Tüketicilerin İnternet Sitenizi Sevmeleri İçin Kullanmanız Gereken 7 Yöntem

Tüketicilerin İnternet Sitenizi Sevmeleri İçin Kullanmanız Gereken 7 Yöntem
Tüketicilerin İnternet Sitenizi Sevmeleri İçin Kullanmanız Gereken 7 Yöntem

Tüketicilerin İnternet Sitenizi Sevmeleri İçin Kullanmanız Gereken 7 Yöntem

Online satış yaparken, tüketicilere karşı en önemli silahınız internet sitenizdir. Bu alan sizin dükkanınız ve vitrininizdir. Bu nedenle de vitrininizi ve dükkanızı ne kadar dikkat çekici yaparsanız, tüketicileri burada daha uzun süre tutabilirsiniz ve satışlarınızı da bir o kadar artırabilirsiniz.

Günümüzde bir internet sitesi yapmak ya da yaptırtmak oldukça kolay; fakat bazı kriterleri göz önünde tutmadığınızda yukarıda bahsettiğimiz detayları iyi bir şekilde öne çıkartamayabilirsiniz.

Tüketicileri internet sitenizde tutabilmek için, bazı kriterlere dikkat etmeniz gerektiğinden bahsetmiştik. Bu rehberin devamında da bu kriterlerin neler olduğunu sizlerle paylaşacağız.

Hıza önem verin

İnternet kullanıcıları, bir siteye girdiklerinde sitenin açılmasını uzun süre beklemek istemezler. Hızlı bir şekilde yüklenen siteler kullanıcıların daha hızlı bir şekilde site ile etkileşime girmesine yardımcı olacaktır. Sitenin hızlı olması, sitenin kullanışlılığını da artırır.

Bu nedenle sitenizin tasarımında gereksiz yazılım ve öğelere yer vermemek, görsel ve dosya boyutlarını minimuma indirgemek oldukça önemli.

Mobil uyumlu yapın

Günümüzde mobile uyumlu olmayan internet siteleri artık kullanıcıların işini oldukça zorlaştırıyor. Tüketiciler akıllı telefonları ile ürün araması yapmayı seviyor. Trafikte, işte ya da evde bilgisayar başına geçmeden bu işlerini telefonları ile yapmak istiyor. Bu durumda da mobile uyumlu olmayan sitelerle karşılaştıklarında siteleri daha hızlı bir şekilde terk ediyorlar.

Sitenizin yazılımını yaparken, mobile uyumluluk konusuna özellikle vurgu yapmalısınız.

Stil sahibi olun

E-ticaret sektöründe rekabet oldukça yüksek ve bu nedenle de diğer firmalardan bazı konularda farklılaşmak gerekiyor. Bunu yapabileceğiniz alanlardan biri de internet sitenizin tasarımıdır.

Tasarımınızı yapmadan önce sektördeki rakip firmaların internet sitelerini inceleyin ve onlarınkinden biraz daha farklı bir tasarım yapmaya çalışın. Bu şekilde sitenize kendinize has bir stil katma fırsatı da elde etmiş olursunuz. Rakiplerinizle benzer tasarımlara sahip olmak, kendi stilinizi yansıtamamanıza neden olur.

Göze hitap edin

Sitenizin bir stil sahibi olmasının yanı sıra, tasarımınızın göze de hitap etmesi gerekiyor. Sayfanızda birçok boş alanın olması, tümünü doldurmanız anlamına gelmiyor. Metin ve görselleri yerleştirirken, boş alanlar bırakmaya özen gösterin. Herşeyin çok sıkışık ve iç içe olması gözü yoracaktır.

Tasarımınızda boş alanlar bırakmak, diğer öğelerin daha rahat bir şekilde anlaşılmasını sağlayacaktır ve böylelikle siteyi ziyaret edenler buradaki bilgileri daha rahat bir şekilde kavrayacaklardır.

Navigasyona önem verin

Sitenizi ziyaret eden kullanıcılar, sayfalar arasında rahatça gezinebilmeliler, aradıkları ürün ve kategorilere rahatça gidebilmeliler. Bu nedenle menü yapınızı, kategorilerinizi ve kategorilerinizin hiyerarşisini iyi bir şekilde hazırlamanız gerekiyor.

Bunlara ek olarak ziyaretçi bir sayfaya gittikten sonra bir önceki sayfaya ya da diğer kategorilere de rahat bir şekilde ulaşabilmeli.

Tasarımınızı temiz tutun

Tasarımınızın göze hitap edebilmesi için yapmanız gerekenlerden biri de sitenizin temiz bir görünüme sahip olması. Burada demek istediğimiz, site üzerinde gereksiz görsel kullanımlarına yer vermemeli ve gereksiz metinler kullanmamalısınız. Aksi takdirde siteniz üzerinde kafa karıştırıcı birçok öğe bulunacaktır ve bu öğeler geri dönüşümlerinize olumsuz bir şekilde yansıyacaktır.

Sade ve temiz bir tasarım, kullanıcıları doğrudan ilgili alana yönlendireceği için daha fazla geri dönüşüm sağlarsınız.

Değer katsın

Sitenizin tasarımı doğrudan bir değer katamayabilir; ancak site üzerindeki içerikleriniz ve verdiğiniz hizmetler tüketiciye bir değer katacaktır. Bu nedenle de metinlerinizi hazırlarken, “tüketiciye nasıl bir değer sunabilirim?” sorusunu göz önünde bulundurarak hazırlamaya dikkat edin.

Tüketicilere sunduğunuz değerleri de tasarımınızda öne çıkartmayı unutmayın tabii ki bunu yaparken, yukarıda bahsettiğimiz diğer maddeleri de göz ardı etmeyerek, tüm bu kriterleri birbiriyle harmanlayarak kullanmalısınız.

 

 

 

 

Kaynak:ideasoft

 

 

About Blog Admin

Bunlara Bakmak İster misiniz?

E- Ticarette Altın Alımı Arttı

E- Ticarette Altın Alımı Arttı 

E- Ticarette Altın Alımı Arttı Yasakların esnetilmesi ve normalleşme sürecinin başlaması sonrasında düğün hazırlıkları arttı, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir