Yeni Bir İş Kurarken Özellikle Üstünde Durmanız Gereken 5 Unsur

Yeni Bir İş Kurarken Özellikle Üstünde Durmanız Gereken 5 Unsur
Yeni Bir İş Kurarken Özellikle Üstünde Durmanız Gereken 5 Unsur

Yeni Bir İş Kurarken Özellikle Üstünde Durmanız Gereken 5 Unsur

Yeni bir girişim kurmadan önce bazı ön çalışmalar yapmak gerekebiliyor. Bu ön çalışmalarda şirketinizle ilgili birçok detayı belirlemeniz ve nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini planlamalısınız.

Sıfırdan bir girişim kurmak kolay bir süreç değil ve bu nedenle de üzerinde iyi bir planlama yapmanız da oldukça önemli. İşin teknik ve maddi olaylarını farklı şekillerde çözebilmeniz mümkün. KOSGEB’in hibe ve geri ödemeli destek kredilerine ya da bankaların, girişimciler için sunduğu destek kredilerine başvurarak girişiminizi hayata geçirmeniz mümkün. İşinizi internet üzerinde kuracaksanız da altyapı paketlerinden yararlanarak, e-ticaret sitenizi açabilirsiniz.

Destek kredileri ve e-ticaret altyapı çözümleri sizin birçok işinizi çözebilir; ancak öncelikle sizin de üzerinde durmanız gereken bir takım konular var ve bu yazıda da bunların üzerinde detaylı bir şekilde duracağız.

Hedef kitlenizi belirleyin

Öncelikle yapmanız gereken çalışmalardan biri, hangi hedef kitleye yönelik bir iş yapacağınızı seçin. Girişimcilerin büyük birçoğunluğu bu aşamayı atlıyor; çünkü her tüketicinin kendi müşterileri olma potansiyeli olduğunu düşünüyorlar. Ancak işin aslı pek de böyle değildir. Yaptığınız iş, tüm tüketicileri hedefleyemez. Belli bir bölümü hedefleyebilirsiniz. Çünkü tüm tüketicileri seçtiğinizde, konuma, yaşa, eğitim durumuna, cinsiyete, gelir durumuna göre bir daraltma yapmaksızın herkese ulaşmayı düşünmüş olursunuz ve bu da pek mümkün değil.

Bu nedenle öncelikle, satacağınız ürün ya da hizmetin, öncelikli olarak kimi hedeflediğini belirlemelisiniz. Bu ürününüze kimler ilgi duyuyor ya da duyacak? Cinsiyet ve yaş aralıkları ne olacak? Hedef kitlenizin eğitim ve gelir durumu nedir? Bu sorulara yanıt vermeniz ve kendinize bir müşteri profili oluşturmalısınız. Aşağıdaki yazıyı okuyarak bu konu ile ilgili daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Rekabeti araştırın

Gireceğiniz sektördeki rekabeti araştırmanız da bir hayli önemli. Çünkü eğer gireceğiniz sektörde çok büyük oyuncular varsa, onların arasında sıyrılmanız, markanızı duyurmanız ve bir güven duygusu aşılamanız bir hayli zor olacaktır.

Sektörde büyük oyuncular olmasa dahi rekabet bir hayli yoğun olabilir. Bu durumda da rakip firmaların ne gibi çalışmalar yaptıklarını incelemeli, onların hangi alanlara yoğunlaştığını görmeli, ne gibi pazarlama ve reklam çalışmaları yaptığını ve pazardaki paylarını araştırmalısınız. Böylelikle, iş stratejilerinizi belirlerken, onların yapmadıkları ya da kötü yaptıkları alanlar üzerinde çalışmalar yaparak, yapacağınız işi daha iyi bir şekilde planlayabilir ve onların üstüne geçebileceğiniz stratejiler belirleyebilirsiniz.

İş planı ve stratejilerinizi iyi belirleyin

İş planı ve stratejilerinizi belirlemek aslında yaratacağınız markanızı da daha iyi tanımanız için bir hayli önemli. İş planı ile kısa, orta ve uzun vadeli olarak neler yapmanız gerektiğini görür, finansal olarak nelere ihtiyacınız olduğunu analiz edebilir, sektör ve rakip analizi yapar ve reklam ile pazarlama stratejilerinizi belirleyerek, ne gibi adımlar atacağınız konusunda bir takım planlar yapmış olursunuz.

Bu planları yaptığınızda, artık işinizi kurmak için ihtiyacınız olan birçok veriyi elde etmiş ve ilerleyen dönemlerde adım adım nasıl bir yol almanız gerektiğinin de bir planını çıkartmış olursunuz. Detaylı bir iş planı oluşturmak için aşağıdaki yazıya bakabilirsiniz. Devlet ya da banka destekli kredilere başvurmadan önce de böyle bir iş planı hazırlamanız gerekecektir; özellikle KOSGEB başvurusu yapacak olanların, bu iş planlarını detaylı ve iyi bir şekilde hazırlaması gerekmektedir.

 

Kaynak :ideasoft

About Blog Admin

Bunlara Bakmak İster misiniz?

E- Ticarette Altın Alımı Arttı

E- Ticarette Altın Alımı Arttı 

E- Ticarette Altın Alımı Arttı Yasakların esnetilmesi ve normalleşme sürecinin başlaması sonrasında düğün hazırlıkları arttı, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir