Video Reklamlar Verirken Üzerinde Durmanız Gereken 4 Kriter

Video Reklamlar Verirken Üzerinde Durmanız Gereken 4 Kriter
Video Reklamlar Verirken Üzerinde Durmanız Gereken 4 Kriter

Video Reklamlar Verirken Üzerinde Durmanız Gereken 4 Kriter

Sosyal mecralar üzerindeki video izlenim oranlarının artması ve video içeriklerin oluşturulmasının da artık eskiye kıyasla daha kolay bir hale gelmesi, markalar için video reklamların önünü açmaya başladı.

Eskiden çoğunlukla televizyonda video reklamları görürken; artık internet üzerinde de video reklamları sıkça görüyoruz. Bunun sebepleri arasında, tüketicilerin video içeriklere olan ilgilerinin artması; video üretmek için pahalı ekipmanlara ve büyük bütçelere gerek duyulmuyor oluşunu gösterebiliriz.

Video reklamlar, yazılı ya da görsel reklamlardan daha fazlasını sunabildikleri ve tüketicilerden daha fazla geri dönüşüm alınmasını sağladıklarından, markalar bu reklam modeline yatırım yapıyorlar. Tabii ki internet üzerinde video reklamlar verirken de dikkat etmeniz ve üzerinde durmanız gereken bir takım unsular bulunuyor. Reklamlarınızın hangi platformlarda yer alacağından, bu reklamları nasıl bir şekilde kurgulayacağınıza kadar birçok konunun üzerinde durmanız gerekli.

Kaliteye önem verin

Video reklamlarınızın kaliteli olması oldukça önemli; çünkü burada göstereceğiniz içerikler, markanızı yansıtacaktır. Reklam ajanslarıyla çalışarak yüksek kalitede işler ortaya koymanız mümkün; ancak daha düşük bütçelerle de 1-2 dakikalık videolar yaratabilirsiniz.

Bu işlem için ayıracak büyük bütçeniz yoksa, kendi reklamlarınızı oluşturmanız da mümkün. Son dönemlerdeki akıllı telefonlar video çekimi konusunda oldukça gelişti ve doğru ortam ile doğru ışık koşulları sağlandığında kendi video içeriklerinizi oluşturabilirsiniz. Yine akıllı telefonlar üzerindeki mobil uygulamalar aracılığı ile de video içeriklerinizi düzenleyerek, kendi kurgularınızı yaparak, yayına hazır bir hale getirebilirsiniz.

Burada önemli olan, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi doğru bir şekilde gösterebilmeniz ve video çekimlerinizin kalitesini artırmanız. Markanızı, tüketicilere olabildiğince iyi bir şekilde göstermeye özen göstermelisiniz. Eğer elinizde yeterli bütçe varsa, reklam ajanslarıyla ya da içerik üreticileriyle beraber çalışarak daha profesyonel içerikler oluşturabilirsiniz.

Doğal olmaya çalışın

Videolarınızda doğallığa özellikle önem vermeye çalışın. Videonuzda yer alan oyuncuların profesyonel olmalarına, belli bir metni okumaya çalışmalarına gerek yok. Bu tür davranışlar videolarınızın yapay görünmesine neden olabilir.

Tüketiciler artık bu tür yapay oyunculukları fark edebiliyorlar ve aslında da bunları istemiyorlar. Daha doğal bir yaklaşım izlemek, belli bir metne sadık kalmaktansa daha doğal bir şekilde ürünlerinizi ve hizmetlerinizi tanıtmaya çalışmak daha iyi bir yaklaşım olacaktır.

Videonuzda öne çıkartmanız gereken unsur, hizmet ve ürünlerinizin kalitesi olacaktır. Bu nedenle de bunu en iyi şekilde yansıtmanız ve bunu doğal bir şekilde yapmanız oldukça önemli. Tüketicilerin neden sizi tercih etmeleri gerektiğini anlatın; ancak bunu ürünü satın almaya zorlayarak değil, daha doğal ve fayda odaklı bir anlatımla bunu yapmaya çalışın.

Basit düşünün

Viral videolar çekmek için kendinizi zorlamanıza gerek yok. Oldukça basit düşünerek işe başlamanız daha yararlı olacaktır. Viral videolar kısa sürede internette yayılabilir ve tüketicilerden bir geri dönüşüm alınmasını sağlayabilir. Ancak viral içerikler oluşturmak hem maliyetli hem de uzun soluklu bir işlem olabilir.

İlk önceliğiniz markanızı ve bilinirliğinizi artırmak olmalı bu nedenle de basit kurgular üzerinde durun. Önemli olan mesajınızı açık ve net bir şekilde vermek ve bunu yaparken de doğal olmak.

Hedef kitlenizin anlayacağı ve ilgi duyabileceği kaliteli video içerikler oluşturmak, viral videolar kadar geniş kitlelere yayılmasa da; amacınızı yansıtacağı için sizin marka bilinirliğinizi artırmanıza yardımcı olacaktır.

Mümkün olan tüm platformlarda yayınlayın

Videolarınızı dağıtmanız ve farklı mecralarda yayınlamanız da oldukça önemlidir. Tüketicilere mümkün olduğunca farklı yerlerden ulaşmak, marka bilinirliğinizi artırma konusunda size yardımcı olacaktır.

E-posta kampanyalarınızda videolarınızı da paylaşın. Video içerikler e-postaların okunma ve tıklanma oranlarını da artırmaktadır. Bu nedenle de video içeriklerinizden geri dönüş almanız daha olası olacaktır.

Hedef kitlenizin yer aldığı sosyal mecraları belirleyerek, bu mecralarda reklamlarınızı yayınlamalısınız. Reklamlarınızın ulaşacağı kitleyi artırmak için de tabii ki bu sosyal mecraların kendi reklam araçlarından yararlanarak, videolarınızı reklam kampanyalarına dönüştürmelisiniz.

Doğru hedef kitle ayarlamalarıyla beraber reklamlarınızı markanıza ilgi gösterebilecek potansiyel tüketicilere bu şekilde ulaştırabilirsiniz.

Reklamınızı tek bir platformda yayınlamak ve bunun dağılması için reklam kampanyalarıyla desteklememek, videolarınızdan istediğiniz sonuçları alamamanıza neden olacaktır. Bu sebeple de videolarınızı birçok farklı kanalda yayınlamanız ve reklamlarla desteklemeniz oldukça önemlidir.

 

Kaynak:ideasoft

About Blog Admin

Bunlara Bakmak İster misiniz?

E- Ticarette Altın Alımı Arttı

E- Ticarette Altın Alımı Arttı 

E- Ticarette Altın Alımı Arttı Yasakların esnetilmesi ve normalleşme sürecinin başlaması sonrasında düğün hazırlıkları arttı, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir