Ürün Fiyat Bilgilerini Gösterme İle İlgili 4 İpucu

Ürün Fiyat Bilgilerini Gösterme İle İlgili 4 İpucu
Ürün Fiyat Bilgilerini Gösterme İle İlgili 4 İpucu

Ürün Fiyat Bilgilerini Gösterme İle İlgili 4 İpucu

E-ticarette ürün fiyatlandırma ve ürün fiyatlarını doğru bir şekilde konumlandırma bir hayli önemlidir. Site tasarımında doğru alanlarda doğru şekillerde fiyat bilgilerini vermek kullanıcı deneyimini olumlu bir şekilde etkileyeceği için, e-ticaret firmalarının bu konuya özellikle dikkat etmesi gerekiyor.

Siteniz üzerinde fiyatları gösterirken, net bir şekilde fiyatları göstermeniz ve tüketicilerin bu bilgileri rahat bir şekilde görmeleri gerekir. Bunun yanı sıra tasarımsal açıdan fiyatlarınızı yazdığınız yazı fontunun da okunaklı olması da önemlidir. Tasarımsal açıdan fiyatlarınızı göze çarpan ve dikkat çeken yerlere koymanız da ziyaretçilerin bu fiyatları daha rahat görmesini sağlar.

Rehberimizin devamında yukarıda ele aldığımız konuları biraz daha açacak ve örneklerle göstererek, e-ticaret sitenizin ürün sayfa tasarımlarında fiyat öğelerini nasıl konumlandırmanız gerektiği konusunda size bazı ipuçları vereceğiz.

Net bir şekilde fiyatları gösterin

Site tasarımında ziyaretçilerin ürün fiyatlarını rahat bir şekilde görebilmeleri oldukça önemlidir. Ürün fotoğrafları ya da açıklamaları kadar fiyat da göz önünde olmalıdır. Bu sebeple de net ve açık bir şekilde fiyatlarınızı gösterebilmelisiniz.

E-ticaret site tasarımlarında genel olarak ürün fotoğrafları solda, sağ tarafta ise ürünün adı, ürün açıklamaları ve fiyatları yer alır. Burada kullanabileceğiniz farklı yöntemler bulunuyor. Aşağıdaki örneklerde olduğu gibi, ilk alternatif, ürünün adının altında doğrudan fiyat bilgisini göstermek. Böylelikle tüketiciler gözlerini sayfanın aşağısına kaydırmadan ürün fiyatını görebilirler.

İkinci alternatif ise, ürün başlığının altında kısa bir ürün açıklama metni girdikten sonra, ürün fiyatını vermektir. Bu da göze çarpan ve fiyat ile ürün açıklamasını birbirinden ayıran bir yöntemdir. Aşağıdaki görselde bunun bir örneğini görebilirsiniz.

İndirimleri vurgulayarak gösterin

İndirim olan ürünlerinizde fiyat bilgisini özellikle vurgulamanız da dikkat çekecek unsurlardan biridir. İndirimi vurgulamak için, eski fiyatın üstünü çizgili bir şekilde yazabilir ve daha büyük bir punto ve farklı bir renk kullanarak indirimli fiyatı gösterebilirsiniz. Buna ek olarak kullanıcıların yüzde kaçlık bir fırsattan yararlanacaklarını da belirtmek ve bunu da farklı bir renkle vurgulamak, indirimli fiyata daha çok dikkat çekilmesini sağlayacaktır. Aşağıdaki görselde bunun bir örneğini sizinle paylaşıyoruz.

(Varsa) Farklı fiyat aralık seçeneklerini gösterin

Bazı ürünlerde farklı fiyat seçenekleri olabilmekte. Ürünün rengi, bedeni ya da bazı özelliklerinden dolayı birden fazla fiyat seçeneği sunuyor olabilirsiniz. Bu tür durumlarda da fiyat aralıklarını da göstermelisiniz. Örneğin bir ürünün fiyatı, farklı parametreler göre 20 TL ile 50 TL arasında değişiyorsa, 20 – 50 TL şeklinde bir fiyat bilgisi sunabilirsiniz. Bu durumda tüketiciler yapacakları seçimlere göre fiyatın farklı olabileceğini görebilirler.

Bu farklılıkları yazmadığınızda; ancak seçimler sonucunda fiyat değişirse bu olumsuz bir algı yaratabilir ve tüketiciler kendilerini kandırılmış hissedebilir. Bu sebeple de bu fiyat aralıklarını vermek daha doğru bir yaklaşımdır.

Kargo seçeneklerini ve fiyatlarını belirtin

Kargo fiyatlarını ve seçeneklerini de ürün sayfalarınızda göstermeniz kullanıcı deneyimi açısından oldukça önemlidir. Farklı kargo firmaları ile çalışıyor ve kargo firmalarına göre farklı fiyatlandırma yapıyor olabilirsiniz. Bu tür durumlarda kullanıcılara bu seçenekleri sunmanız ve fiyat bilgilerini onlara sunmalısınız.

Bunun yanı sıra ekspres kargo seçeneklerinde ek fiyatlar sunuyorsanız, bunları da tüketicilere göstermelisiniz. Böylelikle tüketiciler farklı kargo alternatifleri arasında seçim yapabilirler.

Eğer site genelinde ücretsiz kargo sunduğunuz ürünleriniz bulunuyorsa bu ürünlere de ücretsiz kargo sunduğunuzu kullanıcılara göstermeniz gerekir. Ücretsiz kargo seçeneğinin olması tüketicilerin satın alma kararlarını olumlu bir şekilde etkilediği için, ürün satışlarını artırmak için iyi bir yöntem olarak kullanılabilir.

 

Kaynak:ideasoft

About Blog Admin

Bunlara Bakmak İster misiniz?

E- Ticarette Altın Alımı Arttı

E- Ticarette Altın Alımı Arttı 

E- Ticarette Altın Alımı Arttı Yasakların esnetilmesi ve normalleşme sürecinin başlaması sonrasında düğün hazırlıkları arttı, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir