Ürün İadelerine Neden 6 Durum

Ürün İadelerine Neden 6 Durum
Ürün İadelerine Neden 6 Durum

Ürün İadelerine Neden 6 Durum

Tüketicilerin ve e-ticaret firmalarının canını sıkan durumlardan biri de ürün iadeleridir. Tüketiciler, herhangi bir sebepten dolayı ürünü iade etmek zorunda kaldıklarında, bu süreçteki prosedürlerle uğraşmak istemediklerinden ve markaya olan güvenlerinin azalmasından dolayı hoşnutsuz olurlar. E-ticaret firmaları içinse durum biraz daha farklı bir boyuttadır. Öncelikle müşterileriyle bir takım sorun yaşayabilirler; iadeden kaynaklı zarar etme durumuna gelebilirler.

Ürün iadelerini azaltmak için e-ticaret firmalarının daha dikkatli olmaları ve sipariş sürecinde bazı konulara özellikle dikkat etmeleri gerekiyor. Ürün iadelerinde farklı sebepler ortaya çıkabilir; ancak en sık yaşanan durumlardan yedisini burada paylaşacağız.

Yanlış ürün gönderimi

Firmaların sıkça yaptığı hatalardan biri yanlış ürünün kargo ile gönderilmesidir. Müşterinin verdiği ürün siparişi yerine farklı bir ürünün kargolanması nedeniyle, tüketici kendisine ulaşan bu ürünü iade etmek ister.

E-ticaret firması olarak, depo yönetimi ve sipariş takibi konusunda oldukça dikkatli olmalısınız. Hangi müşterinin hangi siparişi verdiğini iyice kontrol etmeli; ürün paketleme ve gönderimi sırasında doğru ürünü doğru müşteriye göndermelisiniz.

Yanlış beden gönderimi

Tekstil sektöründe yaşanan sıkıntılardan biri de müşteriye yanlış bedenlerin gönderilmesi oluyor. Bir önceki maddedeki gibi aslında yanlış bir ürün göndermiş olursunuz. Aynı ürün olsa da bedenin farklı olması, müşterinin bu ürünü iade etmesine neden olacaktır.

Yine ürünü paketleme aşamasında hangi müşterinin hangi beden ürünleri sipariş ettiğini kontrol ederek, doğru adreslere doğru ürünleri teslim etmeniz oldukça önemlidir.

Hasarlı ürün gönderimi

Ürün iadelerinin büyük bir bölümüne sebep olan hasarlı ya da bozuk ürün gönderimi kimi zaman e-ticaret firmalarından kimi zaman da nakliye firmalarından kaynaklanmaktadır.

E-ticaret firması olarak, ürünün paketlemesi sırasında, kırılabilecek ya da hasar görecek bir ürün olması durumunda, farklı paketleme yöntemlerinden yararlanmalısınız. Tüketiciler, ellerine hasarlı ya da bozuk bir ürün geldiğinde bunu iade etme hakkına sahiplerdir; e-ticaret firmaları ise ürünü yenisiyle değiştirme ya da para iadesi yapmak zorundadırlar.

Bu tür durumlar e-ticaret firmalarını zarara uğratmaktadır. Bu nedenle de sattığınız ürünlerin, müşterilere sağlam bir şekilde ulaşmasını sağlayacak önlemler almanız oldukça önemlidir.

Ürün tanımına uymayan ürün gönderimi

Tüketiciler alışveriş yapmadan önce, internet sitenizdeki ürün açıklamalarını okurlar ve bu açıklamalar doğrultusunda ürünü satın almaya karar verirler. Bu nedenle de sitenizdeki ürün açıklamalarının detaylı olması ve sattığınız ürünü yansıtması oldukça önemlidir.

Teslim ettiğiniz ürün ile ürün açıklamasında verdiği bilgiler eşleşmediğinde tüketicileri yanlış yönlendirmiş olursunuz ve bu sebeple de tüketiciler satın aldıkları ürünü iade ederek, para iadesi talep edebilirler.

Yanlış ürünün sipariş verilmesi

Bu durum doğrudan müşteriyle alakalı olan bir durumdur. Alışveriş sırasında tüketicilerin kafası karışabilir ve yanlış ürünü sipariş edebilirler. Bu tür durumlarla karşılaşmamak için, ödeme sayfanızda ürünle ilgili mümkün olduğunca fazla bilgi vermelisiniz. Ürünün resmini ve adını tam olarak göstermeli ve kullanıcının hangi ürünü sipariş ettiğini ona göstermelisiniz.

Ürünün beklentiyi karşılamaması

Ürün tanımına uymayan ürünlerle benzerlik gösterse de aslında bu başlıkta durum biraz daha farklı olarak değerlendirilebilir. Ürün sayfalarında kullanılan görseller ve açıklamalar, tüketicide belli başlı bazı beklentiler oluşturmaktadır. Ancak ürün teslimatı sonrasında da tüketicinin kafasında beklentilerin karşılanmaması durumunda, müşteri ürünü iade etmek isteyebilir.

Özellikle ürünün fiyatı, tüketici de belli başlı beklentilerin oluşmasına neden olur. Ürünlerinizin fiyatını belirlerken bu noktaya özellikle dikkat etmelisiniz. Fiyatlarınızı çok yüksek tutmak, beklentileri artıracaktır ve beklentileri karşılayamayacağınız fiyatlar sunmaktan kaçınmalısınız.

 

Kaynak:ideasoft

About Blog Admin

Bunlara Bakmak İster misiniz?

E- Ticarette Altın Alımı Arttı

E- Ticarette Altın Alımı Arttı 

E- Ticarette Altın Alımı Arttı Yasakların esnetilmesi ve normalleşme sürecinin başlaması sonrasında düğün hazırlıkları arttı, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir