaktır.

Etkileşimi az olan içeriklerinizi de ele almalısınız. Bu içeriklerde neleri yanlış yaptığınızı araştırabilirsiniz. Hiç ilgi görmeyen içerik konuları ve türlerini içerik stratejinizden çıkartabilir ya da bu fikirleri daha da geliştirerek, bir şans daha verebilirsiniz.

Sosyal medya analizlerini yaptığınızda hem sizin için doğru olan içerik konularını hem de sosyal medyada hangi zaman dilimlerinde paylaşımlar yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz. Doğru zaman dilimlerinde paylaşımlar yapmak da doğru içerik paylaşımı yapmak kadar önemli. Takipçilerinizin aktif olmadıkları zaman dilimlerinde paylaşımlar yaptığınızda, içeriğiniz ne kadar iyi olursa olsun, gözden kaçabilir. Bu sebeple de sosyal medya analizlerine önem vermeniz gerekmektedir.

 

 

Kaynak:ideasoft

About Blog Admin

Bunlara Bakmak İster misiniz?

E- Ticarette Altın Alımı Arttı

E- Ticarette Altın Alımı Arttı 

E- Ticarette Altın Alımı Arttı Yasakların esnetilmesi ve normalleşme sürecinin başlaması sonrasında düğün hazırlıkları arttı, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir