Yanlış Kullanılan Fotoğraflar E-ticaret Sitenize Nasıl Zarar Verir?

Yanlış Kullanılan Fotoğraflar E-ticaret Sitenize Nasıl Zarar Verir?
Yanlış Kullanılan Fotoğraflar E-ticaret Sitenize Nasıl Zarar Verir?

Yanlış Kullanılan Fotoğraflar E-ticaret Sitenize Nasıl Zarar Verir?

Bugüne kadarki yazılarımızda e-ticaret sitenizde fotoğraf kullanırken dikkat etmeniz noktalara ve fotoğraf çekimi ile ilgili bilgilere yer verdik. Ancak iyi, kaliteli ve dikkat çekici fotoğraflar kullanmanın yanı sıra e-ticaret sitenizde kullandığınız bazı fotoğrafların işinize ve sitenize zarar verebileceğini de söylememiz gerekiyor.

Bunun nedeni ise yanlış fotoğrafların, yanlış yerlerde ve şekillerde kullanılması. Kendi fotoğraflarınızı üretememek ya da yanlış bir şekilde çektiğiniz fotoğrafları kullanmak bazı olumsuz durumlar ortaya çıkartacaktır. Bu rehberimizde de fotoğrafların nasıl yanlış kullanıldığını sizlerle paylaşacağız.

Stok fotoğraf kullanımı

Stok fotoğraflar kimi zaman amacına uygun bir şekilde kullanılabiliyor; fakat e-ticaret sitenizde sadece stok fotoğraflara yer vermenin bazı dezavantajları bulunuyor. Öncelikle bu fotoğraflar birçok kişi tarafından kullanılıyor ve sitenizi ziyaret edenler bu fotoğrafları başka siteler üzerinde görmüş olabilirler. Bu da orijinalliğinizi bir hayli bozacak bir durumdur. Bunun yanı sıra fotoğraf etkili görünse de sizin sitenizi ve işinizi yansıtmayabilir.

Stok fotoğraf kullanımını limitlendirmeniz bu yüzden önemlidir. Az kullanılan ve işinizi yansıtacak fotoğraflar kullanmaya özen gösterin.

Filigran (watermark) içeren fotoğraflar

Ürün ya da site içi görsellerde filigran içeren fotoğraflar kullanmak da bir hayli sıkıntılı bir durumdur. Özellikle stok fotoğraflarda bulunana bu filigranlı fotoğrafları sitenizde kullanmak kötü bir izlenim yaratacaktır. Marka olarak orijinal içerik kullanmamanın yanı sıra Google üzerinden gelen görselleri kullandığınızı ortaya koymuş olursunuz.

Ürün fotoğraflarında da başka firmalardan ya da üretici firmalardan fotoğrafları alıyorsanız onların üzerinde filigranların olmadığına emin olun.

Çok küçük görseller kullanmak

Özellikle ürün fotoğraflarında çok küçük görseller kullanmak, e-ticaret sitenizin amacına uymayacaktır. Çünkü kullanıcıların ürünleri detaylı bir şekilde görebilmeleri gerekir. Ebat olarak çok küçük olan fotoğraflar, ürünlerin detaylı bir şekilde incelenmesine olanak vermeyeceği için, kullanıcı deneyimini ve tüketicilerin satın alma kararlarını olumsuz bir şekilde etkiler.

Düşük kaliteli görseller

Yüksek çözünürlüklü fotoğraflar çekmek artık eskisi kadar zor değil. Ceplerimizdeki akıllı telefonlar dahi HD kalitede fotoğraf çekebiliyor. İnternet üzerinden de HD formatta görsellere ulaşabilmek bir hayli kolay. Bu sebeple de siteniz üzerinde düşük çözünürlüklü fotoğraflar kullanmamanız gerekir. Düşük çözünürlüklü görseller, görselin dikkat çekiciliğini azaltırken, ürünün detaylarını ortaya koymaz.

Photoshop hataları

Çektiğiniz fotoğrafları Photoshop gibi yazılımlar üzerinde düzenliyorsanız ya da birine bu düzenlemeleri yaptıracaksanız, çalışmaların hatasız olduğundan emin olmalısınız. Yanlış kesilmiş, boyut hataları olan, kalitesiz yapılmış işler fotoğraflarınızın kalitesini düşürecektir. Photoshop üzerindeki çalışmalarınızda gerçekçiliği koruyarak, doğru ebatları göstermeli ve çalışmalarınızı hatasız yapmalısınız.

Sahte çalışan fotoğrafları

Stok fotoğrafların bir dezavantajı da burada devreye girmektedir. İletişim yada ekip sayfalarında gerçek resimleri kullanmayarak stok fotoğraflar kullandığınızda karşı tarafı yanıltıcı bir işlem yapmış olursunuz. Eğer siteniz üzerinde çalışanlarınızı göstermek istiyorsanız, onların gerçek fotoğraflarını kullanın. Eğer gerçek fotoğrafları kullanmak istemiyorsanız, sadece isimlere yer verin ve sahte fotoğraflar kullanmayın. Çünkü bu stok fotoğraflar hem kolay anlaşılabilir hem de farklı sitelerde farklı amaçlarla kullanılabilir.

Yüksek dosya boyutları

Fotoğraflarınızın dosya boyutları da siteniz için bir hayli önemlidir. Dosya boyutlarının yüksek olması, sitenizin yavaş yüklenmesine neden olur. Aynı sayfa üzerinde birden fazla görselin olması ve hepsinin dosya boyutunun yüksek olması doğrudan site performansızını olumsuz etkiler.

Bu sebeple de fotoğraflarınızı düzenlerken, web için kaydederek, dosya boyutlarını düşürmelisiniz. HD görsellerde maksimum 300-400 kb aralığında, daha düşük ebatlarda ise 100-200 kb arasında bu dosya boyutlarını tutmaya özen göstermelisiniz. Eğer görsel kalitesini bozmadan dosya boyutlarını daha da düşürebiliyorsanız, internet sitenizin yüklenme hızını daha da artırabilirsiniz.

 

Kaynak:ideasoft

About Blog Admin

Bunlara Bakmak İster misiniz?

E- Ticarette Altın Alımı Arttı

E- Ticarette Altın Alımı Arttı 

E- Ticarette Altın Alımı Arttı Yasakların esnetilmesi ve normalleşme sürecinin başlaması sonrasında düğün hazırlıkları arttı, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir