Yurtdışına Satış Yaparken Bilmeniz Gerekenler

Yurtdışına Satış Yaparken Bilmeniz Gerekenler
Yurtdışına Satış Yaparken Bilmeniz Gerekenler

Yurtdışına Satış Yaparken Bilmeniz Gerekenler

Yurtdışına satış yapmak istiyorum ya da bir diğer deyişle yurtdışına mal satmak istiyorum mu diyorsunuz? İnternetten yurtdışına satış nasıl yapılır, internetten yurtdışına ürün satmak, yurtdışına satış yapmak için gerekenler, internetten yurtdışına satış vergisi ve daha fazlası bu yazımızda.

E-ticaret sitenizde yurtiçi satışların yanı sıra yurtdışı satışlar da yapabilirsiniz. Ancak yurtdışına satış yaparken, farklı stratejiler izlemeniz ve yurtdışındaki tüketicilere farklı bir şekilde yaklaşmanız gerekecektir. Yurtdışı satışları, farklı kültürlere erişmenizi sağlayacaktır; ancak bu ülkelerin dinamiklerini ve yasal yükümlülüklerini bilmeniz oldukça önemlidir.

Yurtdışı satışlarınızda başarıya ulaşmak ve marka bilinirliğinizi artırarak, yurtdışındaki tüketicilerle doğru bir iletişim kurabilmek için yapmanız gereken bir takım işlemler bulunuyor.

Yurtdışına ürün satmak için onlarla aynı dili konuşmalısınız

Başka bir deyişle e-ticaret sitenizin dilini, değiştirmeniz ve satış yapmayı planladığınız ülkenin diline çevirmeniz gerekecektir. Birden fazla ülkeye satış yapmayı planlıyorsanız, e-ticaret sitenizin de birden fazla dili olması gerekecektir.

İlk etapta İngilizce dil seçeneğiyle işe başlayabilirsiniz; ancak yine de ağırlıklı olarak satış yapmayı düşündüğünüz ülkelerin dillerini de siteye eklemeniz faydalı olacaktır.

Yurtdışı satışlarınızı belli bir ülke üzerinde yoğunlaştırmayı planlıyorsanız, o ülkenin dilini tercih etmeniz, o ülkedeki tüketicilerle daha rahat bir şekilde iletişim kurmanızı sağlayacaktır.

Yurtdışına satış için kullandığınız dili yerelleştirin

Başlığı biraz daha detaylandırmak gerekirse, satış yaptığınız ülkedeki kullanıcıların günlük hayatlarındaki kullandıkları dile uygun bir şekilde sitenizin çevirisini yapmalı; onlarla satış öncesi ve sonrası konuşmalarında onların rahat anlayabilecekleri bir şekilde iletişim kurmalısınız.

Bunu yapmak iletişiminizi kolaylaştıracağı için, işlerinizin daha kolay bir şekilde ilerlemesini sağlayacaktır. Yurtdışı satışlar yapıyorken, firmanızda bu dillere hakim kişi veya kişileri bulundurmanız, iletişim kanallarınızın daha aktif ve sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

Pazarlama ve reklam kanallarını araştırın

Global pazarlarda satış yapmaya başlamadan önce, açılmayı planladığınız ülkelerin pazarlama ve reklam dinamiklerini incelemeniz oldukça önemli. Her ülkenin dinamikleri farklılık gösterebilir. Türkiye’de iyi sonuçlar aldığınız pazarlama çalışmaları, yurtdışında iyi sonuçlar getirmeyebilir.

Bu nedenle de odağınızdaki ülkelerin pazarlama ve reklam dinamiklerini incelemelisiniz. Hangi sosyal mecralar daha aktif kullanılıyor? Hedef ülkenizde hangi dijital yayıncılar ve içerik üreticileriyle beraber çalışabilirsiniz? Adwords kampanyalarındaki rekabet durumu nasıl? Offline mecralarda reklam çalışmaları yapmak size nasıl geri dönüşler getirebilir?

Bu soruların yanıtlarını vererek, tanıtım ve reklam çalışmalarınız için önceden çalışarak, sizin için daha iyi sonuç verecek platformları keşfetmelisiniz.

Yurtdışına mal satmak için yasal zorunluluklara hakim olun

Yurtdışına satış yaparken, Türkiye haricinde, hedef pazarınızın da yasal zorunluluklarını dikkate almanız gerekecektir. İnternetten yurtdışına satış vergi oranları yani bu ülkedeki vergiler , gümrük yasaları, iade ve değişim politikaları, yurtdışı satış sözleşmesi gibi birçok farklı detay ortaya çıkacaktır ve bu yasal yükümlülükleri yerine getirmeniz gerekecektir. Yurtdışı satışlarınıza başlamadan önce bu araştırmaları yaparak, gerekli düzenlemeleri yapmalısınız.

Yurtdışına satış için ödeme sistemlerinizi uyumlu hale getirin

Yurtdışı ülkelere satış yaparken, yurtdışında geçerli olan kredi kartlarını ve diğer ödeme sistemlerini de sitenize entegre etmeniz gerekiyor. Bu ödeme yöntemlerini entegre etmemeniz durumunda, yurtdışı ürün satışı esnasında tüketiciler satın alma işlemlerinde zorlanabilirler.

Yurtdışına satış yaparken özellikle Fraud (sahtecilik) konusunda da dikkatli olmanız gerekecektir. Bu tür durumlarla baş edebilmek için, çalıştığınız ödeme sistemi firmalarıyla ya da bankalarla iletişim içinde olarak, yurtdışı satışlar yaptığınız konusunda onları bilgilendirmeli ve olası fraud vakaları karşısında onları önceden uyarmalısınız.

Verimli kargo çözümleri sunmalı ve kargo seçeneklerini araştırmalısınız

Yurtdışına ürün gönderimi yaparken, bu ülkelerin yerel kargo firmalarını araştırmanız, kargo teslim süreçlerinin nasıl işlediğini öğrenmeniz ve Türkiye’den ürün gönderimi yaptığınızda, bu ürünlerin tahmini olarak kullanıcıların eline ne zaman ulaşacağını bilmeniz gerekiyor.

Aynı zamanda bu kargo ücretlerini de iyi bir şekilde analiz etmeniz gerekiyor. Kargo ücretlerini kullanıcılara yansıtıp yansıtmayacağınız, bu kargo ücretlerinin maliyetlerini ve iade süreçlerindeki zararlarınızı iyi bir şekilde hesaplamalısınız. Bu sayede kargo süreçlerini ve maliyetlerini hesaplayarak, ürün fiyatlandırmalarınızı bu şekilde yapabilirsiniz.

Yurtdışına satış yapıldığında kargo teslim süresi de uzayacağı için, bu süreci iyi bilmeniz ve e-ticaret siteniz üzerinde ürün teslim tarihlerini tahmini bir aralıkla vermeniz gerekiyor. Genellikle yurtdışından sipariş edilen ürünler 1 aylık bir teslim süresi alabiliyor, bu süreci kısaltmak için neler yapacağınızı da araştırarak, hızlı bir şekilde teslim yaparak, hizmet kalitenizi artırabilirsiniz.

 

Kaynak:ideasoft

About Blog Admin

Bunlara Bakmak İster misiniz?

E- Ticarette Altın Alımı Arttı

E- Ticarette Altın Alımı Arttı 

E- Ticarette Altın Alımı Arttı Yasakların esnetilmesi ve normalleşme sürecinin başlaması sonrasında düğün hazırlıkları arttı, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir